Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.
Příležitostí pro české společnosti působící v sektoru železniční dopravy bude v Austrálii v příštích letech celá řada. V plánu je výstavba vysokorychlostní železnice spojující Sydney a Melbourne, ale i řada projektů souvisejících s rozšiřováním tramvajové sítě a sítě lehké železnice.
Na jediném kontinentu, který v cestopisném díle legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda nenajdeme, dnes žije a pracuje kolem třiceti tisíc Čechů. Komunita v Austrálii a na Novém Zélandu, která je podle odhadů osmá nejsilnější na světě, v posledních letech omládla. Ze vzdělaného a dynamického společenství se postupně vytvořilo i zázemí podnikatelských vztahů mezi krajany a firmami v ČR. O tom, jak se tyto vztahy rozvíjejí v době převratných proměn globální ekonomiky, jsme si povídali s ředitelkou kanceláře agentury CzechTrade v Sydney Alicí Fibigrovou.
Velikost projektů bateriových úložišť rychle roste a mnohé z nových projektů jsou v parametrech až dvacetkrát větší než původní velká baterie Tesla, která byla spuštěna v roce 2017.
Jedná se o jeden z největších energetických projektů v Austrálii, který má podpořit přechod Queenslandu na čistou energetiku. Stavba zároveň doplní obvykle krátkodobé skladování energie, které poskytují bateriová úložiště, a v případě potřeby umožní uvolnění velkého množství uložené energie do elektrické sítě.
Bude se jednat o největší solární projekt na světě. Obrovskou solární farmu v severní Austrálii propojí se Singapurem 4300 km dlouhý podmořský kabel.
Sydney rychle dochází kapacita skládek. Úřad pro ochranu životního prostředí státu Nového Jižního Walesu předpovídá, že kapacita zbývajících čtyř aktivních skládek v okolí Sydney bude dostatečná do roku 2030. Odborníci ale varují, že Sydney nebude schopno skladovat odpad na předměstí už v roce 2028.
Australská ekonomika poprvé od roku 1991 zaznamenala recesi až v roce 2020. Reálný HDP se v následujícím roce navrátil na úroveň roku 2019. Přebytek běžného účtu vzrostl o 3,817 miliardy australských dolarů na 14,523. Deficit kapitálového a finančního účtu vzrostl ze 4,270 miliardy na 9,999 miliardy. Zahraniční zadlužení se zvýšilo z 2,7 na 1165,3 miliardy australských dolarů.
Vláda v průběhu pandemie podpořila ekonomiku 291 miliardou australských dolarů. Rozpočet na období 2021-2022 počítá se schodkem 106 milionu dolarů, to je 5 % HDP. Cílí především na obnovu ekonomiky a tvorbu pracovních míst. Významná část rozpočtu připadá na zlepšení péče o seniory (17,7 miliardy zejména podpora domácí péče), další 20,7 miliardy je alokováno na daňové úlevy firmám. Rozpočet dále počítá s podporou nejvíce zasaženým odvětvím, jakými jsou letecká doprava a cestovní ruch (1,2 miliardy), australské digitální ekonomice v programu Digital Economy Strategy (1,2 miliardy) a regionům.
V následující dekádě se vláda zavázala poskytnout 15,2 miliardy australských dolarů do infrastruktury. Částka 3,4 miliardy byla přidělena na podporu pracujících žen. Více než polovina bude věnována na zlepšení dostupnosti předškolní péče.
Letošní rozpočet se zaměřil také na podporu mentálního zdraví. Vláda pokračuje s daňovými úlevami pro Australany s nízkým a středním příjmem. Očekává se, že se rozpočtový schodek během příštích čtyř let sníží téměř na polovinu vzhledem k silnějšímu růstu ekonomiky.
Obchodní výměna s ČR se drží na stabilní úrovni. V roce 2020 došlo v porovnání s předchozím rokem ke zvýšení českého exportu do Austrálie. Dovozy do ČR se snížily. Největší položku českého vývozu představují osobní automobily, dále motory, hračky, stavební stroje. Australané k nám vyvážejí hlavně vlnu, mince a lékařské přístroje.
Podrobné teritoriální informace o australské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete také na portálu BusinessInfo.cz.
Časové pásmo
Austrálie svou rozlohou zasahuje do 3 časových zón GMT +8 až +10 hod. Sezónní změna času je zavedená jen na části území.
Zahraniční kancelář CzechTrade ve městě Sydney náleží do pásma Východního času, který je stanovený GMT +10 hod. a používá letní čas GMT +11 hod. v období od poslední říjnové neděle do poslední březnové neděle.
V žebříčku konkurenceschopnosti je podle Světového ekonomického fóra WEF Nový Zéland na 13. pozici (ze 137 zemí) a dle OECD není exportně rizikovou zemí. Své postavení získal díky záviděníhodnému stavu veřejného sektoru a státní správy, která zaručuje příznivé podmínky pro podnikatelské prostředí.
Na Novém Zélandě s 4,5 milionem obyvateli jsou příležitosti pro civilní letecký průmysl, obranný průmysl, ze zemědělství pro zemědělskou techniku, v oblasti energetiky jsou to především technologie spojené s obnovitelnými zdroji energie, v železniční a kolejové dopravě, strojírenství, v odvětví biotechnologií a léčiv.
V roce 2020 má vstoupit v platnost Dohoda o volném obchodu FTA, která přinese odstranění tarifních i netarifních překážek a usnadní tak firmám vstup na tamní trhy.
Podrobné teritoriální informace o australské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.