Osvobození od daně bude nadále k dispozici, nově však o něj půjde zažádat pouze při odjezdu ze země.
Systém osvobození od daně u nákupů nad 5500 jenů pro zahraniční turisty, kteří tráví v zemi méně než šest měsíců, byl zaveden v roce 2014 a stal se jedním z iniciátorů masivního nárustu turistiky v druhé polovině minulé dekády. Dlouhodobý zájem o kvalitní japonskou kosmetiku, luxusní zboží či elektroniku především u turistů z Číny, Koreje a dalších zemí jihovýchodní Asie je navíc v posledních měsících posílen slabým jenem, díky kterému jsou nákupy v Japonsku ještě výhodnější. Ostatně v říjnu byl překonán dosavadní rekord v duty free tržbách japonských obchodních domů, když dosáhly hodnoty 38,3 miliardy jenů, zhruba o pět miliard více než v dubnu 2019.
Dle dosavadních pravidel ve vybraných obchodech (obchodní domy, značkové prodejny atd.) je možné zažádat o vrácení DPH přímo u pokladny, nebo u speciálních přepážek. Japonským orgánům však dochází trpělivost s množícími se případy přeprodávání zboží osvobozeného od DPH a nedostatečných kontrol ze strany prodejců, zdali kupující má na osvobození skutečně nárok. V živé paměti je stále případ z loňského prosince, kdy byla japonské dceřiné společnosti Applu dodatečně vyměřena spotřební daň 13 miliard jenů za období mezi roky 2019 až 2021, a to právě za transakce, jež byly z jejich strany chybně evidovaný jako duty free.
Chystaná změna, kdy zahraniční turisté nejprve v místě prodeje spotřební daň zaplatí a o její vrácení budou moci zažádat až v momentě odjezdu ze země, se tak zdá být optimálním řešením. Ve vládní koalici panuje shoda, a nic by proto nemělo bránit jejímu zavedení během první poloviny roku 2025.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei Asia Review
V hlavním městě Panamá se na začátku října konal již 10. ročník Latinskoamerického kongresu biomedicínského inženýrství. Panamští inženýři zde měli příležitost ukázat svůj pokrok v této disciplíně.
Ve dnech 15.-17. října proběhla v hlavním městě Mexika třídenní výstava, na které měly možnost představit své produkty firmy z oblasti architektury a interiérového designu. Nechyběly ani dvě české společnosti.
Spojené arabské emiráty byly v žebříčku 89 zemí označeny za ekonomicky nejstabilnější zemi světa. Druhá největší ekonomika arabského světa se rovněž umístila na předních místech v kategoriích Podnikání a Otevřenost pro podnikání.
Turecko plánuje zvýšit kapacitu obnovitelných zdrojů energie na 120 000 megawattů do roku 2035. Chce přilákat investice ve výši 108 miliard dolarů.