„Čína vede v klíčových ukazatelích díky podpoře inovací, obchodních sítí, infrastruktury a kvalifikované pracovní síly," uvádí společnost Dezan Shira & Associates ve zprávě Emerging Asia Manufacturing Index 2024.
Čína se umístila na prvním místě mezi osmi rozvíjejícími se zeměmi asijsko-pacifického regionu. Dalších sedm ekonomik tvoří Indie, Indonésie, Malajsie, Filipíny, Thajsko, Vietnam a Bangladéš. Tyto země společně vedou hospodářský růst a rozvoj v regionu.
Hodnocení zprávy se opírá o měření 48 různých parametrů rozdělených do osmi základních kritérií - ekonomika, politické riziko, podnikatelské prostředí, mezinárodní obchod, daňová politika, infrastruktura, pracovní síla a inovace.
Čína, známá jako továrna světa, si od roku 2010 již 14 po sobě jsoucích let drží titul největšího světového výrobce. Její továrny produkují přibližně třetinu celosvětové výrobní produkce, což svědčí o její průmyslové síle a kapacitě. Přestože čelí výzvám způsobeným globální geopolitikou a konkurencí ze strany dalších rozvíjejících se ekonomik, čínskému výrobnímu sektoru se nadále daří. V roce 2023 dosáhla přidaná hodnota čínského zpracovatelského průmyslu úctyhodných 5,57 bilionu dolarů, což představuje 31,7 % čínského HDP.
Čína si udržuje status dominantní výrobní velmoci díky svému tlaku na inovace, který podporuje regulačními pobídkami, rozšiřujícími se obchodními sítěmi, vyspělou infrastrukturou a kvalifikovanou pracovní silou. Strategie „Čína+1“ zahrnuje restrukturalizaci dodavatelského řetězce a diverzifikaci rizik, přičemž se zcela nezbavuje čínského trhu.
Navzdory hospodářským výkyvům a problémům, kterým mezinárodní společnosti v posledních letech čelily, je Čína i nadále odhodlaná jít cestou zotavení po pandemii.
Zatímco některé podniky zkoumají možnost re-shoringu, near-shoringu nebo diverzifikace své globální stopy přesunem kapitálu jinam, ty, které mají v Číně zavedené aktivity, jsou odhodlány zůstat ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Je to proto, že mnohé z nich si uvědomují rozvíjející se příležitosti a pobídky v Číně, čímž tento trh staví do pozice hlavní základny svých širších investičních strategií v Asii.
Čína umístila na předních místech v inovacích, infrastruktuře, mezinárodním obchodu a politických rizicích. Stále však čelí výzvám souvisejícím s ekonomikou, pracovní silou, daňovou politikou a podnikatelským prostředím.
Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade v Číně (Šanghaj)
Zdroj: Dezan Shira & Associate
V hlavním městě Panamá se na začátku října konal již 10. ročník Latinskoamerického kongresu biomedicínského inženýrství. Panamští inženýři zde měli příležitost ukázat svůj pokrok v této disciplíně.
Ve dnech 15.-17. října proběhla v hlavním městě Mexika třídenní výstava, na které měly možnost představit své produkty firmy z oblasti architektury a interiérového designu. Nechyběly ani dvě české společnosti.
Spojené arabské emiráty byly v žebříčku 89 zemí označeny za ekonomicky nejstabilnější zemi světa. Druhá největší ekonomika arabského světa se rovněž umístila na předních místech v kategoriích Podnikání a Otevřenost pro podnikání.
Turecko plánuje zvýšit kapacitu obnovitelných zdrojů energie na 120 000 megawattů do roku 2035. Chce přilákat investice ve výši 108 miliard dolarů.