Mexiko

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

MexikoMexiko

Mexická federativní republika je pro nás staronovou obchodní destinací. Svůj zvuk tu stále ještě mají československé stroje, zařízení pro energetiku, sklo a bižuterie, ale pomalu se daří umísťovat i méně tradiční české výrobky.

Obchodu s Českou republikou napomáhá Dohoda o volném obchodu Mexiko - EU a také přítomnost nadnárodních firem na obou trzích. Často tak český výrobce může dodávat na trh Mexika přes svého stávajícího evropského či amerického odběratele.

V současnosti nabízí Mexiko zvýšené obchodní možnosti díky velkým programům státních protikrizových výdajů, a to zejména do infrastruktury. Preferovanými obory jsou a budou pro nadcházejících 4 až 6 let zejména petrochemie, klasická a zelená výroba energie (solární, větrná, vodní), vodní hospodářství a budování pozemní, mořské a letecké infrastruktury.

Objektivní nutnost dohání mexickou vládu i k masivním investicím do bezpečnosti a boje s organizovaným zločinem. Velkým problémem je řešení ekologických zátěží, zejména nakládání s komunálním a průmyslovým odpadem.

Podrobné teritoriální informace o mexické ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Mexiko svou rozlohou zasahuje do 4 časových zón GMT -8 až -5.
Většina země, vč. zahraniční kanceláře CzechTrade ve městě Mexico City náleží do pásma GMT -6 hod. a používá letní čas GMT -5 hod.

Desatero pro obchodování

MexikoMexiko
  1. Trpělivost růže přináší - Je třeba dopředu počítat s tím, že navázání obchodního vztahu zabere delší dobu, než jsme na to zvyklí z Evropy. Ovšem odměnou za vytrvalost je pak kvalitní obchodní partner.
  2. Španělština zaručuje úspěch - Ačkoliv v mnoha společnostech lze vést jednání v angličtině a v začátcích postačí tlumočník, na dlouhodobou spolupráci však je vhodné se španělštinou počítat.
  3. Váš obchodní partner, Váš přítel - S tímto pravidlem musíte v Mexiku počítat. Pokud chcete s vaším mexickým společníkem zahájit dlouhodobou spolupráci, musíte váš vztah rozvíjet nejen ve sféře obchodní, ale také osobní. Nebojte se každé jednání zahájit tématem týkajícím se rodiny či volného času vašeho mexického společníka.
  4. Komunikace je klíčem k úspěchu - Osobní vztah lze posilovat i pravidelnými cestami za mexickým partnerem; v tomto ohledu se také nebojte Vašeho společníka pozvat k vám do Česka. Zároveň vždy preferujte telefonát před e-mailem. Při telefonické komunikaci však respektujte polední  pauzu (přibližně 13–16 mexického času) a státní svátky.
  5. Dochvilnost je výsadou králů - Je pravděpodobné, že Váš partner nebude vždy dochvilný, pojem času je v Mexiku jiný než v Evropě. Od českého protějšku se však dochvilnost bude vždy očekávat.
  6. Prezentace na úrovni - V Mexiku se klade velký důraz na prezentaci vás osobně i vaší společnosti, dbejte tedy nejen na kvalitní propagační materiály (ty musí byt přehledné, stručné a zřetelné), ale i na váš zevnějšek. V Mexiku stejně jako všude jinde platí, že šaty dělají člověka.
  7. Kritika stranou - Dejte si pozor na kritiku, i ta konstruktivní zde bývá vnímána velmi negativně.
  8. Zájem o mexickou kulturu otevírá dveře - Dobře se připravte na jednání: přichystejte si přesvědčivé argumenty týkající se vašeho výrobku a neustále jej zdůrazňujte. Zároveň je vhodné projevit zájem o mexickou kulturu, partner to ocení. Vyvarujte jakékoli kritiky či témat spjatých s politikou.
  9. Slib neznamená závazek - Dávejte si pozor na sliby a dohodnuté postupy, Mexičan vám zřídkakdy řekne „ne“, to však neznamená, že se můžete spolehnout na opak. Neustále se ujišťujte o postupu a ověřujte si, že skutečně oba máte jasno v tom, kam se dosavadní jednání ubírají.
  10. Drobná pozornost vždy potěší - Cokoliv, co je spjaté s Českou republikou, s vaší společností či se zájmy obchodního partnera, bude jistě kladně přijato a zajistí prohloubení vzájemné spolupráce. Dárky jsou vítány při každém vašem setkání.

Nejbližší související akce

Expo Elétrica 2020 - NOVUMM KET 2020/034K 2. 6. 2020 - 4. 6. 2020 Veletrh NOVUMM KET
Mexiko
Mexico City,
Mexiko
Více informací
RIM Zacatecas 2020 10. 6. 2020 - 12. 6. 2020 Veletrh
Mexiko
Zacatecas,
Mexiko
Více informací