Nově zavedená 25% dovozní cla na automobily v USA vyvolala obavy mezi evropskými automobilkami, které do Spojených států exportují velké objemy vozidel a strojního vybavení. Zatímco Volkswagen a Stellantis se díky pravidlům obchodní dohody USMCA clům vyhnuly, BMW se s nimi bude muset vypořádat.
Cla na dovoz automobilů do Spojených států vyvolávají napětí mezi USA a jejich obchodními partnery, včetně Evropské unie, která do USA každoročně exportuje vozidla a stroje v hodnotě přes 110 miliard dolarů. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa prosazuje obchodní politiku zaměřenou na ochranu domácího průmyslu. Některé evropské automobilky se však dokázaly clům vyhnout díky pravidlům dohody USMCA mezi USA, Kanadou a Mexikem.
Automobilky Volkswagen a Stellantis, které vyrábějí velkou část svých vozů v Severní Americe, potvrdily, že splňují pravidla USMCA, podle nichž je 75 % součástek vozidel vyráběno v regionu, což jim umožňuje vyhnout se novým dovozním clům. Volkswagen, který vlastní i značky Škoda, Audi a Bentley, uvedl, že situaci bedlivě sleduje a je připraven jednat s politickými představiteli o podmínkách volného obchodu.
Stellantis, výrobce Jeep a Dodge, ocenil výjimku a slíbil, že posílí své výrobní kapacity v USA.
Na druhé straně BMW oznámilo, že pokud současná pravidla zůstanou v platnosti, bude muset platit 25% cla na část svých vozů vyráběných v Mexiku. Podle analytiků UBS se cla dotknou přibližně 10 % amerických prodejů BMW, zejména modelů řady 2 a 3, což by mohlo firmu stát až 400 milionů eur ročně, pokud by nekompenzovala ztráty zvýšením cen. Největší riziko pro BMW i další německé automobilky představuje možné clo na vozy vyráběné v EU, o kterém má být rozhodnuto 2. dubna.
Trumpovy opakované změny celních pravidel vyvolaly na trhu značnou volatilitu. Po oznámení třicetidenního odkladu zavedení cel minulý měsíc došlo k výrazným výprodejům akcií evropských automobilek. Nejistota ohledně budoucích obchodních vztahů mezi USA a Evropou nadále zůstává, což může mít dopady i na české dodavatele automobilových komponentů.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade USA, Austin.
Zdroj: www.cnbc.com
Britský McLaren se spojil se startupem Forseven, který je financován investiční skupinou z Abu Dhabi. Toto nečekané spojení slibuje rozšíření McLarenu a nový směr pro automobilový průmysl.
Zahraniční kancelář CzechTrade Kazachstán zorganizovala ve dnech 21.-25. února Misi českých firem v oboru pekárenských technologií. Na misi jsme zaměřili především na zjištění exportního potenciálu českých firem v Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
S rekordním obratem a ambiciózní expanzí za 16 miliard eur posiluje Rewe svou pozici jednoho z nejsilnějších hráčů evropského maloobchodu.
S cílem proniknout na japonský trh či posílit své stávající obchodní kontakty se ve spolupráci s agenturou CzechTrade zúčastnili prestižního veletrhu zástupci českých firem, výzkumných center a Českého optického klastru.