Historický krok pro klimatickou změnu: Investice ve výši 13 miliard korun do zařízení, které ročně zachytí 800 000 tun oxidu uhličitého.
Ve Švédsku bude postavena první, a zároveň jedna z největších, světových kapacit pro zachycování a trvalé ukládání oxidu uhličitého (tzv. bio-CCS). Zařízení bude umístěno v Energihamnen poblíž Värtaverket ve Stockholmu a vyvine jej energetická společnost Stockholm Exergi. Práce na výstavbě začnou co nejdříve, aby provoz mohl být zahájený už v roce 2028.
„Toto je historický okamžik pro Stockholm Exergi a pro klimatickou transformaci. Pracovali jsme cílevědomě mnoho let, abychom umožnili bio-CCS, a dnešní rozhodnutí znamená, že nyní přecházíme od plánu k realitě. Tímto krokem se stáváme globálním lídrem v průmyslu pro emisní zápory,“ uvedl Anders Egelrud, generální ředitel Stockholm Exergi.
Projekt bude vyžadovat investici 13 miliard švédských korun a bude financován kombinací prostředků z Inovačního fondu EU, státní podpory a příspěvků soukromých firem, které nakupují certifikáty emisních záporů. Po dokončení bude zařízení schopno každoročně zachytit a trvale uložit 800 000 tun CO₂ – více, než kolik ročně vyprodukuje silniční doprava ve Stockholmu.
Projekt představuje významnou příležitost i pro zahraniční dodavatele technologií a komponent pro bioenergetiku, energetiku, stavebnictví a digitalizaci provozu.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie.
Zvýšené globální napětí v obchodní politice vytváří novou příležitost pro firmy z EU. Španělsko si aktivně buduje pozici distribučního a obchodního uzlu mezi Evropou a zeměmi, jako jsou Brazílie, Mexiko, Indie a Maroko a české firmy mohou být u toho.
Maroko se stále výrazněji prosazuje jako atraktivní trh s rostoucím významem pro zahraniční obchod. Stabilní prostředí, dynamický rozvoj a strategická poloha z něj činí zajímavou příležitost pro české exportéry.
Pokud právě atestujete dokumenty ve Spojených arabských emirátech, případně se na to v dohledné době chystáte, věnujte pozornost následující informaci.
Počet domácích mazlíčků v chilských domácnostech je od doby pandemie na vzestupu. Švýcarská firma Nestlé se tak rozhodla upevnit svoji pozici jedničky na chilském trhu a do zvětšení plochy distribučního centra pro svoji značku Purina investuje 30 milionů dolarů.