Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.
Zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně poskytuje služby ve Spojeném království a v Irsku.
Jiří Rak, vedoucí zahraniční kanceláře v Londýně, mluví o Brexitu a komplikací který přinesl.
Martin Macourek, asistent vedoucího zahraniční kanceláře v Londýně, doporučuje se připravit na nové příležitosti na Britském trhu s mizící konkurencí po krizi.
Obchod s Británií je po brexitu obtížnější, zejména administrativně. Ale zároveň země za Lamanšským kanálem představuje obrovský trh a pro Česko je aktuálně sedmým největším exportním partnerem. Jak čeští exportéři zvládli větší administrativní zátěž a co změny vnesly do činnosti pracovníků londýnské zahraniční kanceláře CzechTrade, na to jsme se zeptali jejího ředitele Jiřího Raka.
Není žádným tajemstvím, že doba covidová nepřála sektoru pohostinství, a tak se pivovary dostaly do nezáviděníhodné situace – musely obětovat veškeré on-trade prodeje a aby přežily, vše koncentrovat na prodeje baleného piva.
Pro firmy uvažující o přímém vstupu na britský trh prostřednictvím vlastního zastoupení se nabízí různé varianty. Nejobvyklejšími metodmibvyklejší metody vstupu patří založení přidružené dceřiné společnosti, pobočky anebo joint venture.
Velká Británie musí řešit plastový odpad. To generuje příležitosti pro recyklační firmy.
Každých 25 minut vznikne v Británii nová veřejná nabíjecí stanice.
Mezinárodní měnový fond předpovídá, že růst Velké Británie v příštím roce překoná všechny ostatní velké evropské ekonomiky, a výrazně se tak odrazí od recese v roce 2023.
Spojené království čelí první zimě bez záložních uhelných elektráren.
Navzdory nelehké situaci spojené s brexitem, následky pandemie Covid-19 a válkou na Ukrajině si Spojené království stále drží pozici páté největší světové ekonomiky podle indikátorů HDP, v Evropě je na druhém místě za Německem. Jedná se o vysoce rozvinutou tržní ekonomiku s vyspělými institucemi a stabilními podmínkami pro obchod.
Na začátku roku 2022 ekonomika Spojeného království suverénně překonala svou velikost před pandemií a většina hospodářských odvětví rostla. Trh práce ve Spojeném království byl v plném proudu, míra nezaměstnanosti klesla pod 4 % a Bank of England začala zvyšovat svou základní úrokovou sazbu zpět na úroveň před pandemií.
Od konce února však znovu rostoucí aktivitu výrazně ochladila válka na Ukrajině, která způsobila významný šok nejen pro britskou ekonomiku. V případě Spojeného království se očekává, že válka ovlivní ekonomiku země třemi hlavními směry:
Z těchto faktorů budou mít na ekonomiku Spojeného království největší dopad vyšší ceny komodit.
Ekonomický výhled pro rok 2022
Výhled růstu Spojeného království pro rok 2022 se zhoršil a jeho další vývoj nyní závisí na tom, jakým způsobem bude vyřešena evropská závislost na ruské ropě a zemním plynu, ale také na povaze sankcí proti Rusku. Růstový výhled zásadním způsobem ovlivní jeden z těchto scénářů:
V závislosti na scénáři se očekává, že se růst HDP Spojeného království bude v letošním roce pohybovat v průměru mezi 2,8 % a 3,8 %, zatímco předchozí konsenzus předpokládal růst HDP ve výši 4,5 %. Hlavním faktorem této revize je klesající spotřeba domácností, která je způsobena vyššími cenami komodit. Reálné příjmy ve Spojeném království již klesají a očekává se, že budou klesat minimálně do konce letošního roku, přičemž domácnosti s nižšími příjmy jsou zasaženy nejvíce.
Dlouhodobý výhled
Po předpokládaném růstu HDP ve výši 2,8 až 3,8 % v letošním roce se očekává, že hospodářský růst Spojeného království v roce 2023 zpomalí na 1,3 % a v roce 2024 se dále sníží na 1,2 % v důsledku omezení aktivity spojené se zvýšením životních nákladů, slabých podnikových investic a pomalého růstu vývozu.
Rostoucí nákladové tlaky, vyšší sazby národního pojištění a daně z příjmu právnických osob a oslabující se výhled Spojeného království budou i nadále ovlivňovat investiční plány firem. V důsledku toho podnikatelské investice pravděpodobně zůstanou až do konce prognózovaného období ve 4. čtvrtletí 2024 o 6 % nižší než před pandemií.
Vývoz Spojeného království by měl do konce období prognózy ve 4. čtvrtletí 2024 zůstat o 13,7 % nižší v porovnání s úrovní před pandemií. To odráží dopad komplikovanějšího obchodu s EU po Brexitu a oslabení globálního výhledu na poptávku po zboží a službách ve Spojeném království.
Naproti tomu výdaje spotřebitelů a vlády by měly být na konci období projekcí o 2,4 %, resp. 12,2 % vyšší než jejich úroveň před pandemií.
Ekonomika Spojeného království je silně závislá na službách
Ty tvoří necelých 80 % HDP. Především se jedná o finančnictví. Průmysl, který je tažený automobilovým a leteckým sektorem, produkuje pouhých 12 % hrubého domácího produktu, nicméně jeho podíl v posledních letech mírně roste. Stavebnictví generuje 9 % HDP a zemědělství jedno procento.
Slabinou britské ekonomiky zůstává nižší produktivita práce. Vláda problém reflektuje založením nového fondu pro inovace a infrastrukturu s objemem 23 mld. liber na období příštích pěti let. Zaměří se především na vědu, inovace a hi-tech výzkum. Vláda tak chce přilákat investice do oborů s vysokou přidanou hodnotou. Dále podporuje konkrétní technologické projekty s cílem dostat zemi do čela v klíčových oborech, které jsou tahounech současného světového rozvoje. Příkladem je výstavba velkého průmyslového centra věnovaného vývoji a výrobě baterií v Coventry.
Pro české firmy se nabízejí příležitosti v automobilovém a leteckém průmyslu
Ty jsou v podobě jak strojírenských subdodávek, tak přímých Tier 1 dodávek. Za zmínku určitě stojí současná britská automobilová renesance, symbolizována zejména dynamickým globálním růstem britské skupiny Jaguar-Land Rover. Další příležitosti nabízí energetika (jaderná, zelená energie, úložiště energie i smart energetika). Klíčový zejména v Londýně je hi-tech průmysl. Významné možnosti vznikají ve stavebnictví a dodávkách pro architekturu a design. Pro české firmy jsou zajímavé i tradiční obory jako pivovarnictví, výroba nábytku či hraček.
Spojené království poskytuje mnohé příležitosti pro české malé i střední podnikatele
Ti by mohli využít vysoké závislosti britského průmyslu na subdodavatelích i aktuální tendence nakupovat raději v Evropě než v Asii. I vzhledem k Brexitu exportérům doporučujeme zaměřovat se na produkty s vyšší přidanou hodnotou.
Vaším partnerem pro expanzi na britském trhu může zahraniční kancelář CzechTrade Spojené království
Podrobné teritoriální informace o britské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Irsko je zemí, která v 90. letech definitivně dohnala svou zaostalost za Spojeným královstvím. Roční tempo růstu HDP dosahující až 10 %, flexibilní trh práce, nízké daně (korporátní daň ve výši 12,5 %), angličtina a investiční pobídky – to vše stálo za irským ekonomickým zázrakem. Irsko rovněž ekonomicky těží z úzkých vztahů se Spojenými státy a stalo se evropskou centrálou pro velké firmy jako například Dell, Apple, Google či Microsoft. Obecně IT průmysl a nové technologie jsou v Irsku velice silné.
Následně bylo však Irsko mohutně zasaženo finanční krizí v letech 2007/2008 a plně se z ní zotavilo později než Spojené království. Následující krize spojená s pandemií Covid-19 byla naopak pro Irsko relativně mírná a země se z ní díky své rychlé reakci a zavedení opatření proti šíření viru poměrně rychle zotavila. Pomohl i silný farmaceutický průmysl, který během pandemie prosperoval.
V současnosti je globální ekonomika ovlivněna válkou na Ukrajině, avšak Irsko by si mělo i nadále vést relativně dobře. Ačkoliv se inflace může vyšplhat až na 7,1 %, ekonomika země by měla i nadále výrazně růst. V roce 2022 se předpokládá růst HDP o 6,8 % a primárním důvodem je velmi silný exportní sektor. To z Irska dělá v současné problematické době velmi atraktivní růstový trh.
Díky relativně malému trhu panuje v Irsku nižší konkurence než v Spojeném království, a tak může i přes brexit posloužit jakožto reference pro vstup na velmi náročný UK trh. To platí například pro obnovitelnou energetiku, kde se nově vláda rozhodla podpořit řadu technologií, naposledy obnovitelné teplo jako například spalování biomasy. To však neznamená, že by měl exportér podcenit vyspělost irského trhu. Naopak, je nutné mít velmi důkladnou a precizní přípravu.
Administrativa vývozu, certifikací a vyslání pracovníků k provádění prací je v Irsku jednodušší díky členství v EU.
Podrobné teritoriální informace o britské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
„Návštěva v Česku se ukázala být pro naši společnost velmi úspěšnou. Společně s kolegou jsme vděčni za veškerou tvrdou práci, která byla ze strany CzechTrade věnována plánování schůzek a návštěvám u českých dodavatelů. Děkujeme všem, kteří se na přípravě podíleli."
Jo Tomlinson
Procurement and SOP officer společnosti Arvia Technology Ltd.
„V roce 2018 jsme se zúčastnili dodavatelského fóra pro automobilku Jaguar Land Rover v britském Gaydonu. Byla to klíčová příležitost představit automobilce naše technologické portfolio a setkat se osobně s jejich nákupčími, se kterými jsme následně dohodli první objednávku nástrojů pro lisované díly."
Lukáš Velfl