Jihoafrická republika

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

Jihoafrická republikaJihoafrická republika

Jižní Afrika je rozvinutou ekonomikou, s přiměřenou fiskální politikou  a s poměrně stabilní měnou. Má velmi dobře rozvinutou infrastrukturu, s vysokým stupněm industrializace hospodářství a vysokou životní úrovní (i s přihlédnutím k dosud velkým rozdílům), která je tahounem spotřeby státního i privátního sektoru, generující potřebný hospodářský růst.  Jižní Afrika chce sehrát roli tahouna hospodářského růstu pro celou subsaharskou oblast, má pro to všechny předpoklady.

Export do Jižní Afriky vzrostl v období 2010/2009 o 60 % a tento trend pokračoval v nižší míře i v minulém roce 2011. Za posledních 10 let vzrostl export do Jižní Afriky, která je největším dovozcem českého zboží v Subsaharské Africe,  více než 10x, navíc s aktivní bilancí nepřetržitě od r. 2005.  Český export do Jižní Afriky je velmi pestrý, v meziročním srovnání hodně variabilní, je vidět, že jihoafrický trh je schopen široké absorpce, na druhé straně je možné očekávat jeho určité profilování v příštích letech s ohledem na rozvoj klíčových oblastí jihoafrického hospodářství.  Jižní Afrika je však z obchodního hlediska nejen nejvýznamnější zemí Afriky, ale i branou do sousedních zemí, neméně rychle se rozvíjejících. Objem jejich obchodu s ČR je ve srovnání s Jižní Afrikou daleko nižší, je však třeba podotknout, že dynamika vzájemného obchodu je stejně významná.

Jižní Afrika se přidala k hospodářskému uskupení zemí Brazílie, Ruska, Číny a Indie v prosinci 2010 a pozměnila tak název skupiny příštích dominantních ekonomik světa na BRICS.

Podrobné teritoriální informace o jihoafrické ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +2 hodiny

Desatero pro obchodování

Jihoafrická republikaJihoafrická republika
  1. Pro jednání postačí vaše angličtina. Znalost jiných řečí se od vás neočekává, ale s jinými jazyky zde neobstojíte, i holandština se liší od afrikánštiny.
  2. Plánujte cestu mimo období vánoc. Jižní Afrika leží na jižní polokouli, proto jsou vánoční svátky spojeny s obdobím letních dovolených, tak jako u nás červenec a srpen.
  3. Mějte na paměti etnické, kulturní a náboženské rozdíly země, počítejte s tím při jednání a neukvapujte se v názorech, které vyslovíte. Jedno mají všichni společné – jsou pyšní na svou zemi, na to, kde se v rámci Afriky nacházejí ekonomicky, a rádi uslyší, že se vám v Jižní Africe líbí.
  4. Zjistěte si, kdo je vlastníkem společnosti, se kterou jednáte, je rozdíl mezi státní a privátní sférou. Pro státní sféru určitě bude vhodné nalézt místního zástupce.
  5. Jihoafričané jsou ve společenském i obchodním styku velmi přátelští a otevření. Buďte jako oni a zanechte ustaranou tvář a problémy doma. Projednávat obchodní záležitosti při lehkém obědě (běžná je i pracovní snídaně) je běžné, formální záležitosti pak můžete dokončit v kanceláři. Vhodné je sako a kalhoty, třeba i rozdílné, kravatu mít při běžném jednání nemusíte.
  6. Buďte vlídně sebejistí a sebevědomí, zvlášť na svůj nabízený produkt. Zkuste dobře prezentovat především sami sebe. Snažte se být vybaveni pravomocemi obchod dojednat. Nadšení protistrany o výši objemů a širokých možnostech obchodu korigujte vždy směrem dolů.
  7. České produkty (ani kde leží Česká republika) zde nejsou v obecném povědomí, což však není na překážku. Nejdůležitější je „value for money“ a – to už záleží jen na vás.
  8. Ovládejte dobře své obchodní a dodací podmínky, zvlášť pak Incoterms (znát cenu EXW výrobní závod v ČR nestačí), a ovládejte zahraniční platební styk.
  9. Vnímejte, co se okolo vás děje, buďte obezřetní a opatrní na sebe i na svůj majetek. Jižní Afrika má bohužel jednu z nejvyšších kriminalit na světě.
  10. Nezapomeňte plánovat svůj čas. Jižní Afrika je větší než Francie, Španělsko a Portugalsko dohromady. V Jižní Africe není městská hromadná doprava, jak ji známe z Evropy a taxíky nejsou vždy bezpečné. Dobře si zajistěte, jak se v zemi budete pohybovat.

Novinky z teritoria

Eskom se připravuje na další výpadky elektřiny
Jihoafrická republika Jihoafrická republika
| 5. 8. 2019
Wescoal bude dodávat uhlí příštích 10 let
Jihoafrická republika Jihoafrická republika
| 5. 8. 2019