Ve Francii probíhá intenzivní vyjednávání o státním rozpočtu na rok 2025. Vláda premiéra Michela Barniera navrhuje rozsáhlé fiskální úpravy, které zahrnují snížení veřejných výdajů o 40 miliard eur a zvýšení daní o dalších 20 miliard eur. Tento balíček opatření má snížit deficit, který v roce 2024 podle odhadů dosáhne 6,1 % HDP, daleko nad limitem EU stanoveným na 3 %.
Barnier rovněž uvedl, že se Francie bude muset řídit evropskými fiskálními pravidly až do roku 2029. Mezi navrhované změny patří zvýšení daní pro velké korporace, zdanění odkupu akcií a vyšší poplatky za letenky. Vláda také plánuje zvýšit daně pro nejbohatší vrstvy.
Očekává se, že tyto kroky přinesou významné příjmy, ale budou čelit silné opozici ze strany podnikatelských kruhů a odborů. Současně dojde ke zredukování veřejných výdajů, což zahrnuje i úspory v oblasti školství a odklad zvyšování důchodů.
Úsporné kroky přicházejí v době, kdy francouzská ekonomika čelí stagnaci a vysoké inflaci, což snižuje kupní sílu domácností. Vláda doufá, že opatření pomohou znovu nastolit fiskální rovnováhu, ale kritici varují, že by mohla zpomalit ekonomickou aktivitu a vyvolat veřejné protesty.
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.
Zdroj: lesechos.fr
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.