Jeden z předních evropských výrobců hnojiv se vrací k výrobě a oproti loňskému roku čeká ztrojnásobení příjmů.
Závod na fosforová hnojiva Lifosa v litevském městě Kėdainiai, který v červnu obnovil výrobu po roční odstávce, očekává, že letos zvýší objem výroby a získá téměř třikrát vyšší příjmy než loni, a to 357 milionů eur.
Firma, jež je na základě sankcí omezená a dozorovaná dočasným správcem, letos předpokládá výrobu a prodej 606 tisíc tun granulovaných dusíkatých fosforečných hnojiv (loni výroba dosáhla 125,2 tisíce tun, tj. o 44,7 % méně než v roce 2022), dále 28 tisíc tun krystalického fosforečnanu amonného, 19 tisíc tun fosfátu močoviny, 63 tisíc tun krmného fosfátu a 14 tisíc tun fluoridu hlinitého.
Dne 9. března 2022, poté, co Evropská unie oznámila sankce proti ruskému oligarchovi Andreji Melničenkovi, byly účty společnosti Lifosa zmrazeny. Firma proto několikrát zastavila výrobu, naposledy od května loňského roku do letošního června.
Podle zástupců Lifosy se kvůli sankcím a omezeným kontaktům s ostatními společnostmi skupiny EuroChem snížily její možnosti nakupovat suroviny za konkurenceschopné ceny a prodávat produkci v objemech obvyklých do března 2022.
Od května 2022 dohlíží na činnost společnosti dočasný správce jmenovaný ministrem financí.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře
CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: vz.lt
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.