Zahraniční kancelář CzechTrade
Jihoafrická republika

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.

Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informační Video

Petr Haramul, vedoucí zahraniční kanceláře v Johannesburgu, vám představí tento 60 milionový trh.

Informační Video - video

Kontakty

Bc. Haramul Petr

CzechTrade JAR

Bc. Petr Haramul vedoucí zahraniční kanceláře
26 Olympus Crescent, Mykonos Estate
2191, Johannesburg
South Africa
www.czechtrade-sa.co.za

Nejbližší akce z teritoria

Aktuality z teritoria

Jak vám můžeme pomoci?

Rozbalovací obsah

Informace o Jihoafrické republice

Jižní Afrika je rozvinutou ekonomikou, s přiměřenou fiskální politikou  a s poměrně stabilní měnou. Má velmi dobře rozvinutou infrastrukturu s vysokým stupněm industrializace hospodářství a vysokou životní úrovní (i s přihlédnutím k dosud velkým rozdílům), která je tahounem spotřeby státního i privátního sektoru, generující potřebný hospodářský růst.  Jižní Afrika chce sehrát roli tahouna hospodářského růstu pro celou subsaharskou oblast, má pro to všechny předpoklady.

JAR patří podle klasifikace Mezinárodního měnového fondu mezi sedmadvacet zemí subsaharské Afriky bohatých na přírodní zdroje.

Jihoafrický trh je jednou velkou podnikatelskou příležitostí. Jako každý rozvojový trh však potřebuje zboží a služby, které reagují na konkrétní poptávku. V současné době se jihoafrická vláda soustřeďuje především na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů a dále na třídění odpadu a využití recyklovaného odpadu. Z tohoto záměru vychází i rostoucí poptávka po nových technologiích. V posledních letech se zde znovu otevírají některé doly, které byly dlouhou dobu zakonzervovány, čímž vzniká nový potenciál pro těžební společnosti, jež potřebují vybavit provozy moderním zařízením a technologiemi. Jen v roce 2020 otevřela sedm dolů. Těžební průmysl má v zemi dlouholetou tradici a je na něj navázáno mnoho dalších odvětví. V neposlední řadě vidíme potenciál také ve stavebnictví.

V poslední době se johannesburské kanceláři daří. Připravuje se zajistit odbyt pro české minipivovary, výrobce elektrických golfových vozíků, montovaných kontejnerů, ale i kotlů do největší uhelné elektrárny na světě s výkonem 4800 MW. V minulosti jsme se zaměřovali především na vodohospodářský průmys, například na odsolovací stanice nebo čištění podzemních vod, které jsou kontaminované z těžby nerostných surovin.

Velkým přínosem pro získání kontaktů a nových zákazníků jsou veletrhy. Exportéři by neměli šetřit na prezentaci svého zboží ani na příležitostech, jak navázat s místními společnostmi osobní kontakty. Na rozdíl od jiných jihoafrických států jsou v JAR veletrhy populární, pořádají se ve větších městech během celého roku a hojně je navštěvují také zájemci ze sousedních zemí.

Podrobné teritoriální informace o jihoafrické ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +1 hodiny

Desatero pro obchodování

 1. Pro jednání postačí angličtina
  Znalost jiných řečí se od vás neočekává, ale s jinými jazyky zde neobstojíte, i holandština se liší od afrikánštiny.
 2. Plánujte cestu mimo období Vánoc
  Jižní Afrika leží na jižní polokouli, proto jsou vánoční svátky spojeny s obdobím letních dovolených, tak jako u nás červenec a srpen.
 3. Počítejte s kulturními rozdíly
  Mějte na paměti etnické, kulturní a náboženské rozdíly země, počítejte s tím při jednání a neukvapujte se v názorech, které vyslovíte. Jedno mají všichni společné – jsou pyšní na svou zemi, na to, kde se v rámci Afriky nacházejí ekonomicky, a rádi uslyší, že se vám v Jižní Africe líbí.
 4. Státní a privátní sféra
  Zjistěte si, kdo je vlastníkem společnosti, se kterou jednáte, je rozdíl mezi státní a privátní sférou. Pro státní sféru určitě bude vhodné nalézt místního zástupce.
 5. Nechovejte se nadřazeně
  Jihoafričané jsou ve společenském i obchodním styku velmi přátelští a otevření. Buďte jako oni a zanechte ustaranou tvář a problémy doma. Projednávat obchodní záležitosti při lehkém obědě nebo pracovní snídani je tu běžné. Formální záležitosti pak můžete dokončit v kanceláři. Vhodné je sako a kalhoty, třeba i rozdílné, uvázanou kravatu při běžném jednání mít nemusíte.
 6. Buďte vlídně sebejistí a sebevědomí, zvlášť na svůj nabízený produkt
  Dobře prezentujte především sami sebe. Snažte se být vybaveni pravomocemi pro dojednání obchodu.
 7. Méně může znamenat více možností
  Nadšení protistrany o výši objemů a širokých možnostech obchodu korigujte vždy směrem dolů.
 8. Value for Money
  České produkty (ani kde leží Česká republika) zde nejsou v obecném povědomí, což však není překážka. Nejdůležitější je „value for money“ a – to už záleží jen na vás.
 9. Zajistěte obchodní a platební podmínky
  Ovládejte dobře své obchodní a dodací podmínky, zvlášť pak Incoterms. Znát cenu EXW výrobní závod v ČR nestačí. Ovládejte zahraniční platební styk.
 10. Informujte se
  Vnímejte, co se okolo vás děje. Buďte obezřetní a opatrní na sebe i na svůj majetek. Jižní Afrika má bohužel jednu z nejvyšších kriminalit na světě.

Perspektivní obory

 • těžební průmysl
 • strojírenství
 • energetika a příbuzné obory
 • zdravotnictví
 • potravinářský průmysl
 • spotřební zboží