Zahraniční kancelář CzechTrade
Singapur

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade

Kontakty

Graner Ladislav

CzechTrade Singapur

Ladislav Graner ředitel regionálního centra
47 Scotts Road, Goldbell Towers,#11-02/03
228233, Singapur
Singapore
www.czechtrade.sg

Nejbližší akce z teritoria

Články a rozhovory

Aktuality z teritoria

Jak Vám můžeme pomoci?

Informace z teritoria

Informace o Singapuru

Singapur je vysoce moderní, dynamickou a flexibilní ekonomikou. Přestože Singapur není svou rozlohou velký, je hlavním centrem Jihovýchodní Asie. Řada firem zde má svá obchodní centra, takže v tomto smyslu jde o velice perspektivní trh, na kterém je však nutné počítat s velmi tvrdou mezinárodní konkurencí.

Vzhledem k národnostní pestrosti - Číňané, Malajci, Prekarnanci (míšenci čínských mužů a malajských žen), Indové a částečně také pracovníci ze západní civilizace - je teritorium kulturně i obchodně velmi různorodé.

Uplatnění zde najdou především velmi sofistikované výrobky nebo předměty designového charakteru, ale i celá řada další produkce, neboť Singapur dováží dominantní část výrobků.

Podrobné teritoriální informace o singapurské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +8 hodin

Desatero pro obchodování

 1. Buďte připravený. Singapurský partner vám nikdy neřekne zcela jednoznačně zamítavé stanovisko, aby neztratil tvář.
 2. Buďte velmi opatrní s kritikou. Snažte se být opravdu velmi empatičtí.
 3. Plánujte s předstihem. Nebuďte ve stresu a na obchodní jednání si vyčleňte dostatek času.
 4. Vyhněte se nedorozumění. Opakovaně se ujišťujte, zda vám obchodní partner opravdu správně rozumí.
 5. Buďte za všech okolností zdvořilí, trpěliví a snažte se být dochvilní.
 6. Mějte všechny připravené materiály dopředu. Propagační materiály mějte připravené kompletně v angličtině.
 7. Osobní jednání je nutností, alespoň v období vytváření obchodního vztahu.
 8. Vzdělejte se o Singapurské kultuře. Singapurská kultura je směsicí čínských, malajských, indických i indonéských tradic a zvyků, proto si vytvořte pozitivní vztah k celé asijské mentalitě. Obchodní partner to ocení.
 9. Neprojevujte navenek své emoce (zejména negativní, jako např. rozčarování nad vývojem jednání), neboť zvyšování hlasu bude partner vnímat jako ztrátu sebekontroly.
 10. Důležitý je respekt ke starší generaci. Vztahy jsou určované společenským postavením, které vyplývá z věku i majetku.

Doporučení Vstupu Včetně oslovovacího Dopisu a Vhodných služeb

Doporučení pro vstup na singapurský trh za současné situace a aktuální zpravodajství

 1. Zjištění aktuální situace
  Situace je zatím nadále poznamenána nouzovým stavem, který Singapur vyhlásil 7. dubna a jehož velmi striktní opatření trvají do 1. června 2020 – situace je zřetelně odlišná od ČR, počet nakažených je 32 tisíc, aktuální nárůsty činní cca 500 až 800 případů denně. Avšak od 2. června Singapur postupně přejde k trojetapovému uvolňování situace, přičemž zatím není stanovena délka trvání jednotlivých etap, ale je rozhodnuto, že třetí etapa skončí, jakmile bude dostupná vakcína proti koronaviru.
  Podle zveřejněných informací se však očekává, že život v Singapuru se posune k tzv. nové normalitě, která nebude shodná s normalitou v době předkoronavirové. Dle vládních prohlášení se předpokládá, že některé změny v životě, které si vynutila situace se šířením koronaviru, budou natrvalo implementovány do života singapurské společnosti.
   
 2. Vyhledání obchodních partnerů
  Toto však neznamená, že by exportéři měli s přípravou vstupu na nový trh otálet, ale naopak je třeba této situace využít k přípravě vstupu. V prvním kroku je potřeba začít vyhledávat vhodné kontakty na potenciální obchodní partnery na místním trhu a v tom vám může být nápomocna zahraniční kancelář CzechTrade v Singapuru (ZK Singapur), která využívá placenou databázi, zatímco výstup je firmám poskytován za současné situace zdarma. K sestavení základního longlistu od firem bude ZK Singapur potřebovat HS kódy výrobků, které firma plánuje do Singapuru dovážet. Zároveň je dobré zaslat i případné kontakty z místního trhu, které firma získala vlastní iniciativou na internetu nebo z veletrhu, apod.
   
 3. Výběr vhodných partnerů
  V dalším kroku provedete výběr vhodných kandidátů ze seznamu dodaného ZK Singapur. Nezaměřujte se jen na velikost firmy, neboť ideálním partnerem v Singapuru bývají i firmy střední a menší velikosti. V této fázi vám poskytne ZK Singapur dostupné informace z místního trhu, nicméně z oborového hlediska je třeba rozhodnutí na vaší straně.
   
 4. Oslovení
  Až se situace posune k obvyklému stavu, je možné vytipované firmy telefonicky oslovit, zaslat jim vaše materiály emailem a následně telefonicky ověřit zájem o výrobek/službu. Tento krok vzhledem k současnému stavu v zemi je velmi složitý, neboť řada firem má státem přikázaný „home office“ a fungovat mohou pouze firmy, jejichž provoz je „životně důležitý“. Tzn. mnoho firem buď nefunguje vůbec, anebo jen v omezeném režimu a kontaktovat klíčové pracovníky je velice komplikované, až nemožné. Mezitím si však můžete připravit vhodné materiály v anglickém jazyce (prezentace, reference, webové stránky, apod.).

Perspektivní obory

Orientace singapurské ekonomiky zejména na „knowledge-based economy“:

 • elektronický a elektrotechnický průmysl,
 • informační technologie,
 • letecký průmysl,
 • bioinženýrství a biotechnologie,
 • life science (zdravotnická technika),
 • některé druhy chemické výroby,
 • farmaceutická výroba,
 • potravinářský průmysl,
 • ochrana životního prostředí.

Pro české výrobce se nabízejí možnosti v těchto oblastech:

 • elektronické komponenty, telekomunikační zařízení a přístroje,
 • biotechnologie, genové inženýrství, speciální chemikálie, léčiva,
 • energetická zařízení (diesel-generátory, elektromotory, VN trafa),
 • stavební technika (bagry, nakladače, válce, manipulační technika),
 • vzduchotechnika pro podzemní dráhu (metro) a silniční tunely,
 • speciální technika (pro oblast letectví, dále pistole a náboje),
 • potravinářské technologie (vč. reexportu do sousedních zemí),
 • potravinářské výrobky (dovážejí podstatnou část potravin),
 • subdodávky pro investiční celky (výstavba chemických závodů, zpracování pitné vody).

 Více v článku Singapur: Ekonomický ráj, který Češi (zatím) nedobyli