Majitelé švédských jaderných elektráren Forsmark a Ringhals se rozhodli prodloužit životnost pěti reaktorů z 60 na 80 let.
Toto rozhodnutí umožní pokračovat v produkci bezemisní elektřiny až do 60. let 21. století, čímž podpoří průmyslovou transformaci Švédska a zajistí spolehlivou dodávku energie.
Elektrárna Forsmark má tři varné reaktory, které byly uvedeny do provozu mezi lety 1980 a 1985 a ročně produkují přibližně 25 TWh elektřiny. Ringhals má dva tlakovodní reaktory, které byly připojeny k síti v letech 1980 a 1982 a generují 17 TWh ročně. Podle výkonného ředitele Vattenfallu Torbjörna Wahlborga je investice do stávajících i nových jaderných zařízení klíčová pro budoucnost bez fosilních paliv.
Majitelé plánují investovat 40-50 miliard švédských korun do 30. let na výměnu systémů a infrastruktury, a před konečným rozhodnutím o investici provedou podrobnou studii nákladů, rizik a potřebné odbornosti.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: https://www.neimagazine.com/
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.