Na úrovni ministrů zahraničních věcí se sešla na 79. zasedání Valného shromáždění OSN ministerská skupina G7+, aby potvrdila intenzivní podporu Ukrajiny vzhledem k vytrvalým ruským útokům na tamní energetickou infrastrukturu.
Výsledkem zasedání ministerské skupiny G7+ je závazek zemí k další podpoře energetického sektoru Ukrajiny a poskytování finanční podpory na pokrytí naléhavých potřeb ukrajinského energetického sektoru, včetně oprav poškozených elektráren, systémů dálkového vytápění, nasazení nových zdrojů energie, nouzového záložního napájení a ochrany energetické infrastruktury.
Ministerská skupina rovněž zdůraznila důležitou roli mezinárodních partnerů, bank a Ukrajinského energetického podpůrného fondu (Ukraine Energy Support Fund).
Ministři příslušných zemí zdůraznili potřebu mezinárodní pomoci k ochraně energetické infrastruktury Ukrajiny, a to především posílením schopností protivzdušné obrany Ukrajiny ze strany zúčastněných zemí. Zástupci skupiny potvrdili zájem pokračovat v této pomoci a znovu odsoudili ruskou okupaci a militarizaci Záporožské jaderné elektrárny.
Ministerská skupina je rovněž přesvědčena, že obnovení energetického systému Ukrajiny v krátkodobém i dlouhodobém horizontu je v zájmu zvýšení globální energetické bezpečnosti a stability.
Ministři znovu potvrdili závazek podporovat okamžitou, střednědobou a dlouhodobou obnovu a rekonstrukci Ukrajiny a zdůraznili význam podnikatelských reforem, které umožní podmínky pro investice do energetického sektoru. Mimo to zdůraznili význam provádění reforem v ukrajinské energetice v souladu se směřováním země do EU, plněním závazků vyplývajících ze Smlouvy o energetickém společenství a standardy správy a řízení OECD.
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina (Lvov).
Zdroj: https://interfax.com.ua/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.