Mexiko vyvezlo do USA mezi lednem a červnem tohoto roku elektromobily za 3,13 miliardy dolarů. To řadí Mexiko na druhé místo, těsně za Německo.
Během první poloviny roku 2024 zaznamenal export elektromobilů z Mexika do Spojených států amerických hodnotu 3,13 miliardy dolarů. Toto číslo je o 170 % vyšší než hodnota zaznamenaná ve stejném období v předchozím roce. Pokud Mexiko udrží tento trend, může na konci roku 2024 překonat Německo a stát se největším vývozcem elektromobilů do USA.
V současnosti vede v exportu elektromobilů do USA Německo s vývozem za 3,21 miliardy dolarů, Mexiko je druhé. Dále se na žebříčku umístily Jižní Korea s vývozem 2,97 miliardy dolarů a Japonsko s 1,66 miliardy dolarů. Ačkoli Čína dominuje v globální výrobě elektromobilů, obchodní omezení ze strany USA ji řadí až na devátou příčku.
Tento trend by mohl podpořit plánovaná výstavba gigatovárny Tesly v mexickém Nuevo Leónu. Generální ředitel Tesly Elon Musk však uvedl, že konečné rozhodnutí o projektu učiní po amerických prezidentských volbách, kvůli tomu, že se obává možných obchodních restrikcí v případě návratu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu, který by mohl uvalit cla na vozidla vyrobená v Mexiku. I přes tyto obavy Mexiko přitahuje zahraniční investice. V roce 2023 přilákalo rekordní přímé zahraniční investice přes 36 miliard dolarů.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: eleconomista.com.mx
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.