Bezpečnostní situace v Kolumbii není příznivá. V zemi působí nelegální ozbrojené skupiny a organizace zapojené do obchodu s drogami, nelegální těžbou či vydíráním. I přes dohody a příměří v zemi přetrvává násilí, a to zejména v odlehlých regionech země. Česká republika může díky svému renomovanému zbrojařskému průmyslu Kolumbii pomoci.
Navzdory snahám prezidenta Gustava Petra a jeho vlády o politiku totálního míru čelí různé oblasti Kolumbie konfliktům s ozbrojenými skupinami. Nejvýraznějšími skupinami jsou ELN, Clan del Golfo (AGC), nebo venezuelská kriminální organizace Tren de Aragua působící také v Kolumbii. Nejvíce jsou násilím zasažené oblasti v pohraniční a na pacifickém pobřeží.
Situace představuje trvalou poptávku po řešeních v obranném sektoru, ve kterém má Česko mezinárodní renomé. Tím se naskýtá hned několik potenciálních příležitostí. Uplatnění by české firmy mohly najít v dodávkách zbraní, obranných technologií nebo v otázkách kybernetické bezpečnosti za účelem ochrany kritické infrastruktury, kde je Kolumbie druhou nejohroženější zemí Latinské Ameriky.
Kolumbijské bezpečnostní složky pro zajištění komplexní ochrany vyžadují pravidelnou modernizaci. Největšími dovozci zbraní a obranných technologií jsou Spojené státy a Izrael, nicméně loni Kolumbie oznámila, že kvůli situaci na území Palestiny, přerušuje diplomatické vztahy s Izraelem. Tato skutečnost, stejně jako nová americká administrativa a uvalení celní zátěže, ovlivňují obchodní výměnu v oboru vojenského a bezpečnostního vybavení.
Situace otevírá prostor pro nové dodavatele, mezi které mohou patřit i české společnosti. Naše kolumbijská kancelář připravuje na září podnikatelskou misi firem z českého obranného sektoru do Kolumbie, během které se účastníme i veletrhu Expodefensa. Ten je nejvýznamnějším veletrhem obrany a bezpečnosti v Latinské Americe. Přihlaste se a budete se moci sami blíže obeznámit s kolumbijským trhem, jeho specifiky a také navázat potenciální strategická a obchodní partnerství.
Zpracoval: tým zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroje: www.csis.org/; /www.3securitycol.com/; www.cancilleria.gov.co/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.