Datum:29.12.2023
Průmyslový obor: Investice, Ostatní
Teritoriální zaměření:
Lotyšsko - vlajka Lotyšsko

Lotyšská investiční a rozvojová agentura podpořila 46 investičních projektů

Lotyšsko v roce 2023 přilákalo o 30 % více zahraničních investic než před rokem.

Se zapojením Lotyšské investiční a rozvojové agentury (LIAA) bylo v roce 2023 realizováno 46 investičních projektů v hodnotě 618,9 milionu eur a s plánovaným počtem nově vytvořených pracovních míst ve výši 2513.

Ze 46 projektů bylo 24 realizováno v Rize a Pierize, 12 v Kurzeme, čtyři ve Vidzeme a po třech projektech v Latgale a Zemgale. Mezi nimi jsou zastoupena odvětví jako biohospodářství (12 projektů), informační a komunikační technologie (10 projektů), chytrá energetika (7 projektů), fotonika a chytré materiály (6 projektů) a také biomedicína (3 projekty).

Při získávání investic se agentura zaměřuje na sektory s vysokou přidanou hodnotou, aby zahraniční kapitál stimuloval rychlejší změny v ekonomice.

Laura Štrovalde, zástupkyně ředitele LIAA pro investiční a energetické otázky, podotýká, že zájem zahraničních firem o vstup do Lotyšska je dostatečně vysoký a v letošním roce bylo zpracováno celkem 182 projektů, jejichž potenciál dosahuje pěti miliard eur.

Ne všechny projekty se zrealizují, ale některé se určitě stanou investičními úspěšnými příběhy. Vidíme, že primárně o projekty v oblasti energetiky a ICT je velký zájem,“ říká Štrovalde.

LIAA uvádí, že objem přilákaných investic v letošním roce ve srovnání s rokem 2022 vzrostl přibližně o 30 %.


Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: Dienas Bizness

Další aktuality