Madrid směřuje k efektivnější a ekologičtější mobilitě. Zavádění vodíku do veřejné dopravy dokazuje, že ekologická transformace není otázkou budoucnosti, ale již současným způsobem pohybu po městě.
Hlavní město Španělska spouští první veřejnou vodíkovou čerpací stanici pro autobusy, která je zároveň první svého druhu v Evropě. Tato vodíková stanice se nachází v operačním centru EMT Madrid v oblasti Entrevías a bude sloužit deseti autobusům poháněným zeleným vodíkem.
Stanice není pouze místem pro doplňování paliva, ale také stanicí inovací. V jejím areálu probíhá celý cyklus vodíku: výroba, komprese, skladování a distribuce. Elektrolyzér s technologií PEM, vyvinutý španělskými společnostmi, produkuje 18 kg vodíku za hodinu.
Projekt představuje nejen ekologičtější alternativu, ale také vytváří precedens pro Evropu. Pouze za devět minut se tyto autobusy naplní zeleným vodíkem, který se vyrábí elektrolýzou vody. Proces je nejen nejúčinnější, ale také zcela bezemisní, což z něj činí ideální řešení pro tento typ pohonu.
Díky inovaci se Madrid zařazuje mezi města, která vedou ekologickou transformaci veřejné dopravy. Veřejná vodíková stanice je navíc součástí městského plánu zaměřeného na snižování uhlíkové stopy.
Flotila EMT hodlá dosáhnout nulových emisí do roku 2030. Cíl zahrnuje investice ve výši 11,3 milionu eur, z nichž část pochází z Evropských fondů pro regionální rozvoj FEDER.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Španělsko.
Zdroj: vibes.okdiario.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.