Turecko plánuje do roku 2040 vybudovat 7 GW pobřežní větrné kapacity. Strategie zahrnuje dlouhodobé plánování a regulační opatření pro rozvoj sektoru.
Turecké ministerstvo energetiky a přírodních zdrojů ve spolupráci se Světovou bankou představilo cestovní mapu pro rozvoj pobřežní větrné energie, která počítá s instalací 5 GW do roku 2035 a 7 GW do roku 2040. Studie odhaduje, že turecké pobřežní vody mají celkový technický potenciál až 75 GW, přičemž většina vhodných oblastí vyžaduje plovoucí řešení.
Aby Turecko dosáhlo tohoto cíle, strategický plán předpokládá 21 klíčových opatření, včetně dlouhodobého plánování po roce 2035 a zavedení regulačních a politických rámců, které sníží rizikovost projektu a plánované investic. Tyto kroky mají usnadnit rozvoj projektů a přilákat zahraniční investory do tohoto perspektivního odvětví.
Navzdory velkému potenciálu nemělo Turecko na konci roku 2023 žádnou instalovanou větrnou kapacitu v pobřežních vodách. Nicméně na pevnině již provozovalo téměř 12 GW výkonu větrné energie. Rozvoj větrné energetiky v pobřežních vodách by mohl přispět k energetické soběstačnosti Turecka a ke snížení emisí skleníkových plynů.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.enerdata.net
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
V červnu 2025 vykázala italská ekonomika smíšené výsledky – zlepšila se podnikatelská důvěra, zatímco nálada spotřebitelů mírně oslabila.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.