Jihoafrická republika

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

Jihoafrická republikaJihoafrická republika

Aktuální informace o situaci v Jihoafrické republice naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Všichni naši kolegové ze zahraničních kanceláří pravidelně přinášejí aktuální zprávy o dopadu pandemie nového koronaviru na obchodování v 58 zemích z celého světa. Toto zpravodajství můžete sledovat také na BusinessInfo.cz.
Archiv zpráv

Obecné informace o teritoriu

Jižní Afrika je rozvinutou ekonomikou, s přiměřenou fiskální politikou  a s poměrně stabilní měnou. Má velmi dobře rozvinutou infrastrukturu s vysokým stupněm industrializace hospodářství a vysokou životní úrovní (i s přihlédnutím k dosud velkým rozdílům), která je tahounem spotřeby státního i privátního sektoru, generující potřebný hospodářský růst.  Jižní Afrika chce sehrát roli tahouna hospodářského růstu pro celou subsaharskou oblast, má pro to všechny předpoklady.

JAR patří podle klasifikace Mezinárodního měnového fondu mezi sedmadvacet zemí subsaharské Afriky bohatých na přírodní zdroje.

Jihoafrický trh je jednou velkou podnikatelskou příležitostí. Jako každý rozvojový trh však potřebuje zboží a služby, které reagují na konkrétní poptávku. V současné době se jihoafrická vláda soustřeďuje především na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů a dále na třídění odpadu a využití recyklovaného odpadu. Z tohoto záměru vychází i rostoucí poptávka po nových technologiích. V posledních letech se zde znovu otevírají některé doly, které byly dlouhou dobu zakonzervovány, čímž vzniká nový potenciál pro těžební společnosti, jež potřebují vybavit provozy moderním zařízením a technologiemi. Jen na rok 2020 se plánuje otevření sedmi dolů. Těžební průmysl má v zemi dlouholetou tradici a je na něj navázáno mnoho dalších odvětví. V neposlední řadě vidíme potenciál také ve stavebnictví.

V poslední době se johannesburské kanceláři daří. Připravuje se zajistit odbyt pro české minipivovary, výrobce elektrických golfových vozíků, montovaných kontejnerů, ale i kotlů do největší uhelné elektrárny na světě s výkonem 4800 MW. V minulosti jsme se zaměřovali především na vodohospodářský průmys, například na odsolovací stanice nebo čištění podzemních vod, které jsou kontaminované z těžby nerostných surovin.

Velkým přínosem pro získání kontaktů a nových zákazníků jsou veletrhy. Exportéři by neměli šetřit na prezentaci svého zboží ani na příležitostech, jak navázat s místními společnostmi osobní kontakty. Na rozdíl od jiných jihoafrických států jsou v JAR veletrhy populární, pořádají se ve větších městech během celého roku a hojně je navštěvují také zájemci ze sousedních zemí.

Podrobné teritoriální informace o jihoafrické ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +1 hodiny

Desatero pro obchodování

Jihoafrická republikaJihoafrická republika
 1. Pro jednání postačí vaše angličtina. Znalost jiných řečí se od vás neočekává, ale s jinými jazyky zde neobstojíte, i holandština se liší od afrikánštiny.
 2. Plánujte cestu mimo období vánoc. Jižní Afrika leží na jižní polokouli, proto jsou vánoční svátky spojeny s obdobím letních dovolených, tak jako u nás červenec a srpen.
 3. Mějte na paměti etnické, kulturní a náboženské rozdíly země, počítejte s tím při jednání a neukvapujte se v názorech, které vyslovíte. Jedno mají všichni společné – jsou pyšní na svou zemi, na to, kde se v rámci Afriky nacházejí ekonomicky, a rádi uslyší, že se vám v Jižní Africe líbí.
 4. Zjistěte si, kdo je vlastníkem společnosti, se kterou jednáte, je rozdíl mezi státní a privátní sférou. Pro státní sféru určitě bude vhodné nalézt místního zástupce.
 5. Jihoafričané jsou ve společenském i obchodním styku velmi přátelští a otevření. Buďte jako oni a zanechte ustaranou tvář a problémy doma. Projednávat obchodní záležitosti při lehkém obědě (běžná je i pracovní snídaně) je běžné, formální záležitosti pak můžete dokončit v kanceláři. Vhodné je sako a kalhoty, třeba i rozdílné, kravatu mít při běžném jednání nemusíte.
 6. Buďte vlídně sebejistí a sebevědomí, zvlášť na svůj nabízený produkt. Zkuste dobře prezentovat především sami sebe. Snažte se být vybaveni pravomocemi obchod dojednat.
 7. Nadšení protistrany o výši objemů a širokých možnostech obchodu korigujte vždy směrem dolů.
 8. České produkty (ani kde leží Česká republika) zde nejsou v obecném povědomí, což však není na překážku. Nejdůležitější je „value for money“ a – to už záleží jen na vás.
 9. Ovládejte dobře své obchodní a dodací podmínky, zvlášť pak Incoterms (znát cenu EXW výrobní závod v ČR nestačí), a ovládejte zahraniční platební styk.
 10. Vnímejte, co se okolo vás děje, buďte obezřetní a opatrní na sebe i na svůj majetek. Jižní Afrika má bohužel jednu z nejvyšších kriminalit na světě.
   

Články a rozhovory

Jihoafrická republika Jihoafrická republika
| 12. 11. 2020
Jihoafrická republika Jihoafrická republika
| 17. 6. 2019

Aktuality z teritoria

Energetická krize v JAR přetrvává
Jihoafrická republika Jihoafrická republika
| 28. 3. 2023
Do Jihoafrické republiky se vracejí turisté
Jihoafrická republika Jihoafrická republika
| 28. 2. 2023