Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který obsahuje granty a pobídky pro domácí výrobu polovodičů. Schválení přišlo více než rok poté, co byla legislativa poprvé představena v Kongresu.
„Tato legislativa je velkým vítězstvím pro americké rodiny a americkou ekonomiku," uvedla v prohlášení před hlasováním předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. „Jakmile bude zákon o čipech a vědě uzákoněn, podpoří výrobu polovodičových čipů v naší zemi – oživí americkou výrobu a vytvoří téměř 100 000 dobře placených pracovních míst v odborech.“
Zákon má pomoci vyřešit nedostatek polovodičových čipů a snížit závislost USA na výrobě v jiných zemí, jako je třeba Čína. Zastánci tvrdí, že opatření je důležité nejen pro americké technologické inovace, ale také pro národní bezpečnost.
Zákon uvolní přes 52 miliard dolarů ve formě grantů a dalších pobídek pro polovodičový průmysl. Počítá též s daňovou úlevou 25 procent pro společnosti, které investují do závodů na výrobu čipů v USA. Většina jejich světové produkce pochází z Tchaj-wanu.
Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade USA (San Francisco)
Zdroj: Bloomberg.com
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.