Expo AgroAlimentaria je nejvýznamnějším veletrhem v sektoru zemědělství a potravinářství v Latinské Americe. Již od roku 1996 se koná v mexickém státě Guanajuato.
Letošní 29. ročník veletrhu se konal od 12. do 15. listopadu a představil nové trendy, technologie a řešení, které mění zemědělskou a potravinářskou produkci nejen v Mexiku. Na veletrh přijelo na 700 vystavovatelů z 52 zemí, třeba ze Spojených států, Kanady, Brazílie, Německa, Španělska či Japonska. Na rozloze 62 hektarů veletrh přivítal okolo 126 000 návštěvníků.
V roce 2024 na Expo AgroAlimentaria se návštěvníci mohli těšit na několik novinek. Jednou z nich bylo experimentální pole s 23 high-tech skleníky, kde se pěstovaly různé ovocné stromy, zelenina a obilí. Návštěvníci zde viděli, jak fungují nové technologie pro ochranu plodin, jejich satelitní monitorování, či dokonce zavlažovací systémy. Součástí veletrhu byla i série konferencí, kde se odborníci podělili o své zkušenosti a vize v zemědělství budoucnosti.
Na veletrhu se představily i 4 české firmy. Almiro je výrobcem kvalitních přípravků pro růst a ochranu zemědělských plodin. Ullmanna vyvíjí řešení na bázi umělé inteligence pro zemědělské stroje, která pomáhají zemědělcům šetřit čas i energii. Agroecopower se specializuje na softwarové úpravy motoru traktorů a další zemědělské techniky, které zvyšují účinnost a snižují spotřebu paliva. Český výrobce traktorů Zetor byl na akci zastoupen mexickým týmem, kterému se v zemi daří již několik let.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: expoagrogto.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.