Daňoví nerezidenti jsou povinni zaregistrovat se k DPH před zahájením poskytování služeb.
Podle zákona o dani z příjmu fyzická osoba, která v Chorvatské republice nemá bydliště, ale zde získává příjem, který je podle tohoto zákona zdanitelný, je daňovým nerezidentem. Nerezident z daňového hlediska nemá stejné povinnosti jako rezident.
Z hlediska daně z přidané hodnoty občané jiných členských států EU, kteří mají v Chorvatsku status pronajímatele, jsou povinni se zaregistrovat k DPH. Tito nerezidenti se stávají plátci DPH podle chorvatského zákona o DPH okamžitě po zahájení pronájmu, a na ně se nevztahuje práh 60 000 eur pro vstup do systému DPH.
Služby pronájmu lze zahájit po získání dokumentu Rozhodnutí o poskytování služeb v domácnosti, známého jako Rozhodnutí o kategorizaci. Nejpozději 15 dní před zahájením činnosti jsou nerezidenti povinni se přihlásit k daňovému úřadu za účelem registrace k DPH. Žádost o registraci k DPH se podává v místně příslušném úřadu Daňové správy nebo v Obvodním úřadě v Záhřebu, Oddělení pro stanovení daní a poplatků, Odboru pro zahraniční daňové poplatníky.
Žádost se podává prostřednictvím formuláře P-PDV. Po zápisu do registru plátců DPH bude pronajímateli přiděleno chorvatské daňové číslo (DIČ resp. VAT ID). Pronajímatelům-nerezidentům, kteří se sami nepřihlásí k DPH nebo nereagují na písemné výzvy, daňový úřad stanoví daňovou povinnost odhadem za obchodní aktivity pronájmu nemovitostí podle platných daňových předpisů a zahájí přestupkové řízení podle ustanovení Všeobecného daňového zákona.
Pronajímatelé-nerezidenti, na rozdíl od rezidentů, jsou povinni na fakturách účtovat sazbu DPH 13 % za ubytovací služby a sazbu DPH 25 % za ostatní služby (např. poplatek za úklid). Pronajímatelé-nerezidenti také mají nárok na odpočet DPH z přijatých faktur.
Evidence faktur, vyplňování a podávání formulářů může pronajímatel provádět sám nebo prostřednictvím účetní služby, která to bude dělat jeho jménem. Formuláře lze podat elektronicky prostřednictvím systému ePorezna. Pokud to za pronajímatele provádí třetí strana, je nutné udělit příslušná oprávnění prostřednictvím systému.
Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chorvatsko a Slovinsko.
Zdroj: Daňová správa Chorvatské republiky
Zvýšené globální napětí v obchodní politice vytváří novou příležitost pro firmy z EU. Španělsko si aktivně buduje pozici distribučního a obchodního uzlu mezi Evropou a zeměmi, jako jsou Brazílie, Mexiko, Indie a Maroko a české firmy mohou být u toho.
Maroko se stále výrazněji prosazuje jako atraktivní trh s rostoucím významem pro zahraniční obchod. Stabilní prostředí, dynamický rozvoj a strategická poloha z něj činí zajímavou příležitost pro české exportéry.
Pokud právě atestujete dokumenty ve Spojených arabských emirátech, případně se na to v dohledné době chystáte, věnujte pozornost následující informaci.
Počet domácích mazlíčků v chilských domácnostech je od doby pandemie na vzestupu. Švýcarská firma Nestlé se tak rozhodla upevnit svoji pozici jedničky na chilském trhu a do zvětšení plochy distribučního centra pro svoji značku Purina investuje 30 milionů dolarů.