Zahraniční kancelář CzechTrade
Filipíny

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Kontakty

Puchinger Ondřej, BSBA

CzechTrade Filipíny

Ondřej Puchinger, BSBA ředitel zahraniční kanceláře
Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Ave
1226, Makati, Metro Manila
Filipíny
www.czechtrade-philippines.com

Články a rozhovory

Aktuality z teritoria

Rozbalovací obsah

Informace o Filipínách

Filipíny jsou plné možností a potenciálu pro všechny vaše obchodní aspirace. Tato krásná země, složená z více než 7000 ostrovů, nabízí nejen úchvatné scenérie a bohatou kulturu, ale také příležitosti v různých oborech a regionech.

Obchodování na Filipínách nabízí mnoho příležitostí, ale vyžaduje důkladné porozumění místního prostředí a kultury. 

Kultura a komunikace

Místní kultura hraje významnou roli ve všech obchodních interakcích. Filipínci jsou známí svou pohostinností, zdvořilostí a respektem vůči starším a autoritám.

Byrokracie a administrativa

Byrokracie může být občas složitá a zdlouhavá. Proces získávání povolení, licencí a registrace může trvat déle než očekáváte.

Místní partner nebo přímo naše zahraniční kancelář v Manile vám může pomoci zjednodušit administrativní procesy a usnadnit komunikaci s úřady.

Desatero pro obchodování

 1. Osobní vztahy na prvním místě
  Obchodní vztahy na Filipínách jsou především založeny na osobních vztazích a důvěře. Vytvořte si dobré vztahy se svými obchodními partnery, budeme mít dobře nakorčeno k úspěšnému obchodu.
 2. Formality při jednání
  Při obchodních jednáních je důležité zachovat formality a dodržovat etiketu. Z pravidla stačí business casual oblečení, protože teplota a vlhkost jsou vysoké.
 3. Respektujte úctu vůči starším
  Je důležité projevovat úctu k obchodním partnerům a místní kultuře. Společnost je založena na rodinných firmách a respektu a úctě k seniorním členům vedení společnosti. Místní partneři ocení znalost Filipínských poměrů a historie. 
 4. Nespěchejte
  Obchodní procesy na Filipínách mohou být pomalejší než v jiných zemích. Buďte trpěliví a neuspěchejte věci. Jednání jsou vždy velmi pozitivní a mohou působit jako finální a uzavírající jednání. Následná reakce je mnohdy velmi pomalá a je třeba počítat s prodlením oproti evropským zvyklostem.
 5. Seznamte se s místní legislativou
  Je důležité znát místní zákony a regulace, abyste zabránili nechtěným problémům.
 6. Obchodování v angličtině
  Znalost filipínského jazyka může být užitečná při obchodních jednáních, ale hlavním obchodním jazykem je angličtina. Toto je nedílnou výhodou obchodování na Filipínách.
 7. Spolupráce je klíčem k úspěšným obchodním vztahům
  Své místní partnery berte za rovnocenné odborníky, Využijte jejich obrovské chuti pracovat a zlepšovat se.
 8. Filipínci si vysoce cení férovosti a poctivosti
  Vytvoření férového vztahu je úkolem na dlouhou trať, ovšem vyplatí se investovat do tvorby takového vztahu.
 9. Dohoda
  Dohoda je důležitá pro úspěšné uzavření obchodu.
 10. Buďte flexibilní
  Flexibilita a schopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám jsou důležité pro úspěšné obchodování.

VSTUPUJETE NA Filipínský TRH? PŘEČTE SI RADY OD ZAHRANIČNÍ KANCELÁŘE CZECHTRADE

Příprava vstupu na filipínský trh 

Filipínský trh je velmi konkurenční a svou polohou je atraktivní pro okolní země. Především Čína, Korea a USA jsou hlavními hráči na trhu. Výrobek či služba, kterou chcete na Filipínách představit musí mít přidanou hodnotu ve svém řešení, použití a využití. Poznáním požadavků přímo na místě je doporučením, kterým se dá ušetřit mnoho času a financí. Jedná se velký trh s nejvyšším potencionálem růstu v Jihovýchodní Asii. 

Průzkum trhu

Průzkum trhu je základním kamenem úspěchu a je nutné ho realizovat se znalostí místních poměrů a procesů. Ač je angličtina oficiální řečí a komunikuje v ní více než 90 % obyvatel, místní přístup k obchodování je unikátní a postaven především na osobním propojení. Internet v tomto směru nenabízí jasné nebo aktuální informace. 

Pro získání aktuálních informací je dobré využít služeb zahraniční kanceláře CzechTrade Filipíny v Manile, která je schopna sledovat aktuální dění prostřednictvím místních obchodních organizací a vlastního průzkumu. Pro bližší informace stačí kontaktovat naši kancelář s vašimi představami a ideálně s HS kódy produktů.

Vyhledání a spolupráce s místním obchodním partnerem

Je dobré vstupovat na trh ve spolupráci s místním distributorem či obchodním partnerem, protože místní společnosti si do svých distribučních sítí nepouštějí externí společnosti a pracují na rodinných propojeních. Rodinný podnik je na Filipínách základním kamenem obchodní společnosti. 

Zahraniční kancelář vám vytvoří seznam potenciálních kontaktů a popisů potencionálních partnerů, na jejichž základě dojde k selekci preferovaných subjektů. Doporučujeme vybrat ty subjekty, které již mají zkušenosti s evropským či americkým obchodním partnerem. Výběr obchodního partnera je fundamentální částí úspěšného vstupu na trh.

Oslovení obchodních partnerů

Dalším krokem je oslovení vytipovaných subjektů. CzechTrade Filipíny v rámci svých služeb nabízí plnohodnotné oslovení potencionálních partnerů a provedení základní prezentace vašich výrobků a služeb. Vy pak pokračujete v dalším rozvoji komunikace. Je bezesporu nutné, abyste si následně naplánovali osobní návštěvu Filipín, kde vás podpoříme jednak při plánování, tak i během prezencí a na obchodních schůzkách na Filipínách. Připravte si stručnou, jednoduchou a výstižnou prezentaci, ve které nezapomeňte na propojení Filipín s vaším produktem. Filipínci pozitivně vnímají Pražškém Jezulátko, které zde má velký vliv.

Perspektivní obory

Informační technologie a outsourcing

Filipíny jsou jedním z předních světových hráčů v oblasti outsourcingu služeb a softwarového vývoje. Místní pracovníci jsou vysoce kvalifikovaní a ovládají angličtinu, což usnadňuje komunikaci. Metropole Manila je centrem IT průmyslu, s mnoha moderními kancelářskými prostory a technologickými parky.

Energetika a obnovitelné zdroje

Země má obrovský potenciál pro využití obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny, díky svému slunečnímu a větrnému bohatství. Investice do energetiky a zelených technologií jsou na Filipínách velmi aktuální. Vodní elektrárny a vodní zdroje jsou v obrovském rozkvětu. Místní samosprávy podporují projekty všech velikostí a technologie jsou především ze západních zemí.

Zdravotnictví a farmaceutický průmysl

Rostoucí poptávka po kvalitní zdravotní péči a farmaceutických produktech poskytuje obrovské příležitosti pro investice v těchto oblastech. Filipíny mají schopné zdravotnické profesionály a moderní zdravotnická zařízení, která jsou aktuálně poddimenzovaná. Rostoucí populace, která si zlepšuje svou životní úroveň prahne po kvalitnějších službách. 

Záchranné složky a ochranné systémy

Filipíny jsou na rozhraní jiho-východní Asie a Oceánie, což z východu znamená otevřené moře a velmi divoké počasí, které přináší monzunové deště, potopy, hurikány a podobně. Systémy záchranných složek jsou v obrovském skluzu a do systémů ochrany ve všech oblastech je silně podporován nejen filipínskou vládou, ale i mezinárodními programy.

Turistický průmysl a hotelový byznys

Filipíny jsou jednou z nejkrásnějších destinací na světě, nabízející úchvatné pláže, korálové útesy, horské oblasti a kulturní památky. Tato různorodost přilákala miliony turistů ročně a turistický průmysl nabízí velký potenciál pro investice do hotelů, restaurací, zážitkových aktivit a infrastruktury.

PERSPEKTIVNÍ DESTINACE NA FILIPÍNÁCH

Filipíny jsou především ostrovy. Hlavní obchodní činnost tu začíná ve velkých městech, odkud se distribuují obchodní činnosti na menší a menší ostrovy. 

Na Filipínách budete mít možnost kombinovat podnikání s úchvatnými přírodními krásami a pohostinností místních obyvatel. Bez ohledu na odvětví, ve kterém působíte, zde najdete mnoho příležitostí k úspěchu a růstu.

Manila

Hlavní město Filipín, které je ekonomickým, kulturním a politickým centrem. Tvoří centrální bod pro mnoho obchodních aktivit.

Cebu

Druhé největší město země je známé svým rychle rostoucím ekonomickým významem a kosmopolitní atmosférou.

Davao

Nachází se na jihu Filipín a je jedním z hlavních průmyslových a především hospodářských center. Má blízko k přístavu a je vstupní branou k různým regionům. Davao je nazýváno Zahradou Filipín.

Cordillera Central

Horská oblast známá svými krásnými scenériemi a kulturním bohatstvím původních kmenů.

Palawan

Díky úchvatným plážím, jeskyním a korálovým útesům má ostrov obrovský potenciál v segmentu cestovního ruchu a přidruženým odvětvím.