Od roku 2019 se počet pracujících cizinců ve Slovinsku zdvojnásobil.
I přes ochlazení hospodářství, způsobené potížemi v automobilovém průmyslu, v určitých oborech přetrvává poptávka po zahraničních pracovnících.
V roce 2019 ve Slovinsku pracovalo 80 000 cizinců, nyní jich na trhu je již 150 000. To představuje asi 16 procent pracovně způsobilého obyvatelstva.
V budoucnosti se očekává zklidnění poptávky po zahraniční pracovní síle, ale s nárůstem jejich počtu se Slovinsko bude střetávat s velkými výzvami.
Podobné potíže řeší i jiné státy, dokonce i ty, které dosud byly spíše exportéry pracovních sil. Cizinci neovládají zdejší jazyk a ani nemají vůli se ho naučit, neznají pracovní legislativu a státní služby nejsou adekvátně připraveny. V zemi cizinci pracují především jako pomocná síla v pohostinství a stavebnictví, v obchodech a skladech.
Analýza úřadu práce ukázala, že dělníci z Bosny a Hercegoviny a Srbska mají vyšší kvalifikace než ti z Asie. Příjezd dělníků z Filipín byl zpomalen, protože i tato země se aktuálně potýká s nedostatkem pracovní síly.
Připravil kolektiv zaměstnanců zahraniční kanceláře CzechTrade Chorvatsko a Slovinsko.
Zdroj: SEEbiz
Zvýšené globální napětí v obchodní politice vytváří novou příležitost pro firmy z EU. Španělsko si aktivně buduje pozici distribučního a obchodního uzlu mezi Evropou a zeměmi, jako jsou Brazílie, Mexiko, Indie a Maroko a české firmy mohou být u toho.
Maroko se stále výrazněji prosazuje jako atraktivní trh s rostoucím významem pro zahraniční obchod. Stabilní prostředí, dynamický rozvoj a strategická poloha z něj činí zajímavou příležitost pro české exportéry.
Pokud právě atestujete dokumenty ve Spojených arabských emirátech, případně se na to v dohledné době chystáte, věnujte pozornost následující informaci.
Počet domácích mazlíčků v chilských domácnostech je od doby pandemie na vzestupu. Švýcarská firma Nestlé se tak rozhodla upevnit svoji pozici jedničky na chilském trhu a do zvětšení plochy distribučního centra pro svoji značku Purina investuje 30 milionů dolarů.