Na úrovni ministrů zahraničních věcí se sešla na 79. zasedání Valného shromáždění OSN ministerská skupina G7+, aby potvrdila intenzivní podporu Ukrajiny vzhledem k vytrvalým ruským útokům na tamní energetickou infrastrukturu.
Výsledkem zasedání ministerské skupiny G7+ je závazek zemí k další podpoře energetického sektoru Ukrajiny a poskytování finanční podpory na pokrytí naléhavých potřeb ukrajinského energetického sektoru, včetně oprav poškozených elektráren, systémů dálkového vytápění, nasazení nových zdrojů energie, nouzového záložního napájení a ochrany energetické infrastruktury.
Ministerská skupina rovněž zdůraznila důležitou roli mezinárodních partnerů, bank a Ukrajinského energetického podpůrného fondu (Ukraine Energy Support Fund).
Ministři příslušných zemí zdůraznili potřebu mezinárodní pomoci k ochraně energetické infrastruktury Ukrajiny, a to především posílením schopností protivzdušné obrany Ukrajiny ze strany zúčastněných zemí. Zástupci skupiny potvrdili zájem pokračovat v této pomoci a znovu odsoudili ruskou okupaci a militarizaci Záporožské jaderné elektrárny.
Ministerská skupina je rovněž přesvědčena, že obnovení energetického systému Ukrajiny v krátkodobém i dlouhodobém horizontu je v zájmu zvýšení globální energetické bezpečnosti a stability.
Ministři znovu potvrdili závazek podporovat okamžitou, střednědobou a dlouhodobou obnovu a rekonstrukci Ukrajiny a zdůraznili význam podnikatelských reforem, které umožní podmínky pro investice do energetického sektoru. Mimo to zdůraznili význam provádění reforem v ukrajinské energetice v souladu se směřováním země do EU, plněním závazků vyplývajících ze Smlouvy o energetickém společenství a standardy správy a řízení OECD.
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina (Lvov).
Zdroj: https://interfax.com.ua/
Španělsko už 12 po sobě jdoucích měsíců dokázalo generovat více než 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.
První ročník veletrhu [Kyushu] Semiconductor Industry Exhibition poskytl zúčastněným českým firmám jedinečnou příležitost prezentovat své technologie v blízkosti vznikajícího polovodičového clusteru. Polovodičový průmysl na ostrově Kjúšú přitom zažívá dynamický rozvoj díky zahájení výroby tchajwanské světové jedničky TSMC a jejích joint-venture partnerů Sony, Denso a Toyota.
Indonésie se snaží řešit svízelnou dopravu nejen v největším městě Jakartě, ale i v oblastech s velkou turistickou návštěvností. To se týká ostrova Bali, který se potýká s enormním zájmem turistů a s následky husté dopravy, která omezuje obyvatele i návštěvníky. Indonésie se rozhodla investovat do zavedení autonomního rychlého tranzitního systému (ART). Systém ART je již zaváděn a provozován v novém hlavním městě Nusantara.
Česká společnost Příhoda s.r.o. se zúčastnila veletrhu Big5 v Lagosu.