Japonský ocelárenský gigant Nippon Steel úspěšně završil akvizici americké firmy U.S. Steel v hodnotě téměř 15 miliard dolarů. Spojené státy schválily obchod pod podmínkou udělení tzv. zlaté akcie, která vládě zajišťuje právo veta v klíčových otázkách.
Transakce mezi japonskou skupinou Nippon Steel a americkým výrobcem U.S. Steel byla dokončena po získání souhlasu amerických úřadů. Původní dohoda čelila nesouhlasu prezidenta Bidena kvůli obavám o zachování pracovních míst a výrobních kapacit na území Spojených států. Změna nastala až po jednání s výborem CFIUS a souhlasu ze strany prezidenta Trumpa, což umožnilo akvizici v hodnotě 14,9 miliardy dolarů finalizovat.
Součástí schválené dohody je zavedení tzv. zlaté akcie, která americké vládě poskytuje pravomoci blokovat klíčová rozhodnutí společnosti, včetně uzavírání továren či přesunu výroby mimo USA. Nippon Steel se současně zavázala investovat 11 miliard dolarů do modernizace amerických provozů do roku 2028, v reakci na požadavek zachovat pracovní místa a výrobní kapacity v zemi.
Spojením obou firem vzniká čtvrtý největší producent oceli na světě s výrobní kapacitou 86 milionů tun ročně. Od transakce se očekává nejen posílení konkurenceschopnosti amerického ocelářství díky japonským technologiím, ale i širší debata o zahraničních investicích v odvětvích citlivých na národní bezpečnost.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Asahi, Nikkei
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.