Nigérie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

NigérieNigérie

Nigerijská federativní republika (Nigérie) je největším státem západní Afriky. Jako rozhodující regionální ekonomická mocnost hraje zásadní roli v Ekonomickém společenství západoafrických států (ECOWAS) a také v OPEC.

Nigérie v současnosti patří k nejbohatším zemím Afriky. Páteří hospodářství, alespoň z hlediska devizových příjmů, je ropný průmysl. Země je 12. největším vývozcem ropy na světě. Nigérie si klade za cíl stát se do roku 2020 jednou z 20 největších ekonomik světa, a za dalších 30 let se dostat do první desítky. Vláda provádí ekonomické reformy, snaží se podporovat vznik nových výrobních odvětví, liberalizuje ekonomiku a podporuje strategické partnerství s velkými zahraničními investory.

Nigérie je a dlouho ještě zůstane čistým importérem. Nigerijský trh je obrovský a dosud nenasycený a může skýtat velké zisky. Do budoucna je očekáván silný růst celé řady odvětví průmyslu a služeb, které skýtají jak dovozcům, tak investorům velké příležitosti.

Současný prezident, již podruhé zvolený v roce 2019, Muhammadu Buhari zdůrazňuje, že jeho vláda zachová úspěšné kroky předchozí vlády a to v zemědělství, odstraní subvence cen PHM, dokončí privatizaci elektráren a transmisních sítí, zvýší výrobu elektřiny a zaměří se na boj proti korupci.

V následujících letech se očekává růst HDP v rozmezí 4-5 %, i rychlý růst sektoru služeb, zemědělské a průmyslové výroby i domácí spotřeby. Inflace by měla zůstat jednociferná.

Česká republika je Nigerijci vnímána jako tradiční partner i spřátelená země. V rámci Afriky zůstává dlouhodobě Nigérie po Jihoafrické republice druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR. Český vývoz do této země neustále roste a pohybuje se na hranici 90 mil. USD.

V posledních pěti letech se v Nigérii výrazně prosadilo několik českých malých či středních firem. Patří mezi ně i tradiční český výrobce brokátů Veba Broumov, která v Lagosu otevřela svoji prodejnu, dále pak Mikroelktronika Vysoké Mýto, Lasvit, Hamé, Škoda Auto, Blade Jevičko a další.

Podrobné teritoriální informace o nigérijské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
standardní: GMT +1 hodina

Desatero pro obchodování

NigérieNigérie
 1. Pro jednání postačí angličtina.
 2. Plánujte cestu mimo období Vánoc a ramadánu.
 3. Mějte na paměti etnické, kulturní a náboženské rozdíly země. Velmi obvyklým a častým jevem v Nigérii je všeobecná nedisciplinovanost a nedochvilnost.
 4. Zjistěte si, kdo je váš obchodní partner, s kterým spolupracujete. Bez kvalitního místního partnera, jenž vám otevře dveře k zákazníkům, se absolutně neobejdete.
 5. Nigérijci jsou v obchodním styku velmi sebevědomí a asertivní. Jednání může předcházet dlouhá neformální předehra, během které se klient s chutí pochlubí svými úspěchy. Bohatí či vlivní Nigerijci rádi dávají okázale najevo své bohatství (vliv), včetně perfektního oblečení a automobilu.
 6. Vyžadovaným oblečením během jednání jsou kalhoty a sako. Kravatu mít nemusíte.
 7. Buďte vlídně sebejistí a sebevědomí, zvlášť na svůj nabízený produkt. Dobře prezentujte především sami sebe.
 8. Nenechte se uchlácholit prvotním dojmem, že klient chce vše a ve velkém. Nigérijci jsou mistři manipulace a rádi vytváří dojem, že je již obchod sjednán během prvního jednání.
 9. Připravte se na neočekávané průtahy a změny v zadání požadavků z nigerijské strany.
 10. Velmi dobře si zajistěte platební instrumenty. Nejčastěji se používá potvrzený neodvolatelný akreditiv (L/C) s co možná nejjednoduššími podmínkami, aby nedocházelo k průtahům s platbami. Snažte se mít většinu svých plateb uhrazených a na svém účtu ještě před odesláním zboží.
 11. Vnímejte co se okolo vás děje, buďte obezřetní, opatrní na svůj majetek, dbejte o svou bezpečnost a vyhýbejte se rizikovým situacím.