Peruánská vláda učinila významný krok směrem k nápravě environmentálních škod, které způsobila dlouholetá těžba v Amazonii. Nedávno byl aktivován Fond pro nápravu životního prostředí (Fondo de Remediación Ambiental) s počáteční alokací 450 milionů solů (přes 120 milionů dolarů). Tato iniciativa představuje významnou příležitost pro české společnosti, které se specializují na sanaci environmentálních škod, dekontaminaci půdy a vody a související technologie.
Správcem tohoto fondu je Fondo de Promoción de las Áreas Naturales Protegidas del Perú (Profonanpe), tedy respektovaná peruánská instituce s dlouholetou historií v segmentu ochrany přírody. Aktivace fondu po osmi letech od jeho založení svědčí o silné politické vůli současné vlády řešit environmentální zátěž v citlivé oblasti Amazonie.
V první fázi se plánuje náprava 38 ze 146 identifikovaných zasažených míst v oblasti vlivu Lote 192 v regionu Loreto. Tato oblast zahrnuje povodí řek Pastaza, Corrientes, Tigre a Alto Marañón. První práce se zaměří na devět lokalit v povodí Corrientes, pro které již existuje detailní projektová dokumentace. Celý proces nápravy bude probíhat postupně a bude zahrnovat vypracování plánů sanace a studií proveditelnosti pro každé zasažené místo.
Především, alokace přes 120 milionů dolarů představuje značný finanční objem určený na sanaci, což samo o sobě generuje potenciál pro lukrativní zakázky.
Dále, plánované mezinárodní veřejné soutěže, které Profonanpe vypíše, zajistí rovnocenný přístup i pro české společnosti s potřebnými zkušenostmi a technologiemi.
V neposlední řadě je třeba zdůraznit dlouhodobý charakter projektu, který zahrnuje sanaci 146 zasažených míst, navíc skýtá možnost postupného zapojení a potenciál pro získání navazujících zakázek po úspěšné realizaci úvodních fází.
Podnikáte v některém z uvedených oborů a uvažujete o rozšíření svých obchodních aktivit do Latinské Ameriky? Neváhejte oslovit naši kancelář CzechTrade Peru. Pomůžeme vám navázat nové obchodní kontakty.
Zdroj: El Peruano
Autor: zahraniční kancelář CzechTrade Peru.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.