Nigérie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

NigérieNigérie

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

V Nigérii bylo oficiálně k 27. březnu potvrzeno 48 případů koronaviru, z toho devět v hlavním městě Abuja, dále 31 v nejlidnatějším Lagosu. Oficiální je hlášeno zatím jen jedno úmrtí. Pozitivně testovaný šéf kabinetu prezidenta Buhariho Aba Kyari je velkým ohrožením pro celé nejvyšší politické vedení a další občany, s nimiž přišel v posledním týdnu do styku.

Aba Kyari je všeobecně považován za nejmocnějšího muže v zemi. Začátkem března byl v Německu v sídle Siemensu. Jeho onemocnění a pravděpodobnost nákazy dalších VIP osob zásadním způsobem změnila až dosud mírně letargickou atmosféru v zemi. Všichni se testují a mnoho lidí je v karanténě. Prezident Buhari byl testován negativně, guvernér státu Bauchi pozitivně.

Výskyt viru je rovněž potvrzen ve všech sousedních zemích (Kamerun 66, Rovníková Guniea 9, Niger 7, Benin 6, Gabon 6, Kongo Brazzaville 4, Čad 3, Středoafrická republika 3).

Největší město Lagos čeká zákaz vycházení
Od 26. března jsou uzavřena všechna tržiště v Lagosu na jeden týden, od 30. března má být v Lagosu zaveden zákaz vycházení. Obyvatelům Abuji a Lagosu je důrazně doporučeno, aby zůstali doma a vyhýbali se masovým shromážděním, na 14 dní bylo pozastaveno jednání nigerijského Senátu i Poslanecké sněmovny. Do odvolání bylo zrušeno také pravidelné týdenní zasedání koncilu Federal Economic Council, složeného z 36 guvernérů, které v nigerijské ústavní praxi de facto supluje zasedání vlády.

V Abuji se postupně uzavírají restaurace, sportovní kluby i směnárny. Supermarkety zkracují otevírací dobu a k již zavedeným opatřením přidaly omezení počtu nakupujících na maximálně 20 osob.

Čínský miliardář poslal jako dar miliony roušek a testů
Dne 22. března přistálo v Lagosu letadlo společnosti Ethiopian Airlines, kterým čínský miliardář Jack Ma (vlastník největší zásilkové služby Aliexpress) dopravil do Nigérie svůj dar zdravotnické pomoci pro boj s koronavirem. Jedná se o 5,4 milionů roušek, víc než milion testů, 40 tisíc kusů ochranného oblečení a 60 tisíc ochranných masek.

To že virus zasáhl i bezprostřední okolí prezidenta Buhariho a další špičky země, ale vede ke zvýšené pohotovosti veřejnosti a pravděpodobně i k momentálnímu oslabení řídících mechanismů státu.

Evakuační lety do Evropy avizuje společnost Air France na 2. a 9. dubna. Dánsko a Švýcarsko údajně připravují charterové lety z Lagosu soukromými leteckými společnostmi v dosud nepotvrzených termínech, nevylučují nabídku sedadel podle situace.

Ekonomka se zpomalila a lidé očekávají, co se stane. Prozatím je stále aktivní potravinářský průmysl a dovoz potravin. Množí se poptávky po zdravotnickém vybavení. Celkově se však dá říci, že celá situace by se v zemi měla v řádech týdnů uklidnit a vše by se snad mohlo vrátit k normálu.

Autor: Štěpán Beneš, CzechTrade Lagos, 27.3.2020

Nigerijská federativní republika (Nigérie) je největším státem západní Afriky. Jako rozhodující regionální ekonomická mocnost hraje zásadní roli v Ekonomickém společenství západoafrických států (ECOWAS) a také v OPEC.

Nigérie v současnosti patří k nejbohatším zemím Afriky. Páteří hospodářství, alespoň z hlediska devizových příjmů, je ropný průmysl. Země je 12. největším vývozcem ropy na světě. Nigérie si klade za cíl stát se do roku 2020 jednou z 20 největších ekonomik světa, a za dalších 30 let se dostat do první desítky. Vláda provádí ekonomické reformy, snaží se podporovat vznik nových výrobních odvětví, liberalizuje ekonomiku a podporuje strategické partnerství s velkými zahraničními investory.

Nigérie je a dlouho ještě zůstane čistým importérem. Nigerijský trh je obrovský a dosud nenasycený a může skýtat velké zisky. Do budoucna je očekáván silný růst celé řady odvětví průmyslu a služeb, které skýtají jak dovozcům, tak investorům velké příležitosti.

Současný prezident, již podruhé zvolený v roce 2019, Muhammadu Buhari zdůrazňuje, že jeho vláda zachová úspěšné kroky předchozí vlády a to v zemědělství, odstraní subvence cen PHM, dokončí privatizaci elektráren a transmisních sítí, zvýší výrobu elektřiny a zaměří se na boj proti korupci.

V následujících letech se očekává růst HDP v rozmezí 4-5 %, i rychlý růst sektoru služeb, zemědělské a průmyslové výroby i domácí spotřeby. Inflace by měla zůstat jednociferná.

Česká republika je Nigerijci vnímána jako tradiční partner i spřátelená země. V rámci Afriky zůstává dlouhodobě Nigérie po Jihoafrické republice druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR. Český vývoz do této země neustále roste a pohybuje se na hranici 90 mil. USD.

V posledních pěti letech se v Nigérii výrazně prosadilo několik českých malých či středních firem. Patří mezi ně i tradiční český výrobce brokátů Veba Broumov, která v Lagosu otevřela svoji prodejnu, dále pak Mikroelktronika Vysoké Mýto, Lasvit, Hamé, Škoda Auto, Blade Jevičko a další.

Podrobné teritoriální informace o nigérijské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
standardní: GMT +1 hodina

Desatero pro obchodování

NigérieNigérie
 1. Pro jednání postačí angličtina.
 2. Plánujte cestu mimo období Vánoc a ramadánu.
 3. Mějte na paměti etnické, kulturní a náboženské rozdíly země. Velmi obvyklým a častým jevem v Nigérii je všeobecná nedisciplinovanost a nedochvilnost.
 4. Zjistěte si, kdo je váš obchodní partner, s kterým spolupracujete. Bez kvalitního místního partnera, jenž vám otevře dveře k zákazníkům, se absolutně neobejdete.
 5. Nigérijci jsou v obchodním styku velmi sebevědomí a asertivní. Jednání může předcházet dlouhá neformální předehra, během které se klient s chutí pochlubí svými úspěchy. Bohatí či vlivní Nigerijci rádi dávají okázale najevo své bohatství (vliv), včetně perfektního oblečení a automobilu.
 6. Vyžadovaným oblečením během jednání jsou kalhoty a sako. Kravatu mít nemusíte.
 7. Buďte vlídně sebejistí a sebevědomí, zvlášť na svůj nabízený produkt. Dobře prezentujte především sami sebe.
 8. Nenechte se uchlácholit prvotním dojmem, že klient chce vše a ve velkém. Nigérijci jsou mistři manipulace a rádi vytváří dojem, že je již obchod sjednán během prvního jednání.
 9. Připravte se na neočekávané průtahy a změny v zadání požadavků z nigerijské strany.
 10. Velmi dobře si zajistěte platební instrumenty. Nejčastěji se používá potvrzený neodvolatelný akreditiv (L/C) s co možná nejjednoduššími podmínkami, aby nedocházelo k průtahům s platbami. Snažte se mít většinu svých plateb uhrazených a na svém účtu ještě před odesláním zboží.
 11. Vnímejte co se okolo vás děje, buďte obezřetní, opatrní na svůj majetek, dbejte o svou bezpečnost a vyhýbejte se rizikovým situacím.