V hlavním městě Panamá se na začátku října konal již 10. ročník Latinskoamerického kongresu biomedicínského inženýrství. Panamští inženýři zde měli příležitost ukázat svůj pokrok v této disciplíně.
Na kongresu se konalo několik konferencí, na kterých panamští inženýři prezentovali výsledky vědeckého výzkumu, sdíleli své zkušenosti a koordinovali akce s institucemi a univerzitami v oblasti biomedicínského inženýrství. Z 86 prezentovaných mezinárodních vědeckých článků bylo 5 z nich napsáno panamskými vědci, což je vzhledem k velké účasti pozoruhodný počet.
V současné době má Panama 364 biomedicínských inženýrů, kteří studovali v národních střediscích vysokoškolského vzdělávání. Panama rozvíjí oblast biomedicíny a inženýrství díky dohodě mezi Institutem elektrotechnických inženýrů (IEEE) a Panamskou asociací biomedicínského inženýrství (APIB), která byla zároveň organizátorem kongresu.
Podle panamského ministra zdravotnictví se chce země stát světovým centrem výroby a rozvoje lékařských přístrojů. Bude tak následovat svého regionálního spojence Kostariku, která ročně vyváží přístroje za 6 miliard amerických dolarů. Hodnota panamských vývozů se zatím pohybuje v desítkách milionů dolarů, ale díky investicím ze zahraničí a novým programům na místních univerzitách se očekává rychlý nárůst.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Střední Amerika a Karibik.
Zdroj: Forbes.com
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
V červnu 2025 vykázala italská ekonomika smíšené výsledky – zlepšila se podnikatelská důvěra, zatímco nálada spotřebitelů mírně oslabila.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.