Ázerbájdžán, Gruzie, Rumunsko a Maďarsko podepsali dne 3. září 2024 v Bukurešti akcionářskou smlouvu na vytvoření společného podniku pro realizaci projektu Black Sea Energy. Díky němu bude položen silový elektrický kabel po dně Černého moře.
Dohoda pokládá základy k ambicióznímu projektu na výstavbu podmořského kabelu. Ten bude dodávat elektrickou energii z Ázerbájdžánu, přes Gruzii a Černé moře do Rumunska, Maďarska a dále do Evropy. Tato energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů.
Navrhovaný podmořský kabel bude s délkou 1195 km nejdelším svého druhu na světě. Jeho kapacita bude dosahovat 1000 MW.
Předpokládá se, že výstavba projektu potrvá 3 až 4 roky.
Evropská komise plánuje na projekt vyčlenit 2,3 miliardy eur.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ázerbájdžán.
Zdroj: https://trend.az/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.