Program naváže na aktuální program Horizon Europe a bude v platnosti od roku 2028 do 2034.
Na základě nového pozičního dokumentu vydaného vládou Spojeného království má země zájem o potenciální přidružení k 10. rámcovému programu EU pro výzkum a inovace. Cílem programu bude posílit vědeckotechnickou základnu EU a přidružených zemí, mimo jiné rozvojem řešení politických priorit, jako jsou ekologická a digitální transformace. Tento dokument přichází jen několik měsíců po příchodu relativně proevropské labouristické strany k moci.
Po brexitu se Spojené království již nemohlo automaticky zapojit do současného rámcového programu s názvem Horizon Europe, jenž vznikl v roce 2021. Britští výzkumní pracovníci se tak snažili získat zpět svou pozici v programu po dlouhé absenci, která skončila teprve letos, když Brusel a Londýn vyřešily poslední neshody. Po dlouhých vyjednáváních s EU tak došlo k plnohodnotnému připojení Spojeného království do projektu k 1.1.2024.
„Spolupráce Spojeného království prostřednictvím rámcových programů EU je zakořeněna v dlouhodobých přátelských vazbách, sdílených odborných znalostech a společných hodnotách.“ uvádí vládní dokument. „Spojené království bude mít samozřejmě zájem o potenciální přidružení k 10. rámcovému programu za předpokladu, že bude otevřený, relevantní a bude poskytovat dobrou hodnotu pro naši výzkumnou komunitu a britské daňové poplatníky.“
Vládní dokument zdůrazňuje dlouhodobou spolupráci a společné hodnoty mezi Spojeným královstvím a EU, což je pozitivní i pro rozvoj obchodních vztahů s Českou republikou.
Zpracoval tým pracovníků CzechTrade Spojené království a Irsko
Zdroj: Science Business
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.