Čínský trh je pro Lexus klíčový, protože se snaží splnit své cíle v oblasti elektromobilů do roku 2035. Sériové verze LF-ZC a LF-ZL jsou pravděpodobnými kandidáty na čínskou výrobu. Cílem Toyoty je zvýšit celkovou výrobu v Číně na 3 miliony kusů ročně.
Toyota plánuje v roce 2027 otevřít v Šanghaji továrnu na výrobu nové generace elektromobilů Lexus. Nový výrobní závod bude hrát důležitou roli v plánované čínské expanzi Toyoty, která chce do konce desetiletí zdvojnásobit místní výrobu. Japonská automobilka bude tento nový čínský závod stavět sama, nikoli prostřednictvím společného podniku, jako je tomu u jejích stávajících podniků FAW Toyota nebo GAC Toyota.
Mohla by se tak stát první japonskou automobilkou, která bude mít závod v Číně, což podtrhuje význam tohoto největšího automobilového trhu na světě.
Podrobností o chystané továrně je zatím málo, uvádí se, že Lexus chce do roku 2035 100 % svých celosvětových prodejů zajistit elektromobily a do roku 2030 chce prodat 1 milion elektromobilů.
V loňském roce značka prodala v Číně zhruba 180 000 vozů, a zatímco většina ostatních západních automobilek se do roku 2024 potýkala s problémy, prodeje Lexusu oproti loňsku vzrostly o 3 %. Před rokem 2018 musely zahraniční automobilky, které chtěly v Číně zřídit výrobní závody, spolupracovat s místní firmou.
Nyní mohou značky vstoupit na trh bez společného podniku. Vybudování závodu v Číně pomůže Toyotě těžit z levné, kvalifikované a efektivní místní pracovní síly potřebné k výrobě elektromobilů.
Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade v Číně (Šanghaj)
Zdroj: Carscoops
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.