Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.
Petr Haramul, vedoucí zahraniční kanceláře v Johannesburgu, vám představí tento 60 milionový trh.
Od začátku roku skončilo v Jihoafrické republice již na 800 podniků, přesto se jedná o meziroční pokles skoro o 12 procent.
Přestože je Indie největším vývozcem rýže na světě, pro Jihoafrickou republiku je po Thajsku až druhým největším dovozcem. Přístup jihoafrické vlády k mnoha potenciálním dodavatelům a současná světová úroda rýže by pravděpodobně znamenaly minimální cenové dopady v krátkodobém horizontu. Více než šestiměsíční zákaz vývozu by však mohl výrazně zvýšit cenu obilovin. Cenu rýže by mohlo také zvýšit panické nakupování obyvatel.
Těžařské společnosti plánují společně s jihoafrickou vládou vybudovat vodní potrubí za více než 27 miliard randů.
Podle jihoafrického ministerstva pro rozvoj malého podnikání by měla v zemi vzniknout nová státní společnost na podporu malých podniků.
Jižní Afrika je rozvinutou ekonomikou, s přiměřenou fiskální politikou a s poměrně stabilní měnou. Má velmi dobře rozvinutou infrastrukturu s vysokým stupněm industrializace hospodářství a vysokou životní úrovní (i s přihlédnutím k dosud velkým rozdílům), která je tahounem spotřeby státního i privátního sektoru, generující potřebný hospodářský růst. Jižní Afrika chce sehrát roli tahouna hospodářského růstu pro celou subsaharskou oblast, má pro to všechny předpoklady.
JAR patří podle klasifikace Mezinárodního měnového fondu mezi sedmadvacet zemí subsaharské Afriky bohatých na přírodní zdroje.
Jihoafrický trh je jednou velkou podnikatelskou příležitostí. Jako každý rozvojový trh však potřebuje zboží a služby, které reagují na konkrétní poptávku. V současné době se jihoafrická vláda soustřeďuje především na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů a dále na třídění odpadu a využití recyklovaného odpadu. Z tohoto záměru vychází i rostoucí poptávka po nových technologiích. V posledních letech se zde znovu otevírají některé doly, které byly dlouhou dobu zakonzervovány, čímž vzniká nový potenciál pro těžební společnosti, jež potřebují vybavit provozy moderním zařízením a technologiemi. Jen v roce 2020 otevřela sedm dolů. Těžební průmysl má v zemi dlouholetou tradici a je na něj navázáno mnoho dalších odvětví. V neposlední řadě vidíme potenciál také ve stavebnictví.
V poslední době se johannesburské kanceláři daří. Připravuje se zajistit odbyt pro české minipivovary, výrobce elektrických golfových vozíků, montovaných kontejnerů, ale i kotlů do největší uhelné elektrárny na světě s výkonem 4800 MW. V minulosti jsme se zaměřovali především na vodohospodářský průmys, například na odsolovací stanice nebo čištění podzemních vod, které jsou kontaminované z těžby nerostných surovin.
Velkým přínosem pro získání kontaktů a nových zákazníků jsou veletrhy. Exportéři by neměli šetřit na prezentaci svého zboží ani na příležitostech, jak navázat s místními společnostmi osobní kontakty. Na rozdíl od jiných jihoafrických států jsou v JAR veletrhy populární, pořádají se ve větších městech během celého roku a hojně je navštěvují také zájemci ze sousedních zemí.
Podrobné teritoriální informace o jihoafrické ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Časové pásmo
GMT +1 hodiny