Kapacita projektu dosáhne 1,16 milionu cestujících denně.
Saúdská metropole Rijád se připravuje na zásadní změnu v oblasti dopravy po otevření projektu Rijádského vlaku, největšího v oblasti Blízkého východu, který zahrnuje nejdelší metro na světě bez řidiče.
Tento projekt, který je jedním z pilířů Vize Saúdské Arábie 2030, má snížit dopravní zácpy v Rijádu a zlepšit kvalitu života jejích obyvatel.
Celková cena projektu dosáhla 22,5 miliardy dolarů a byl poprvé oznámen v roce 2014.
Projekt bude spuštěn postupně, přičemž nejprve začne fungovat tři hlavní trasy z celkových šesti. Očekává se, že další tři trasy budou v provozu do poloviny prosince, čímž bude dokončena moderní dopravní síť.
Rijádské metro není jen o vlacích, ale zahrnuje také síť veřejných autobusů o délce 1900 kilometrů, která podporuje metro. Všechny vlaky jsou plně automatizované a bez řidiče, využívající moderní technologie pro zajištění efektivního provozu.
Projekt zahrnuje 470 vozů rozdělených do 190 souprav.
Po dokončení pokryje metro síť o délce 176 kilometrů a bude mít 85 stanic, což ji činí jednou z největších veřejných dopravních sítí na světě.
Podle dostupných údajů vlaky, které dosahují rychlosti až 80 kilometrů za hodinu, přispějí k omezení závislosti na osobních automobilech.
Rijádský vlak není jen novým dopravním prostředkem, ale i velkým krokem směrem k moderní a udržitelné městské budoucnosti, která posílí postavení Rijádu jako jednoho z předních globálních měst.
Autor: zahraniční kancelář CzechTrade Saudská Arábie
Zdroj: https://www.alarabiya.net/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.