Turecko plánuje do roku 2040 vybudovat 7 GW pobřežní větrné kapacity. Strategie zahrnuje dlouhodobé plánování a regulační opatření pro rozvoj sektoru.
Turecké ministerstvo energetiky a přírodních zdrojů ve spolupráci se Světovou bankou představilo cestovní mapu pro rozvoj pobřežní větrné energie, která počítá s instalací 5 GW do roku 2035 a 7 GW do roku 2040. Studie odhaduje, že turecké pobřežní vody mají celkový technický potenciál až 75 GW, přičemž většina vhodných oblastí vyžaduje plovoucí řešení.
Aby Turecko dosáhlo tohoto cíle, strategický plán předpokládá 21 klíčových opatření, včetně dlouhodobého plánování po roce 2035 a zavedení regulačních a politických rámců, které sníží rizikovost projektu a plánované investic. Tyto kroky mají usnadnit rozvoj projektů a přilákat zahraniční investory do tohoto perspektivního odvětví.
Navzdory velkému potenciálu nemělo Turecko na konci roku 2023 žádnou instalovanou větrnou kapacitu v pobřežních vodách. Nicméně na pevnině již provozovalo téměř 12 GW výkonu větrné energie. Rozvoj větrné energetiky v pobřežních vodách by mohl přispět k energetické soběstačnosti Turecka a ke snížení emisí skleníkových plynů.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.enerdata.net
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.