Pro zlepšení zásobování vodou a spuštění nových mikrovodních elektráren bude vybetonováno 18 tisíc km hlavních a 94 tisíc km vnitřních kanálů.
Pod vedením prezidenta Uzbekistánu Shavkata Mirziyoyeva se konala videokonference o opatřeních pro racionální využívání vodních a energetických zdrojů, jakož i snižování ztrát v zemědělství.
Na betonáž 75 velkých kanálů bylo letos ze státního rozpočtu vyčleněno téměř 700 miliard uzbeckých sum (1,3 mld. korun).
Na jednání byla projednána potřeba betonování dalších 18 tisíc km hlavních a 94 tisíc km vnitřních kanálů. V příštím roce bude na tyto práce vyčleněno 800 miliard sum.
V betonových kanálech se zrychluje proudění vody, což vytváří příležitosti pro výstavbu malých vodních elektráren.
V regionu Navoi začala výstavba 148 takových stanic s kapacitou 11 megawattů. V budoucnu se plánuje výstavba 2000 mikrovodních elektráren, které ročně poskytnou dalších 600 milionů kilowattů elektřiny.
Prezident pověřil úřady, aby vypracovaly a sdělily podnikatelům podmínky pro účast v těchto projektech.
Zdroj: www.uznews.uz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Uzbekistán.
Samsung je na australském trhu s obnovitelnou energií relativně novým hráčem. V Queenslandu pracuje na čtyřech projektech a na pěti dalších v Novém Jižním Walesu. Celkově má v Austrálii rozpracované projekty s kapacitou až 1,5 GW.
Společnost Nvidia plánuje v následujících letech v USA vyrobit AI servery za 500 miliard dolarů. Tento krok reaguje na tlak Trumpovy administrativy na přemístění výroby do Spojených států.
Belgie bude muset zvýšit rozpočet na obranu o 17 mld. eur aby dosáhla 2 % HDP požadovaných NATO. Belgická vláda dále přidělí 150 mil eur vězeňské službě na pořízení modulárních vězeňských jednotek.
V reakci na stále rostoucí poptávku po mražených potravinách byl v japonském přístavním městě Kóbe postaven jeden z největších chladírenských skladů v zemi.