Experti předpokládají, že česká delegace prozkoumá širokou průmyslovou spolupráci s Jižní Koreou, potenciálně přesahující výstavbu jaderných reaktorů.
Počátkem příštího měsíce má český zvláštní vyslanec navštívit Jižní Koreu, aby projednal potenciální bilaterální průmyslovou spolupráci poté, co bylo jihokorejské konsorcium vybráno jako preferovaný uchazeč o projekt jaderné elektrárny v České republice.
Česká delegace navštíví Jižní Koreu ve dnech 3. až 6. září. Očekává se setkání s vysokými představiteli a návštěva významných institucí.
Čeští představitelé vyjádřili záměr navštívitKorea Institute for Advancement of Technology, organizaci spadající pod Ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky, za účelem projednání bilaterálních průmyslových vazeb.
Plánovaná návštěva navazuje na nedávný výběr jihokorejského konsorcia v čele s Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) jako preferovaného uchazeče o projekt jaderné elektrárny v České republice, jehož hodnota se odhaduje na 24 bilionů wonů (18 miliard dolarů).
Před vyhlášením preferovaného uchazeče minulý měsíc prezident Yoon Suk Yeol vyslal do České republiky ministra průmyslu Ahna Duk-geuna, aby předsedovi vlády Petru Fialovi doručil dopis s návrhem průmyslové spolupráce nad rámec jaderného projektu.
Mezitím se očekává, že obě strany podepíší oficiální dohodu v březnu příštího roku, přičemž stavba by měla začít v roce 2029 a zkušební provoz prvního nového reaktoru je naplánován na rok 2036.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jižní Korea (Soul).
Zdroj: Yonhap News
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.