V Kazachstánu probíhá deklarace majetků obyvatel. V několika etapách mají obyvatelé Kazachstánu za povinnost přiznat veškerý majetek v zahraničí.
V Kazachstánu byly debetní transakce na bankovních účtech pozastaveny pro 68 300 fyzických osob podnikatelů provozujících soukromou praxi. Daňové majetkové přiznání nepředložilo 1,4 % občanů. Ve třetí fázi mělo za povinnost deklarovat majetkové přiznání 4,8 milionu lidí.
Státní daňový výbor připomněl, že v Kazachstánu skončila třetí etapa deklarace majetkového přiznání. Podnikatelé, manažeři, zakladatelé a společníci právnických osob i osoby samostatně podnikající deklarují informaci o svém majetku jak v Kazachstánu, tak v zahraničí podáním prohlášení v daňovém formuláři 250.00. Občané, kteří dříve vstoupili do systému univerzálního přiznání, podávali roční prohlášení o příjmech a majetku ve formuláři 270.00. Lhůta pro podání přiznání je od 1. ledna do 16. září 2024.
Poplatníkům, kteří nepodali přiznání v příslušném termínu, zasílají připomínku a poskytují dalších 30 pracovních dnů na doplnění. Občané tak dostali 10 měsíců na předložení deklarace.
Pro občany, kteří nestihli podat majetkovou deklaraci včas, existuje správní odpovědnost a sankce, poprvé formou upozornění. Po dodatečném podání přiznání budou debetní transakce na bankovních účtech obnoveny nejpozději do jednoho pracovního dne.
Zdroj: Centrum obchodní informace kapitál. www.kapital.kz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kazachstán a Kyrgyzstán.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.