Peruánské mezinárodní letiště Jorge Chávez v Limě brzy otevře nový terminál. Jeho slavnostní zahájení je naplánované na 29. ledna 2025. Do projektu bylo investováno 2,4 miliardy dolarů.
Letiště bude mít kapacitu až 30 milionů cestujících ročně, což je dvakrát více než stávající kapacita. V roce 2026 se plánuje rozšíření na dalších 40 milionů a v budoucnu by mohlo zvládnout až 60 milionů cestujících.
Nový terminál se zaměří na rychlé a pohodlné odbavení cestujících. Díky moderním technologiím, včetně 27 nových tomografů, se budou moci efektivně skenovat zavazadla bez nutnosti vyjímání elektroniky nebo tekutin, což urychlí bezpečnostní kontroly.
Terminál také nabídne širokou škálu možností pro nákupy a gastronomii. Cestující si budou moci vybírat z více než 70 obchodů a restaurací, včetně 25 restaurací vedených renomovanými peruánskými šéfkuchaři, jako třeba Gastón Acurio nebo Mitsuharu Tsumura „Micha“. Součástí nabídky bude dále 30 obchodů s oblíbenými značkami Kuna a Michell, finanční služby od Interbank a tři exkluzivní VIP salóny, které zajistí pohodlí a luxusní zážitek.
Aby byl přístup k novému terminálu co nejjednodušší a nejefektivnější, letiště spustí nový dopravní systém AeroExpreso. Tento veřejný dopravní servis bude od 30. ledna 2025 zajišťovat spojení mezi letištěm a různými částmi Limy s intervaly 15 minut.
Kromě toho se očekává, že nový terminál vytvoří v roce 2025 přibližně 121 tisíc pracovních míst, což bude mít pozitivní vliv na ekonomiku a nabídne nové příležitosti pro místní obyvatele.
Otevření nového terminálu na letišti Jorge Chávez je důležitým krokem k modernizaci peruánské letecké infrastruktury. Tento projekt nejen usnadní cestování, ale i podpoří růst ekonomiky a zlepší postavení Limy jako důležitého leteckého uzlu v regionu.
Autor: CzechTrade Peru
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.