Egypt

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

EgyptEgypt

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

30.3.2020, Káhira
Egyptu budou chybět peníze z turismu i od lidí pracujících v zahraničí

K 30. březnu oficiálně Egypt přiznává 656 případů nakažení a z toho 41 mrtvých. Na základě zhoršující se situace egyptská vláda sáhla k dalším opatřením, které vyústily v zákaz shromažďování, omezení otevření provozní doby pro restaurace, malé obchody, kafetérie, noční kluby, zábavní parky, kasina a nákupní střediska.

Nyní je limitována doba pro tyto nařízení od 7 do 18 hodin. Platí do 31. března. Dále jsou zavřeny všechny školy, mešity, kostely, muzea a přímořská letoviska. Letecké a námořní spojení je udržováno jen pro komerční účely převozu zboží.

Prezident Sisi oznámil ve svém projevu další sadu opatření na podporu nejvíce ovlivněných sektorů ekonomiky, jako je výstavba nových bytů a udržení turistického průmyslu. Obě odvětví budou moci žádat prostřednictvím bank o podporu 50 miliard egyptských liber. Prezident rovněž upozornil, že pokud se situace nebude pozitivně vyvíjet, vláda může požádat občany, aby zůstali dva týdny v domácí karanténě.

Lety do oblasti Perského zálivu jsou zastaveny
Vypuknutí pandemie může mít pro Egypt devastující dopady. Už teď je jasné, že příjmy z turistického průmyslu, které tvoří 12 procent HDP, nedosáhnou očekávané výše. Očekávalo se ročně téměř 13 miliard dolarů. Mnoho Egypťanů pracuje v zahraničí a přispívají tak svými příjmy velmi zásadně do ekonomiky země. Ovšem po zastavení letů do Ománu, Kataru, Kuvajtu a Saúdské Arábie se tato možnost rozplynula.

Egyptská vláda už zkraje oznámila sadu pobídek na podporu ekonomiky ve složité situaci, zaviněné propuknutím koronaviru. Snižuje cenu zemního plynu pro všechna průmyslová odvětví a poskytuje miliardu egyptských liber exportérům (jako část balíčku opatření na podporu ekonomiky ovlivněné koronavirem).

Průmysl bude mít levnější elekřinu
Vláda rovněž sníží cenu elektřiny o 10 piastrů pro těžký a střední průmysl s tím, že počítá s udržením těchto cen po dobu nejméně tří let. Továrny a turistické resorty budou platit daň z nemovitosti v odloženém termínu (o tři měsíce později a ve splátkách). Zároveň se snižují poplatky pro investory na burze.

Díky aktivitám Ministerstva zahraničních věcí ČR odletělo 24. března z Hurgády letadlo společnosti Smart Wings s více než stovkou českých občanů, kteří z různých důvodů zůstali až do této doby v Egyptě.

Další opatření utlumí život i ekonomiku
Již několik dní je v zemi zaveden zákaz nočního vycházení s tím, že nesmí být prováděn žádný transport, a to veřejný ani soukromý. V Káhiře, kde se provoz nikdy nezastaví a je provázen neustálým troubením řidičů po celou noc, je toto opatření naprosto ojedinělé. Překvapivě je dodržováno, což je jistě vynuceno i ohlášeními tresty, mezi které patří pokuta 4000 egyptských liber nebo rovnou zadržení. Veškeré služby poskytované ministerstvy jsou pozastaveny, s výjimkou ministerstva zdravotnictví. 

Rovněž i místní Ministerstvo zahraničních věcí pracuje jen v omezené míře. Tato opatření zatím platí do 8. dubna. Provoz na mezinárodním letišti v Káhiře je nyní přerušen až do 15. dubna. Avšak je otevřen pro leteckou společnost EgyptAir, která evakuuje Egypťany zpět domů z celého světa.

Mnoho Egypťanů řešilo různé zákazy až dosud tak, že vyrazili na nejbližší pláže v Alexandrii nebo Ain Sokhna, které byly masivně zaplněné. Ve snaze zabránit rozšiřování koronaviru, bylo vládou zakázáno jakékoliv shromažďování tohoto druhu. Vstup k moři je rovněž až do odvolání znemožněn. Školy a univerzity budou uzavřeny do poloviny dubna.

Epidemie versus Ramadán
Otázkou nejvyšší důležitosti je pro všechny obyvatele nyní ten fakt, že se blíží měsíc Ramadánu. Jaká opatření v té době budou v platnosti, jelikož právě v té době lidé chodí nejenom do mešit, ale i ve velkém množství se navštěvují, budou pod drobnohledem každého Egypťana.

Ve snaze bojovat s pandemií, která by mohla zachvátit 100miliónovou zemi, vyhlásil prezident Sisi plán zvýšit produkci nutných medicínských prostředků o 75 procent. Do výroby budou zapojeny i vojenské továrny. Ze státního rozpočtu se uvolňují dodatečné prostředky ve výši 2,25 miliard egyptských liber.

Renomovaná organizace Institute of International Finance (IIF) predikuje pokles růstů zemí Blízkého východu a Severní Afriky (MENA) z 2,4 procent na 0,8 procenta v roce 2020, což bude nejnižší úroveň, srovnatelná se začátkem devadesátých let.  Současná globální recese vede k redukci obchodů, zahraničních investic, přílivu turistů, odlivu remitencí a v případě Egypta i k poklesu příjmů z provozu Suezkého kanálu.

Autor: Pavel Kalina, CzechTrade Káhira, 303.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte také na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru v Egyptě a k mimořádným opatřením

Obecné informace o teritoriu

Egyptská arabská republika byla tradičním obchodním partnerem Československa již před 2. světovou válkou. České firmy se v uplynulých desetiletích aktivně podílely na realizaci celé řady rozvojových projektů a dodávek investičních celků. Jednalo se zejména o oblast energetiky, zavlažovacích systémů, cukrovarů, mlýnů a cementárenského průmyslu.

Egypt je stále jedním z největších českých obchodních partnerů nejen na africkém kontinentu, ale v celé oblasti Blízkého východu. Jedná se jak o přímé vývozy českého zboží, tak i reexportů do dalších zemí Blízkého východu a Afriky.

České výrobky jsou všeobecně známé svoji kvalitou, respektive poměrem cena a kvalita. Na tomto základě je nutné hledat další obchodní příležitosti jakožto i nabízet možnosti kooperace a tím předejít konkurenci, která zatím výrobky v převážné většině pouze dováží.

Podrobné teritoriální informace o egyptské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +2 hodiny

Desatero pro obchodování

EgyptEgypt
 1. Navazujte osobní vztahy
  Arab dělá obchod „přes člověka“, a ne „přes firmu“, proto nepodceňujte úvodní seznamovací fázi. Vhodným tématem k hovoru určitě není náboženství či politika.
 2. Najděte si místního partnera
  Je výhodné spolupracovat s někým, kde dobře zná prostředí, zvyklosti a jazyk. Založení vlastní pobočky není pro většinu dodavatelů obvykle ekonomicky opodstatněné.
 3. Nabídněte exkluzivitu
  Egyptský partner ji poměrně často vyžaduje. V tomto případě lze na začátek smluvního vztahu doporučit exkluzivitu časově omezenou a podmíněnou dosaženým obratem.
 4. Domluvíte se anglicky. Zaujměte arabštinou
  Arabové preferují rodný jazyk, ale v obchodních kruzích se běžně domluvíte anglicky. Pokud rozhovoru proložíte arabským slovem, velmi to ocení.
 5. Pečlivě naplánujte datum
  Není vhodné věnovat se obchodu během náboženských svátků, zejména postního svátku Ramadán, či v období letních veder. V Egyptě začíná pracovní týden nedělí a končí čtvrtkem.
 6. Buďte dochvilní
  Obyvatelé Egypta mají odlišné chápání času, proto je nedochvilnost z egyptské strany tolerována. Pro cizince to však neplatí a měli by se dostavit včas.
 7. Buďte trpělivý
  Jednání s Araby bývají zdlouhavá, často přerušovaná a vše vyžaduje opakovaná setkání. Důležité je být trpělivý a nespěchat, mohlo by to vyznít neslušně.
 8. Dbejte o svůj zevnějšek
  Egypťané preferují klasické odívání a celkově upravený vzhled. Dlouhé držení ruky hostitelem při vítání je výrazem pohostinnosti.
 9. Připravte se na smlouvání
  Egyptští partneři jsou zkušení vyjednavači. Cenová jednání jsou náročná a typické je smlouvání. Smlouva má velký význam, ale někdy je chápána jen jako rámec spolupráce a pozdější změny nejsou vyloučeny.
 10. Zajistěte platební podmínky
  Při jednání je důležité věnovat se platebních instrumentů, z nich nejvhodnější je potvrzený neodvolatelný akreditiv (L/C) s co možná nejjednoduššími podmínkami, aby nedocházelo k průtahům s platbami.

Nejbližší související akce

EDEX 2020 7. 12. 2020 - 10. 12. 2020 Veletrh
Egypt
Káhira,
Egypt
Více informací