V únoru 2025 organizovala kancelář CzechTrade v Taškentu dvě mise, kterých se účastnilo mnoho českých firem. Během programu se jim podařilo navázat zajímavá obchodní partnerství.
Zahraniční kancelář CzechTrade Uzbekistán zařadila hned na počátku tohoto roku dvě oborové mise pro české firmy. Jedna se zaměřila na těžbu a dobývání nerostů, druhá na potravinářské technologie.
„Rozhodli jsme se poskytnout jedinečnou příležitost zástupcům českých firem, aby mohli navázat nové obchodní partnerství a sami se seznámit místním trhem a jeho příležitostmi. V segment pekáren a cukráren působí spíše menší uzbecké firmy, naopak dobývání nerostů je silové odvětví s doménou velkých subjektů," říká ředitel regionálního centra Východní Evropa a Střední Asie a ředitel CzechTrade Uzbekistán Petr Jurčík.
Obou misí se zúčastnilo 16 českých firem, což svědčí o velkém zájmu tuzemských exportérů o toto rychle se rozvíjející teritorium. „Uzbekistán je nejrychleji rostoucí ekonomikou ve střední Asii. Přestože zatím nedosahuje takové výkonnosti jako sousední Kazachstán, je už nyní optimální doba pro budování nových kontaktů," komentuje situaci v regionu Petr Jurčík.
Uzbecká kancelář CzechTrade plánuje organizovat další akce do teritoria. Třeba začátkem roku 2026 budou zařazeny mise v oborech energetiky a strojírenství. Pro bližší informace sledujte kalendář akcí nebo neváhejte oslovit naši kancelář CzechTrade v Taškentu. Pomůžeme vám navázat nové obchodní kontakty.
Napsala zahraniční kancelář CzechTrade Uzbekistán.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.