Nigérie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

NigérieNigérie

Doporučení pro vstup na nigerijský trh

 1. Uplatnitelnost zboží či služby
  V prvním kroku je třeba si uvědomit, zda je Váš produkt či služba uplatnitelná na nigerijském trhu. Trh je zde z 89 % čistě proimportní a většina věcí se dováží ze zahraničí. Je důležité mít na paměti, že trh je velmi citlivý na cenu. Hodně zboží se dováží z Číny, které konkurovat nemůžete, ale ve velkém počtu se objevují společnosti, které jsou bohaté a preferují kvalitu.
   
 2. Výběr obchodních partnerů
  Druhým krokem je výběr vhodných klientů. Nigerijci jsou velmi hrdý národ a rádi předstírají, že chtějí vše a ve velkém. Skutečnost je však taková, že za touto maskou schovávají fakt, že nejsou tak bohatí, aby si mohli Váš produkt koupit. Výběr partnera je zde zcela klíčový a může Vám přinést buď očekávaný zisk, nebo také velké potíže. Zde zahraniční kancelář (ZK) Lagos plní zásadní funkci, jelikož má znalost místního prostředí a ví, na koho se obrátit.
   
 3. Vyhledání obchodního partnera
  Třetím krokem je nalezení partnera (klienta), s kterým můžete obchodovat. V Nigérii neexistují kvalitní placené databáze a většina firem uvedených v seznamech různých vyhledávačů nefungují. Obchod se zde dělá z 99 % přes známé. Pokud Vám firma napíše „zašlete oficiální dopis či e-mail“, tak již víte, že se s Vámi bavit nebudou. Osobní kontakt je zde zcela nezastupitelný. ZK Lagos se svojí sítí kontaktů funguje jako Váš obchodní zástupce a hledá, telefonuje a obíhá všechny potenciální klienty, shání si reference a firmu prověřuje. Následně doporučí společnost, která má zájem s Vámi obchodovat, ale je i dost finančně silná, abyste s ní mohli uzavřít obchod.
   
 4. Praktické věci
  Nigerijci jsou hrdým národem, a při jednání proto není dobré jim na vše přitakávat. Cena je důležitá a je vždy na prvním místě. Není dobré cenu extrémně navýšit a následně smlouvat. Jelikož při finální ceně, která je o 25 % či více procent nižší, bude mít klient pocit, a to oprávněný, že jste ho chtěli podvést. Je nezbytné si také uvědomit, že většina dopisů, kde Vám někdo tvrdí, že pracuje pro ECOWAS nebo že má zájem o Váš produkt, bez bližší specifikace, je podvod. S těmito firmami neztrácejte čas. ZK Lagos Vám pomůže buď poptávajícího prověřit, nebo posoudí vhodnost Vašeho produktu pro místní trh a následně najde vhodného partnera.

Obecné informace o teritoriu

Nigérie je největším státem západní Afriky. Jako rozhodující regionální ekonomická mocnost hraje zásadní roli v Ekonomickém společenství západoafrických států (ECOWAS) a také v OPEC.

Nigérie v současnosti patří k nejbohatším zemím Afriky. Páteří hospodářství, alespoň z hlediska devizových příjmů, je ropný průmysl. Země je 12. největším vývozcem ropy na světě. Nigérie si klade za cíl stát se do roku 2030 jednou z 20 největších ekonomik světa, a za dalších 30 let se dostat do první desítky. Vláda provádí ekonomické reformy, snaží se podporovat vznik nových výrobních odvětví, liberalizuje ekonomiku a podporuje strategické partnerství s velkými zahraničními investory.

Nigérie je a dlouho ještě zůstane čistým importérem 
Trh je obrovský a dosud nenasycený a může skýtat velké zisky. Do budoucna je očekáván silný růst celé řady odvětví průmyslu a služeb, které skýtají jak dovozcům, tak investorům velké příležitosti.

Prezident Muhammadu Buhari, již podruhé zvolený v roce 2019, zdůrazňuje, že vláda zachová úspěšné kroky předchozí administrativy, a to v zemědělství, odstraní subvence cen PHM, dokončí privatizaci elektráren a transmisních sítí, zvýší výrobu elektřiny a zaměří se na boj proti korupci. Nové prezidentské volby se v zemi uskuteční na jaře roku 2023 a dá se očekávat, že i nový prezident bude pokračovat v reformách a podpoře ekonomiky a industrializace země.

V následujících letech se očekává růst HDP v rozmezí 4-6 %, i rychlý růst sektoru služeb, zemědělské a průmyslové výroby i domácí spotřeby. Inflace v zemi se ovšem vyhoupla na dvojciferné číslo a to na 16 %. Nigérii v současnosti trpí ekonomickou recesí, která byla způsobena jak Covidovým zpomalením ekonomiky, tak i potížím s bezpečností při těžbě a distribuci ropy.

Nigerijci vnímají Českou republiku jako tradičního partnera i spřátelenou zemi
V rámci Afriky zůstává dlouhodobě Nigérie s Jihoafrickou republikou nejsilnějšími ekonomikami v regionu. partnerem ČR. Český vývoz do této země neustále roste a pohybuje se v řádu jedné miliardy korun.

V posledních pěti letech se v Nigérii výrazně prosadilo několik českých malých či středních firem. Některé české společnosti si zde zřídily i trvalé zastoupení, hlavně v městě Lagosu, který patří k patří k ekonomické a obchodní bráně do Nigérie a Západní Afriky. Patří mezi ně i tradiční český výrobce brokátů Veba Broumov, která v Lagosu otevřela svoji prodejnu, dále Mikroelktronika Vysoké Mýto, Lasvit, Škoda Auto, Linet, MZ Liberec, Blade Jevičko, ComAp a další.

Vstup do Nigérie 
Pro vstup do Nigérie nejsou vyžadována žádná speciální covidová opatření. Očkovaní cestovatelé, požádají na Nigérijské ambasádě v Praze o vízum a před příletem vyplní online přejezdový formulář bez nutnosti podstoupení PCR testu před a po příletu do země. Neočkovaní nebo jen částečně očkovaní cestovatelé musí vyplnit online příjezdový formulář a před a po příjezdu musí podstoupit PCR testování. Plně očkovaný cestovatel je považován ten, jenž má naočkované 3 dávky očkovací vakcíny.

Podrobné teritoriální informace o nigérijské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete také na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
standardní: GMT +1 hodina

Desatero pro obchodování

NigérieNigérie
 1. Pro jednání postačí angličtina.
 2. Plánujte cestu mimo období Vánoc a ramadánu.
 3. Mějte na paměti etnické, kulturní a náboženské rozdíly země. Velmi obvyklým a častým jevem v Nigérii je všeobecná nedisciplinovanost a nedochvilnost.
 4. Zjistěte si, kdo je váš obchodní partner, s kterým spolupracujete. Bez kvalitního místního partnera, jenž vám otevře dveře k zákazníkům, se absolutně neobejdete.
 5. Nigérijci jsou v obchodním styku velmi sebevědomí a asertivní. Jednání může předcházet dlouhá neformální předehra, během které se klient s chutí pochlubí svými úspěchy. Bohatí či vlivní Nigerijci rádi dávají okázale najevo své bohatství (vliv), včetně perfektního oblečení a automobilu.
 6. Vyžadovaným oblečením během jednání jsou kalhoty a sako. Kravatu mít nemusíte.
 7. Buďte vlídně sebejistí a sebevědomí, zvlášť na svůj nabízený produkt. Dobře prezentujte především sami sebe.
 8. Nenechte se uchlácholit prvotním dojmem, že klient chce vše a ve velkém. Nigérijci jsou mistři manipulace a rádi vytváří dojem, že je již obchod sjednán během prvního jednání.
 9. Připravte se na neočekávané průtahy a změny v zadání požadavků z nigerijské strany.
 10. Velmi dobře si zajistěte platební instrumenty. Nejčastěji se používá potvrzený neodvolatelný akreditiv (L/C) s co možná nejjednoduššími podmínkami, aby nedocházelo k průtahům s platbami. Snažte se mít většinu svých plateb uhrazených a na svém účtu ještě před odesláním zboží.
 11. Vnímejte co se okolo vás děje, buďte obezřetní, opatrní na svůj majetek, dbejte o svou bezpečnost a vyhýbejte se rizikovým situacím.

Aktuality z teritoria

Nigérie posílí síť přístavů
Nigérie Nigérie
| 13. 3. 2023