Předsedkyně mexické vlády Clara Brugada představila program výstavby dostupného bydlení. V příštích šesti letech by v hlavním městě mělo být postaveno 180 000 nových bytů.
Mexico City se v poslední době potýká s nedostatkem bytů, což způsobuje vysídlování rodin do jiných států země. Iniciativa předsedkyně vlády má zaručit právo na důstojné bydlení a intervenovat na trhu s nemovitostmi, který v posledních dvou desetiletích učinil nákup nemovitostí nedosažitelným a zároveň zdražil ceny nájmů, které vyhnaly tisíce rodin z jejich domovů. V současnosti podle Ministerstva sociální péče žije v Mexico City v extrémní chudobě přes 330 000 rodin.
Rozvoj bydlení v hlavním městě Mexika je podle Ministerstva bydlení hlavní prioritou nové vlády. Díky iniciativě zde bude postaveno 200 000 jednotek, z nichž 180 000 bude bytových. Na projektu budou spolupracovat domácí i zahraniční stavební firmy ze soukromého sektoru. Mexické společnosti Viveh a Fuerza Tequio mají podle plánu postavit 5000 domů se zahraničními investicemi v oblasti letiště a na severu města. Plán výstavby už probíhá a stavební společnosti mají plnou podporu 35 zahraničních investorů, kteří Mexiko navštívili osobně na začátku prosince.
Cílovou skupinou této iniciativy mají být především matky samoživitelky a mladí občané. Ti v současnosti bojují s rostoucími cenami nájmů, které se v posledních letech zvýšily o 15 %. Nárůst byl způsoben gentrifikací, a také příchodem digitálních nomádů, kteří jsou ochotni za bydlení zaplatit nadprůměrnou částku. Výstavba nových bytových jednotek by tento problém měla z části vyřešit.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: El Economista
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.