Velkoobchodní ceny byly v září celkově o 3,1 % nižší než v předchozím roce. Zdražilo však mnohé spotřební zboží.
Klesající ceny pohonných hmot v září tlačily dolů velkoobchodní ceny. V porovnání se stejným měsícem loňského roku klesly ceny o 3,1 %. Ve srovnání se srpnem došlo k poklesu o 0,7 procenta. Ve třetím čtvrtletí se ceny oproti stejnému období loňského roku snížily o jedno procento.
„Pohonné hmoty a ropné produkty jsou mnohem levnější než před rokem. Poklesy cen se zde v současné době pohybují v dvouciferných procentech,“ vysvětlil pokles generální ředitel rakouského statistického úřadu Tobias Thomas.
Ropné produkty ve srovnání se stejným měsícem loňského roku zlevnily, a to o 21,9 %. Výrazně klesly také ceny benzinu (o 16,6 %), technických chemikálií (o 13,7 %), pevných paliv (o 9,4 %) a hnojiv a agrochemických výrobků (o 7,8 %).
Vzrostly naopak ceny hodinek a šperků (o 12,6 %), použitých a zbytkových materiálů (o 12,4 %), nealkoholických nápojů (o 10,6 %), knih, novin a časopisů (o 9,6 %) a kávy, čaje, kakaa a koření (o 8,7 %).
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: APA, diepresse
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.