Historický krok pro klimatickou změnu: Investice ve výši 13 miliard korun do zařízení, které ročně zachytí 800 000 tun oxidu uhličitého.
Ve Švédsku bude postavena první, a zároveň jedna z největších, světových kapacit pro zachycování a trvalé ukládání oxidu uhličitého (tzv. bio-CCS). Zařízení bude umístěno v Energihamnen poblíž Värtaverket ve Stockholmu a vyvine jej energetická společnost Stockholm Exergi. Práce na výstavbě začnou co nejdříve, aby provoz mohl být zahájený už v roce 2028.
„Toto je historický okamžik pro Stockholm Exergi a pro klimatickou transformaci. Pracovali jsme cílevědomě mnoho let, abychom umožnili bio-CCS, a dnešní rozhodnutí znamená, že nyní přecházíme od plánu k realitě. Tímto krokem se stáváme globálním lídrem v průmyslu pro emisní zápory,“ uvedl Anders Egelrud, generální ředitel Stockholm Exergi.
Projekt bude vyžadovat investici 13 miliard švédských korun a bude financován kombinací prostředků z Inovačního fondu EU, státní podpory a příspěvků soukromých firem, které nakupují certifikáty emisních záporů. Po dokončení bude zařízení schopno každoročně zachytit a trvale uložit 800 000 tun CO₂ – více, než kolik ročně vyprodukuje silniční doprava ve Stockholmu.
Projekt představuje významnou příležitost i pro zahraniční dodavatele technologií a komponent pro bioenergetiku, energetiku, stavebnictví a digitalizaci provozu.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.