Aktuální světová situace ohledně cel dopadá na výrobce působící v Číně. Okolní země, a to především země ASEAN jsou tak v hledáčku mnoha velkých, nadnárodních výrobců, kteří přemýšlí o změně, a tak o udržení konkurenceschopnosti na trhu, jako je USA.
Filipíny a Česko potvrdily vzájemné vztahy při setkání v hotelu Makati Shangri-La v Manile. Setkali se tu tajemník ministerstva národní obrany Gilberto Teodoro Jr. s českou ministryní obrany Janou Černochovou.
Hlavní agentury na podporu investic v zemi, Rada pro investice (Board of Investments, BOI) a Filipínský úřad pro ekonomické zóny (Philippine Economic Zone Authority, PEZA), překročily v roce 2024 cílové počty schválených investic, což signalizuje dobré ekonomické vyhlídky pro rok 2025.
Světová banka ve zprávě Philippine Economic Update (PEU) uvedla, že filipínský hospodářský růst by měl v letech 2024 až 2026 růst v průměru o 6 %, což pomůže udržet snižování chudoby.
Výkonný ředitel Evropské obchodní komory na Filipínách (ECCP) Florian Gottein prohlásil, že po zavedení zákona CREATE MORE je komora optimistická a očekává silnější impuls pro hospodářský pokrok.
Světová banka na začátku listopadu uvedla, že druhá půjčka na rozvojovou politiku v oblasti digitální transformace pomůže filipínské vládě snížit překážky při vstupu na trh, podpořit investice do širokopásmového sektoru, podpořit hospodářskou soutěž a zlepšit konektivitu.
Třináct společností z České republiky nabízí na filipínském trhu obchodní příležitosti v oblasti obchodu, rozvoje pracovních sil, vzdělávání a digitalizace s cílem expandovat v různých odvětvích, jako je IT, logistika a doprava.
Místní pobočka mezinárodní kosmetické společnosti L'Oréal představila v Laguně, městská část Metro Manila, nové distribuční centrum, které má zlepšit její dodavatelský řetězec a uspokojit rostoucí potřeby filipínského trhu.
Filipínská vláda usiluje o větší hospodářskou spolupráci s Českou republikou, a to zejména v hlavních průmyslových odvětvích, jako jsou zemědělství, zpracovatelský průmysl nebo zdravotnictví. Tamní ministerstvo obchodu a průmyslu tento politický směr uvedlo po skončení druhého zasedání společného výboru filipínských a českých obchodních představitelů, které se konalo 31. července v Manile.
Úřad pro investice (BOI) schválil v prvních šesti měsících roku projekty za téměř 1 trilionu pesos. Počet schválených investic tak od ledna do června meziročně vzrostl o 36 % z 698 miliard na 950 miliard pesos.