Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) poskytla Lvovské ukrajinské bance finance v ekvivalentu 20 milionů eur, aby usnadnila přístup k financování soukromým malým a středním podnikům postiženým válečným konfliktem.
Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se mnoho Ukrajinců přestěhovalo do západní části země, přičemž někteří si s sebou přivezli své podniky. Prostředky od EBRD mají pomoci společnostem pokračovat v činnosti, což je důležité pro podporu hospodářské obnovy a odolnosti země.
Financování bude probíhat tři roky a jejím cílem je pomoci Lvovské bance zachovat udržitelnou a diverzifikovanou základnu financování, která ukrajinským podnikům poskytne potřebný přístup ke střednědobému kapitálu. Náklady na financování budou podpořeny dotací z programu od Spojených států pro malé a střední podniky na Ukrajině.
Nejméně 30 procent financí půjde na podporu zelených projektů v souladu s GET EBRD (Green Economic Transition).
Tato investice do Ukrajiny byla dohodnuta na konferenci k obnově Ukrajiny v Berlíně a podtrhuje ducha spolupráce, který vede k mezinárodnímu úsilí posílit ukrajinské ekonomiky. Právě spolupráce mezi EBRD, Lvovskou bankou a Spojenými státy je příkladem jednotného přístupu.
EBRD poskytla Ukrajině od počátku konfliktu více než 4,2 miliardy eur. Evropská banka navíc souhlasila s poskytnutím dalších 4 miliard eur, aby Lvovská banka udržela stav investic na současné úrovni a byla schopná zajistit investice na rekonstrukci země. EBRD na Ukrajině podporuje vedle soukromého sektoru také strategické sektory, jakými jsou energetická bezpečnost, kritická infrastruktura, potravinová bezpečnost a obchod.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina (Lvov).
Zdroj: https://ebrd.com/ukraine
Španělsko už 12 po sobě jdoucích měsíců dokázalo generovat více než 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.
První ročník veletrhu [Kyushu] Semiconductor Industry Exhibition poskytl zúčastněným českým firmám jedinečnou příležitost prezentovat své technologie v blízkosti vznikajícího polovodičového clusteru. Polovodičový průmysl na ostrově Kjúšú přitom zažívá dynamický rozvoj díky zahájení výroby tchajwanské světové jedničky TSMC a jejích joint-venture partnerů Sony, Denso a Toyota.
Indonésie se snaží řešit svízelnou dopravu nejen v největším městě Jakartě, ale i v oblastech s velkou turistickou návštěvností. To se týká ostrova Bali, který se potýká s enormním zájmem turistů a s následky husté dopravy, která omezuje obyvatele i návštěvníky. Indonésie se rozhodla investovat do zavedení autonomního rychlého tranzitního systému (ART). Systém ART je již zaváděn a provozován v novém hlavním městě Nusantara.
Česká společnost Příhoda s.r.o. se zúčastnila veletrhu Big5 v Lagosu.