Kanada je v dobré pozici posílit svůj globální dosah na poli exportu jaderné technologie a uranu. Potřebuje však odstranit dlouholeté administrativní bariéry.
Ministři kanadské federální vlády se shodli na nutnosti zapojit jadernou energii jako jeden z prioritních zdrojů energie pro dosažení ekonomiky s nulovými čistými emisemi. Významnou pohnutkou je i širokospektrý rozmach umělé inteligence a energetická náročnost jejího využití.
Kanada je od loňského roku signatářem závazku 21 zemí ke ztrojnásobení objemu jaderné kapacity do roku 2050.
Kanada se podle politiků chce v krátkodobém měřítku zaměřit na rozvoj a výstavu malých modulárních jaderných reaktorů, a to jak pro domácí potřebu (zde se hovoří například o výhodách malých reaktorů pro zásobování energií malých odlehlých komunit na severu Kanady), tak i pro export.
Dalším skupinou projektů, jež jsou již v přípravných fázích, je razantní navýšení těžby uranu v Kanadě. Příkladem je otevření nového dolu na uran společnosti NexGen v Saskatchewanu za čtyři miliardy dolarů. Kanada by ráda získala zpět své světové prvenství v těžbě uranu na světě. V současné době Kanada pokrývá zhruba 13 procent světové těžby uranu. Exportu kanadského uranu nahrává i nedávná restrikce ruských vývozů.
V současné době pokrývá energie z jaderných zdrojů zhruba 15 procent kanadské spotřeby. Většina reaktorů je situována v kanadské provincii Ontario. Jaderný sektor byl v posledních letech neaktivní, především kvůli složité byrokracii a politicky nepříznivému schvalovacímu procesu.
Poslední jaderná elektrárna byla otevřena v Kanadě v roce 1993 nedaleko Toronta. Ministr pro energii a nerostné bohatství kanady však přislíbil urychlení schvalovacího procesu pro projekty v oboru jaderné energetiky.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada (Calgary).
Zdroj: EnergyNow Media.
Novoroční dárek pro všechny obyvatele Bělehradu má za cíl eliminovat v srbském hlavním městě husté dopravní zácpy.
Vietnam hlásí skvělé obchodní výsledky. Zahraniční obchod v roce 2024 letos dosáhl 745 miliard dolarů, což je o 15 % více než před rokem.
Tento růst byl podporován především technologickým sektorem, zejména počítači a komponenty, které zaznamenaly působivý nárůst o 40,8 %, čímž pokračovala osmiměsíční pozitivní trendová expanze.
Cheniere Energy zahájila výrobu LNG v novém zařízení Corpus Christi Stage 3. Posiluje tak pozici USA jako největšího exportéra LNG.