Peruánská vláda učinila významný krok směrem k nápravě environmentálních škod, které způsobila dlouholetá těžba v Amazonii. Nedávno byl aktivován Fond pro nápravu životního prostředí (Fondo de Remediación Ambiental) s počáteční alokací 450 milionů solů (přes 120 milionů dolarů). Tato iniciativa představuje významnou příležitost pro české společnosti, které se specializují na sanaci environmentálních škod, dekontaminaci půdy a vody a související technologie.
Správcem tohoto fondu je Fondo de Promoción de las Áreas Naturales Protegidas del Perú (Profonanpe), tedy respektovaná peruánská instituce s dlouholetou historií v segmentu ochrany přírody. Aktivace fondu po osmi letech od jeho založení svědčí o silné politické vůli současné vlády řešit environmentální zátěž v citlivé oblasti Amazonie.
V první fázi se plánuje náprava 38 ze 146 identifikovaných zasažených míst v oblasti vlivu Lote 192 v regionu Loreto. Tato oblast zahrnuje povodí řek Pastaza, Corrientes, Tigre a Alto Marañón. První práce se zaměří na devět lokalit v povodí Corrientes, pro které již existuje detailní projektová dokumentace. Celý proces nápravy bude probíhat postupně a bude zahrnovat vypracování plánů sanace a studií proveditelnosti pro každé zasažené místo.
Především, alokace přes 120 milionů dolarů představuje značný finanční objem určený na sanaci, což samo o sobě generuje potenciál pro lukrativní zakázky.
Dále, plánované mezinárodní veřejné soutěže, které Profonanpe vypíše, zajistí rovnocenný přístup i pro české společnosti s potřebnými zkušenostmi a technologiemi.
V neposlední řadě je třeba zdůraznit dlouhodobý charakter projektu, který zahrnuje sanaci 146 zasažených míst, navíc skýtá možnost postupného zapojení a potenciál pro získání navazujících zakázek po úspěšné realizaci úvodních fází.
Podnikáte v některém z uvedených oborů a uvažujete o rozšíření svých obchodních aktivit do Latinské Ameriky? Neváhejte oslovit naši kancelář CzechTrade Peru. Pomůžeme vám navázat nové obchodní kontakty.
Zdroj: El Peruano
Autor: zahraniční kancelář CzechTrade Peru.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.