Doporučení pro vstup na nigerijský trh za pandemické situace koronaviru
- Uplatnitelnost zboží či služby
V prvním kroku je třeba si uvědomit, zda je Váš produkt či služba uplatnitelná na nigerijském trhu. Trh je zde z 89 % čistě proimportní a většina věcí se dováží ze zahraničí. Je důležité mít na paměti, že trh je velmi citlivý na cenu. Hodně zboží se dováží z Číny, které konkurovat nemůžete, ale ve velkém počtu se objevují společnosti, které jsou bohaté a preferují kvalitu.
- Výběr obchodních partnerů
Druhým krokem je výběr vhodných klientů. Nigerijci jsou velmi hrdý národ a rádi předstírají, že chtějí vše a ve velkém. Skutečnost je však taková, že za touto maskou schovávají fakt, že nejsou tak bohatí, aby si mohli Váš produkt koupit. Výběr partnera je zde zcela klíčový a může Vám přinést buď očekávaný zisk, nebo také velké potíže. Zde zahraniční kancelář (ZK) Lagos plní zásadní funkci, jelikož má znalost místního prostředí a ví, na koho se obrátit.
- Vyhledání obchodního partnera
Třetím krokem je nalezení partnera (klienta), s kterým můžete obchodovat. V Nigérii neexistují kvalitní placené databáze a většina firem uvedených v seznamech různých vyhledávačů nefungují. Obchod se zde dělá z 99 % přes známé. Pokud Vám firma napíše „zašlete oficiální dopis či e-mail“, tak již víte, že se s Vámi bavit nebudou. Osobní kontakt je zde zcela nezastupitelný. ZK Lagos se svojí sítí kontaktů funguje jako Váš obchodní zástupce a hledá, telefonuje a obíhá všechny potenciální klienty, shání si reference a firmu prověřuje. Následně doporučí společnost, která má zájem s Vámi obchodovat, ale je i dost finančně silná, abyste s ní mohli uzavřít obchod.
- Praktické věci
Nigerijci jsou hrdým národem, a při jednání proto není dobré jim na vše přitakávat. Cena je důležitá a je vždy na prvním místě. Není dobré cenu extrémně navýšit a následně smlouvat. Jelikož při finální ceně, která je o 25 % či více procent nižší, bude mít klient pocit, a to oprávněný, že jste ho chtěli podvést. Je nezbytné si také uvědomit, že většina dopisů, kde Vám někdo tvrdí, že pracuje pro ECOWAS nebo že má zájem o Váš produkt, bez bližší specifikace, je podvod. S těmito firmami neztrácejte čas. ZK Lagos Vám pomůže buď poptávajícího prověřit, nebo posoudí vhodnost Vašeho produktu pro místní trh a následně najde vhodného partnera.
Aktuální informace o situaci v Nigérii naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Obecné informace o teritoriu
Nigerijská federativní republika (Nigérie) je největším státem západní Afriky. Jako rozhodující regionální ekonomická mocnost hraje zásadní roli v Ekonomickém společenství západoafrických států (ECOWAS) a také v OPEC.
Nigérie v současnosti patří k nejbohatším zemím Afriky. Páteří hospodářství, alespoň z hlediska devizových příjmů, je ropný průmysl. Země je 12. největším vývozcem ropy na světě. Nigérie si klade za cíl stát se do roku 2020 jednou z 20 největších ekonomik světa, a za dalších 30 let se dostat do první desítky. Vláda provádí ekonomické reformy, snaží se podporovat vznik nových výrobních odvětví, liberalizuje ekonomiku a podporuje strategické partnerství s velkými zahraničními investory.
Nigérie je a dlouho ještě zůstane čistým importérem. Nigerijský trh je obrovský a dosud nenasycený a může skýtat velké zisky. Do budoucna je očekáván silný růst celé řady odvětví průmyslu a služeb, které skýtají jak dovozcům, tak investorům velké příležitosti.
Současný prezident, již podruhé zvolený v roce 2019, Muhammadu Buhari zdůrazňuje, že jeho vláda zachová úspěšné kroky předchozí vlády a to v zemědělství, odstraní subvence cen PHM, dokončí privatizaci elektráren a transmisních sítí, zvýší výrobu elektřiny a zaměří se na boj proti korupci.
V následujících letech se očekává růst HDP v rozmezí 4-5 %, i rychlý růst sektoru služeb, zemědělské a průmyslové výroby i domácí spotřeby. Inflace by měla zůstat jednociferná.
Česká republika je Nigerijci vnímána jako tradiční partner i spřátelená země. V rámci Afriky zůstává dlouhodobě Nigérie po Jihoafrické republice druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR. Český vývoz do této země neustále roste a pohybuje se na hranici 90 mil. USD.
V posledních pěti letech se v Nigérii výrazně prosadilo několik českých malých či středních firem. Patří mezi ně i tradiční český výrobce brokátů Veba Broumov, která v Lagosu otevřela svoji prodejnu, dále pak Mikroelktronika Vysoké Mýto, Lasvit, Hamé, Škoda Auto, Blade Jevičko a další.
Podrobné teritoriální informace o nigérijské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Časové pásmo
standardní: GMT +1 hodina