Indonésie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

IndonésieIndonésie

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

11.5.2020, Jakarta
Indonésie zpřísňuje opatření a dává miliardy dolarů na podporu ekonomiky

V Indonésii bylo k 11. květnu přes 14 tisíc potvrzených případů covid-19 a téměř tisíc  úmrtí, což zemi řadí mezi ty s nejvyšší fatalitou (7%). Počet nakažených ale bude pravděpodobně řádově vyšší, protože vzhledem k nedostatku testovacích sad  bylo otestováno během února až května celkem pouze asi 100 000 lidí (daleko méně lidnaté Česko má například 300 000 otestovaných).

AKTUÁLNÍ INFORMACE O LETECKÉM SPOJENÍ DO EVROPY

 • GARUDA AIRLINES
  Prozatím létá na trase Jakarta – Amsterdam. Aktuální informace na webu aerolinek
 • QATAR AIRWAYS
  Qatar Airways dočasně pozastavují lety z Doha do Prahy v období od 19. 4. do 31. 5. 2020. Další informace.

Indonésie ruší mezinárodní lety, proto by si měli Češi, kteří zde uvízli, s návratem pospíšit. V případě konzulární potřeby se čeští turisté mohou obrátit na konzulární pohotovostní linku +62 8111 941 251.

V souvislosti s rušením vnitrostátních letů od 24. 5. informuje Ministerstvo zahraniční Indonésie, že mezinárodní letiště Sukarno-Hatta v Jakartě zůstává v provozu pro mezinárodní lety, nákladní leteckou přepravu a repatriační lety Indonésanů ze zahraničí.  

Vyjádření MZ Indonésie (pdf)

VNITROSTÁTNÍ LETY JSOU PŘERUŠENY
V souvislosti se zákazem tradičního cestování za rodinami v rámci Ramadánu a posledního týdne svátků Idul Fitri (Lebaran) dochází  k přerušení vnitrostátní letecké přepravy osob s platností od 24. 4. do 1. 6. 2020.

Nemocnice nebudou stačit
Prezident Jokowi vydal dekret o přerozdělení státního rozpočtu i regionálních rozpočtů na pomoc a distribuci zdravotnického materiálu. Prezidentské nařízení znamená přerozdělení finančních prostředků ze státních ministerstev, místních správ a vládních agentur na pomoc s bojem a omezením nákazy covid-19.

V reakci na zdravotnickou krizi ministerstvo zdravotnictví rozdělilo celkem 10 tisíc zdravotnických sad, včetně ochranných zdravotnických pomůcek, několika zdravotnickým agenturám a určeným střediskům pro boj proti nemoci po celé zemi.

Vláda také bude v blízké budoucnosti distribuovat 95 tisíc dalších dodávek ochranných prostředků do několika provincií po celé zemi.

Národní bezpečnostní služba (BIN) vydala 4. dubna varování k postupu šíření nemoci s tím, že vrchol očekává v červenci s počtem nakažených 106 000. Tento odhad počítá ovšem s tím, že nemoc se šíří po stejné trajektorii jako doposud – asi 27 000 případů se odhaduje koncem dubna a 95 000 nakažených koncem května. Model je z pohledu dalších odborníků velmi optimistický, protože nebere v potaz naprostý nedostatek testovacích sad a dostupných laboratoří.

Tato odhadovaná čísla se oficiálně k prvnímu květnovému týdnu sice nepotvrdila, ale důvodem je velmi pomalé a nedostatečné testování. Začátkem května koordinující ministr pro lidské zdroje a kulturu optimisticky vyhlásil, že Indonésie zaznamenává pouze mírný nárůst případů onemocnění Covid-19 v porovnání s ostatními zeměmi ASEAN a poznamenal, že trend je ustupující. Oponující odborníci ovšem argumentují tím, že vláda i nadále operuje se špatnými informacemi, když vůbec nebere v potaz mizivou testovací kapacitu indonéského zdravotnictví a vysoký poměr zemřelých.

Dle vědců nelze brát vládní data seriozně, pokud se málo testuje, protože Indonésie k 9. květnu otestovala pouze 108 tisívc lidí, což je méně než 1 600 denně (počítáno od prvního testování 3. března). To znamená 0,39 otestovaných na 1 000 obyvatel, což je jeden z nejhorších poměrů na světě.

Vládní úředníci s oblibou uvádějí porovnání nakažených v lidnaté Indonésii kolem 14 000 (přes 260 mil obyvatel) vůči městskému státu Singapuru přes 23 tisíc (6 milionů obyvatel), ovšem bez uvedení počtu testovaných. I sousední Vietnam má daleko více pokrytí testy s poměrem 2,68 testu na 1000 obyvatel. Více testů znamená větší zachycení a evidence většího počtu nakažených, respektive mnohem reálnější obrázek o skutečné situaci.

Úspěch pří vývoji testovacích látek na COVID-19
Ministerstvo výzkumu a technologií oznámilo 4. května, že očekává v nejbližších dnech produkci prvního lokálně vyrobeného rychlotestu na covid-19. Do poloviny května by měla být vyrobena první dávka v počtu 10 000 kusů v konsorciu složeném z místní technologické agentury Technology Assessment and Application Agency (BPPT), Airlangga University, Gadjah Mada University v Jogykartě a státního výrobce zdravotnických zařízení Hepatika.

Výroba testů používající metodu polymerázové řetězové reakce (PCR) je mnohem složitější a bylo zatím vyrobeno jako prototyp prvních 10 kusů ve spolupráci se státní farmaceutickou firmou Biofarma.

Opatření v datech:

 • 8. května. Mezinárodní letiště Soekarno-Hatta v Jakartě zpřísňuje zdravotní opatření pro cestující na mezinárodních i vnitrostátních letech. K požadavku na předložení potvrzení vydaného příslušnou zdravotní autoritou o negativním testování na koronavirus, event. potvrzení, že osoba je zdravá, se přidávají též rychlotesty. Na letišti budou kontrolovány zdravotní certifikáty, teplota cestujících a poskytovány rychlotesty na covid-19.

Informace na webu letiště Soekarno-Hatta

 • 24. dubna. Vláda zakázala cestování v souvislosti se svátkem Idul Fitri (na konci Ramadánu) a tradičním každoročním návratem lidí za rodinami do svých domovů z Jakarty a dalších velkých měst Jávy. Zákaz  platí především pro nejpostiženější oblasti, tzv. Red zone Covid-19, nebudou však zcela blokovány silnice a přístup k veřejné dopravě. Zákaz cestování je účinný od 24. dubna, ale sankce budou vymáhány až od 7. května. Každoročně odjíždí domů z místa práce do všech koutů Indonésie přes 20 milionů lidí a pravidelně tak tráví hodiny v obrovských zácpách. Takové množství lidí přesouvající se z oblastí nákazy by bylo jistě znamenalo obrovské nebezpečí dalšího šíření viru.  

Ministerstvo dopravy vydalo zákaz pro osobní leteckou dopravu od 24. 4. do 1. 6. 2020. Zároveň se zákaz bude vztahovat na všechny typy veřejné a soukromé dopravy – kromě letecké, též námořní, pozemní a železniční dopravy, s výjimkou vozidel přepravujících vůdce státních institucí, policejních a vojenských vozidel, sanitek, hasičských vozů, pohřebních vozů a vozidel přepravujících logistické zásoby, základní zboží a léky. Přeprava zboží je nadále povolena.

Přehled omezení možnosti cestování:

 • přerušení vnitrostátní osobní letecké přepravy (24. 4. – 1. 6.)
 • zákaz cestování za rodinami auty, autobusy, motocykly (24. 4. – 31. 5.)
 • přerušení vnitrostátních dálkových vlakových spojů (24. 04. – 15. 6.)
 • přerušení vnitrostátní námořní přepravy (24. 4. – 8. 6.)

Dle vyjádření MZV Indonésie se toto opatření netýká mezinárodních letů. Mezinárodní letiště Sukarno-Hatta v Jakartě zůstává v provozu pouze pro mezinárodní lety, nákladní leteckou přepravu a repatriační lety.

Vyjádření (v pdf) Ministerstva zahraničních věcí Indonésie je dostupné na webu ambasády ČR v Jakartě

Finanční pomoc půjde až 70 milionům lidí
Vláda uvedla, že vyplatí zhruba 2,3 miliardy dolarů na pomoc znevýhodněným obyvatelům v oblastem zasažených nemocí. Informovala také, že je připravena vyplatit 38 trilionů rupií (asi 2,3 miliardy dolarů) na programy sociální záchranné sítě, aby pomohla až 70 milionům znevýhodněných občanů vyrovnat se s finančními dopady nemoci. (Indonésie má zhruba 270 milionů obyvatel.)

Mnisterstvo financí plánuje vyplatit další prostředky na covid-19 prostřednictvím programu Family Hope Program (PKH) nebo Staple Food Card. V roce 2019 vláda rozdělila pomoc prostřednictvím programu Family Hope asi deseti milionům rodin.

Indonésská vláda má také program na poskytování rýže pro potřebné. V loňském roce distribuovala rýži zdarma pro 15,5 milionu rodin. Všechny programy sociální záchrany společně by pomohly asi 70 milionům znevýhodněných lidí v zemi, uvádí ministerstvo financí.

Podle zprávy Světové banky s názvem Aspiring Indonesia je pouze jeden z pěti Indonésanů ekonomicky zabezpečený, což znamená, že kolem 24,8 milionů (víc než devět procent populace) žije za méně než jeden dolar denně a více než 60 milionů lidí je ohroženo upadnutím do chudoby.

Firmy propouštějí, o práci přišlo již 2,8 milionu zaměstnanců
Díky zavedení restrikcí omezení pohybu, práce z domova a zavření mnohých firem dochází k utlumení výroby, což má za následek propouštění pracovníků. Ke dni 13. 4. bylo hlášeno přes 2,8 milionu lidí, kteří ztratili práci v souvislosti s vládními opatřeními zabraňujícím šíření nemoci covid-19. Vláda připravila balíček pomoci pro tyto nově nezaměstnané, který je schopný pokrýt celkový počet až 5,6 milionu lidí. Obvyklý počet nezaměstnaných v Indonésii v minulém roce činil cca 7,05 milionu a průměrná míra nezaměstnanosti byla 5,28 %.

Podpora pro malé a střední podniky
Vláda bude poskytovat podporu mikrofirmám, malým a středním podnikům ve formě slevy úroků na půjčky. Zatímco obvykle komerční úvěry začínaly na 7 procentech, nyní budou k dispozici půjčky s úrokem mezi 2 až 6% do výše 10 miliard IDR (cca 671 000 dolarů).

EU poskytla Indonésii 6 milionů eur
Evropská unie vyčlenila šest milionů eur na počáteční podporu reakce Indonésie na covid-19. Fond bude podporovat evropské a indonéské nevládní organizace spolupracující na řešení zdravotních a socioekonomických dopadů krize v Indonésii.

Projekty EU budou financovat opatření v oblasti veřejného zdraví a hygieny, psychosociální poradenství pro nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, distribuci zdravotnických souprav (masky, teploměry, dezinfekční prostředky) ohroženým komunitám a pomoc zdravotnickým pracovníkům.

Jedná se o první ze série finanční podpory EU pro Indonésii v souvislosti s reakcí na pandemii. Další pomoc unie zahrnuje financování skrze Světovou banku s cílem poskytovat ekonomické poradenství indonéskému ministerstvu financí za účelem optimalizovat správu balíčku hospodářské a sociální podpory vyhlášeného vládou. Kromě toho EU pracuje na aktivizování finančních zdrojů na podporu zvyšování kapacit místních nemocnic.

Pozn.: EU připravila celkem 350 milionů eur na pomoc regionu ASEAN v boji proti koronaviru a zmírnění dopadů pandemie v zemích JV Asie. EU bude podporovat opatření na úrovni jednotlivých zemí a regionů na řešení bezprostřední zdravotní krize, posílení zdravotních systémů a zmírnění hospodářských a sociálních důsledků.

Nejčastější otázky a odpovědi

Mám v nejbližších dnech letenku z Indonésie a nevím, jestli můj let bude či nebude zrušený. Chtěl bych Indonésii opustit co nejdříve. Co mám dělat?
V takových případech kontaktujte leteckou společnost, u které máte zakoupenou letenku. Letecká společnost by Vám měla zajistit alternativní let, případně nabídnout předsunutí data Vašeho odletu na dřívější termín odletu, k jehož zrušení dle předpokladu nedojde.

Pobývám v Indonésii v rámci třicetidenního bezvízového styku, „visa on arrival“ a vypšela mi platnost pobytu, respektive mi platnost pobytu v nejbližších dnech vyprší. Nemohu se za současné situace rušení letů dostat z Indonésie. Budu mít problém s indonéskými imigračními úřady (pokuta 1 tisíc IDR za jeden den nad rámec pobytového povolení)?
Ředitelství imigrační služby Ministerstva pro právní záležitosti Indonésie dalo rozhodnutí platné od 23. 3., dle kterého zahraniční občané, kteří přicestovali do Indonésie  v rámci 30-denního bezvízového režimu nebo „visa on arrival“, nebudou postihováni za překročení pobytového oprávnění a nemusí žádat o žádný jiný pobytový titul, aby mohli setrvat na území Indonésie po dobu trvání současné situace kolem šíření covid-19.

Zamýšlím prodloužit si pobyt v Indonésii vycestováním na několik dnů mimo zemi a poté se vrátit zpět. Přichází taková možnost v úvahu, eventuálně do které země v regionu takto vycestovat?
Pokud vycestujete z Indonésie, nebudete vpuštění zpět bez platného víza. Nyní vstupují v platnost nová omezení, která zavádí Indonésie pro vstup do země. Mezi tato omezení patří i zrušení bezvízového styku (pro občany ČR dosud platil třicetidenní bezvízový pobyt) a visa on arrival, přičemž toto opatření bude v platnosti 30 dnů. Všichni cestovatelé, kteří budou chtít navštívit Indonésii, musí požádat o vízum na indonéské ambasádě a k vízové žádosti doložit zdravotní potvrzení o neinfekčnosti vydané relevantním zdravotnickým zařízením v zemi svého původu/pobytu.

Je lepší v současné situaci zůstat v Indonésii, nebo se vrátit zpět do ČR?
Dochází k rušení řady leteckých spojení z Indonésie s přestupy k cestě dále do ČR či jiných evropských zemí. Vzhledem k nejistému dalšímu vývoji šíření koronaviru Covid-19 v Indonésii, doporučujeme českým turistům, aby se navrátili do ČR nejbližším možným leteckým spojem.

Zdroje: Zastupitelský úřad ČR v Jakartě, zahraniční kanceláře CzechTrade Jakarta
Autoři: Michal Sontodinomo, CzechTrade Jakarta, a Zastupitelský úřad ČR v Jakartě, 11.5.2020

Všichni naši kolegové ze zahraničních kanceláří pravidelně přinášejí aktuální zprávy o dopadu pandemie nového koronaviru na obchodování v 58 zemích z celého světa. Toto zpravodajství můžete sledovat také na BusinessInfo.cz.
Archiv zpráv

Obecné informace o teritoriu

Indonésie v posledních letech dosahuje zajímavých temp růstu, je politicky stabilní a ekonomicky patří mezi největší země Jihovýchodní Asie.

Motorem tohoto boomu je obrovská vnitřní spotřeba a export přírodních zdrojů. Indonésie představuje díky svému počtu obyvatelstva (téměř 240 mil.) obrovský potencionální trh. 

V současné době dochází k prudkému nárůstu střední třídy (15 % obyvatelstva), která si může dovolit koupit široké spektrum produktů začínající od výrobků běžné denní spotřeby, přes luxusní produkty až po nákup letadel.

Většina obyvatel vyznává islám, ale jedná se o republiku, s fungujícím parlamentem v čele s voleným prezidentem.

Indonésie se zařadila mezi jednu ze zemí skupiny G20 a je druhou nejrychleji se rozvíjející asijskou zemí. Indonésie je dlouholetým členem WTO a jedním z nejaktivnějších a nejsilnějších členů ASEAN. Indonéská ekonomika v posledních letech dosahuje 6% meziročního nárůstu HDP, což je výsledkem zvyšující se domácí spotřeby, exportem a růstem domácích a zahraničních investic.

V žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který sestavuje Světové ekonomické fórum (WDF) se Indonésie drží na 38. místě.

Vývozy českých výrobků do Indonésie mají dlouholetou tradici. Indonéská vláda, ale i soukromý sektor, se v posledních letech snaží modernizovat zastaralou výrobní základnu zaváděním nových technologií. Státní sektor si stále udržuje silný vliv v odvětvích jako je infrastruktura, energetika, cukrovarnictví. Je kladen důraz na rozvoj odvětví zpracovatelského průmyslu, díky významné surovinové základně. V poslední době se investice zaměřují i do posilování ochrany životního prostředí. Tyto pozitivní trendy jsou posilovány přílivem zahraničního kapitálu a zájmem mezinárodních bankovních institucí o financování projektů.

Podrobné teritoriální informace o indonéské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Indonésie svou rozlohou zasahuje do 2 časových zón GMT +7 a +8 hod.
Zahraniční kancelář CzechTrade ve městě Jakarta náleží do pásma GMT +7 hod.

Desatero pro obchodování

IndonésieIndonésie
 1. Alfou a omegou je navázat osobní vztah. 
  To se samozřejmě nepovede na první schůzce, ale všichni zde počítají s tím, že se uvidíte vícekrát. Většina obchodů se uskuteční přes osobní kontakty. Pokud se Indonésan začne chovat chladně a odtažitě je zřejmé, že nastal problém.
 2. Na schůzku přijďte včas.
  Indonésané očekávají ze strany svých evropských obchodních partnerů dochvilnost, nicméně zejména v Jakartě mají všichni porozumění pro zdržení způsobené obrovskými dopravními zácpami.
 3. Jednejte v angličtině.
  Jazykem v zahraničním obchodním styku je angličtina. Nicméně místní partnery vždy velmi potěšíte pár frázemi v indonéštině. Je obvyklé oslovování křestním jménem, což není neuctivost, ale místní zvyk.
 4. Vizitku podávejte i přijímejte oběma rukama. 
  Vizitka by měla být prezentována každé osobě, která se účastní jednání, a po obdržení se pečlivě studuje a drží oběma rukama. Nikdy na ni nepište nebo neuchovávejte v zadní kapse kalhot.
 5. Obrňte se trpělivostí.
  Počítejte s tím, že jedno setkání pro dojednání obchodu nestačí. Obrňte se trpělivostí a buďte přátelští a optimističtí.
 6. Indonésané jsou zvyklí o cenách smlouvat. 
  Od obchodníka, který chce v Indonésii uspět, to vyžaduje velkou trpělivost a většina obchodních jednání o smluvních podmínkách trvá déle, než se plánovalo.
 7. Indonésané upřednostňují tlumené vyjadřování. 
  Hluční lidé bývají považováni za agresivní. Snažte se být trpěliví, přátelští a optimističtí. Indonésané moc neumí říkat přímé „ne“ a raději nechají věci plynout.
 8. V zemi je bezpečno.
  Dokonce bezpečněji než v mnoha evropských městech, i když je tu, jako všude na světě, nutné čelit kapesním a jiným zlodějům zejména v turistických oblastech. Pokud jste opatrní, je málo pravděpodobné, že budete okradeni.
 9. Důvěřuj, ale prověřuj.
  Pečlivě si předem prověřte bonitu, serióznost, případně i reference partnerských indonéských firem. Jen tak je možné včas se vyhnout případným problémům. 
 10. Angažujte profesionály
  Vzhledem ke značné geografické vzdálenosti a rozlehlosti Indonésie je navázání obchodních aktivit bez fyzické přítomnosti na trhu poměrně složité. Nejefektivnější formou se jeví využití služeb, které nabízí zahraniční zastoupení CzechTrade.