Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.
Začátkem roku 2025 se bude v režii agentury CzechTrade konat akce, která bude bezesporu velmi zajímavá pro české dodavatele technologií a produktů z oblasti těžby nerostných surovin. Místem jejího konání bude Uzbekistán. O celém tomto regionu a jeho možném přínosu pro české firmy jsme při této příležitosti hovořili s Petrem Jurčíkem, ředitelem regionálního centra pro východní Evropu a Střední Asii.
V únoru 2025 organizovala kancelář CzechTrade v Taškentu dvě mise, kterých se účastnilo mnoho českých firem. Během programu se jim podařilo navázat zajímavá obchodní partnerství.
Prezident Uzbekistánu Shavkat Mirziyoyev podepsal rezoluci O dodatečných opatřeních na podporu výrobců a vytvoření širokých příležitostí pro ně při zadávání veřejných zakázek.
Pro zlepšení zásobování vodou a spuštění nových mikrovodních elektráren bude vybetonováno 18 tisíc km hlavních a 94 tisíc km vnitřních kanálů.
V Jižní Koreji bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi delegací z uzbeckého regionu Fergana a jihokorejskou společností AHA.
Třicetisedmimilionový Uzbekistán je nejlidnatější a rozlohou druhou největší zemí ve Střední Asii. Sousedí s Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Turkmenistánem a Afghánistánem. Přes jeho území procházejí důležité silniční a železniční dopravní tahy.
Jde o jednu z nejdynamičtějších ekonomik světa. Podle Světové banky je na světe pouze 11 zemí, mezi nimi právě Uzbekistán, kterým za posledních 20 let každoročně vyrostl HDP o více než pět procent.
Vláda zaměřuje ekonomické reformy na liberalizaci trhu, privatizaci vybraných státních podniků a bank, vytváří podmínky pro příliv zahraničních investic a lokalizaci výroby.
Taškent znovu začal jednat o přístupu do Světové obchodní organizace. Od roku 2018 probíhají jednání o posílené rámcové dohodě s Evropskou unií a od roku 2021 je Uzbekistán v režimu GSP+, jehož prostřednictvím EU pobízí i k prosazování udržitelného rozvoje. Podmínkou vstupu byla implementace 27 mezinárodních úmluv například o lidských právech či ochraně životního prostředí. Na druhou stranu EU snížila cla na nulu u více než dvou třetin celních položek.
Vztahy s ČR jsou přátelské a v posledních letech stále intenzívnější. V roce 2023 podepsali premiéři obou zemí bilaterární dohodu o posíleném partnerství.
Obchod Uzbekistánu s Českou republikou roste dynamicky. Za posledních pět let se zdvojnásobil. V roce 2022 vůbec poprvé v třicetileté historii bilaterálních vztahů přesáhl obrat vzájemného obchodu dvě miliardy korun. České firmy nejvíce vyvážejí čerpadla, léky, motorová letadla, telefony, části a příslušenství pro motorová vozidla a stroje pro automatizované zpracování dat.
Ze zemí EU s Uzbekistánem obchodují hlavně Německo, Francie, Litva, Itálie, Polsko, Lotyšsko. Z EU do Uzbekistánu směřují stroje, živá zvířata, chemické a farmaceutické výrobky a spotřební zboží. Uzbekistán dováží do EU zejména bavlnu a výrobky z bavlny, měď, plast, sušené ovoce, ořechy.
Obchodování s Uzbekistánem může být zajímavé a přínosné. Země má bohaté přírodní zdroje. Nachází se zde naleziště zemního plynu, zlata, mědi, stříbra, uranu a dalších minerálů. Dvě třetiny obyvatel žijí na venkově a věnují se zemědělství.