Na dvě desítky českých potravinářů a nápojářů představili sousedům v Rakousku svou produkci. Zahraniční kancelář CzechTrade Rakousko zorganizovala v polovině března ve spolupráci s velvyslanectvím ČR ve Vídni a Ministerstvem zemědělství ČR dvoudenní potravinářskou misi k sousedům do Rakouska. Akce se zúčastnilo 24 českých výrobců potravin a nápojů.
Rakouský trh s potravinami se vyznačuje vysokou orientací na kvalitu, čerstvost a udržitelnost. Spotřebitelé preferují lokální a bio produkty, což podporuje růst ekologického zemědělství a farmářských trhů. Zároveň Rakousko patří mezi země výrazně závislé na dovozu potravin, zejména ovoce, zeleniny, mořských plodů, kávy a exotických či netradičních potravin, které domácí produkce nedokáže pokrýt. V posledních letech zde roste poptávka po rostlinných alternativách masa a mléčných výrobků, což odráží celosvětový trend udržitelného stravování. Tento důraz na kvalitu potravin a silný vztah ke gastronomické tradici činí rakouský trh atraktivním pro dodavatele prémiových a inovativních produktů.
Během mise jsme představili české firmy a produkty potenciálním obchodním partnerům z Rakouska a poskytnutí. Dále jsme jim poskytli informace potřebné pro vstup na zdejší trh.
První den dopoledne si účastníci vyslechli prezentaci rakouské agentury pro zdraví a bezpečnost potravin AGES o legislativním rámci dovozu potravin a náležitostech, které musí výrobky uváděné na rakouský trh splňovat.
Další přednáška, vedená rakouskou hospodářskou komorou WKÖ, seznámila přítomné firmy se strukturou místního obchodu s potravinami, největšími hráči na trhu, hlavními trendy v rakouském potravinářství i preferencemi zákazníků.
Třetí přednáška od rakouské recyklační agentury Recycling Pfand Österreich představila zcela nový systém zálohovaných plastových lahví a plechovek, který byl v Rakousku zaveden v lednu 2025 a vztahuje se i na zahraniční dodavatele.
Přednáškovou část zakončila ředitelka CzechTrade Rakousko Julie Havlová příspěvkem s praktickými tipy a doporučeními pro úspěšný vstup na rakouský trh.
Odpoledne proběhla B2B část programu, kdy měli čeští výrobci příležitost představit své produkty prostřednictvím ochutnávky rakouským nákupčím, distributorům, provozovatelům kaváren a restaurací i obchodním agentům, a navázat tak nové obchodní kontakty i získat přímou zpětnou vazbu na svou nabídku.
Potenciální rakouští partneři ochutnali velmi širokou škálu produktů, například probiotické nápoje, cereální výrobky, bezlepkové sušenky, tempeh, miso, sladké pečivo, sous-vide pokrmy, uzeniny, kimchi, ale i nealkoholické nápoje, pálenky nebo tradiční českou medovinu a pivo.
Druhý den se všichni účastníci přesunuli do skladu největšího rakouského online supermarketu Gurkerl.at, který je pobočkou známé české společnosti Rohlík.cz. Sklad Gurkerl ve Vídni byl na podzim roku 2024 zcela přestavěn, rozšířen a dočkal se plné automatizace. Aktuálně je jedním z nejmodernějších skladů v Evropě.
Prohlídce prostor skladu předcházela i velmi inspirativní prezentace hlavního nákupčího Gurkerl, během níž vysvětlil, jak celá firma v Rakousku funguje, v čem je výjimečná i jakým způsobem vybírá své dodavatele.
Dvoudenní mise přinesla českým firmám cenné informace o rakouském trhu, nové obchodní kontakty a možnost přímo otestovat své produkty u místních partnerů. Návštěva společnosti Gurkerl.at ukázala, jak funguje digitalizace a automatizace v praxi, a kam se může obchod s potravinami ubírat do budoucna.
Akce potvrdila, že Rakousko pro zahraniční dodavatele není vůbec jednoduchým trhem, ale především kvalitní, unikátní a inovativní produkty si zde své místo mohou vybojovat.
V případě, že hodláte vstoupit na rakouský trh nebo zde rozšiřujete své obchodní aktivity, neváhejte oslovit naši vídeňskou kancelář. Jsme tu pro vás, bychom vám poskytli individuální asistenci a profesionální pomoc při rozvíjení vašich exportních aktivit.
Náš tip. Další oborově zaměřené mise nebo společné české expozice na veletrzích sledujte v Kalendáři akcí.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.