Indonésie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

IndonésieIndonésie

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

30.3.2020, Jakarta
V Indonésii bylo ke 30. březnu 1285 potvrzených případů COVID-19 a 114 úmrtí, což zemi řadí mezi ty s nejvyšší fatalitou (9 %). Počet nakažených ale zřejmě bude daleko vyšší.

Indonésie ruší mezinárodní lety, proto by si měli Češi, kteří zde uvízli, s návratem pospíšit. V případě konzulární potřeby se čeští turisté mohou obrátit na konzulární pohotovostní linku +62 8111 941 251.

AKTUÁLNÍ NOUZOVÉ LETY Z INDONÉSIE DO EVROPY

 • pondělí 30. března – francouzský let Qatar Airways Denpasar (Bali) – Doha – Paříž, odlet z Denpasaru 19:55, návazné spojení z Paříže do ČR
 • úterý 31. března – německý let DE8723 Denpasar (Bali) – Frankfurt, odlet z Denpasaru 18:05, přílet do Frankfurtu 06:35 (1. dubna), návazné spojení z Frankfurtu do ČR.

V případě zájmu o nouzové lety se obraťte na velvyslanectví v Jakartě (na e-mailovou adresu jakarta@embassy.mzv.cz),

Nemocnice nebudou stačit
Prezident Jokowi vydal dekret o přerozdělení státního rozpočtu i regionálních rozpočtů na pomoc a distribuci zdravotnického materiálu. Prezidentské nařízení znamená přerozdělení finančních prostředků ze státních ministerstev, místních správ a vládních agentur na pomoc boje a omezení nákazy COVID-19.

V reakci na zdravotnickou krizi ministerstvo zdravotnictví rozdělilo celkem 10 tisíc zdravotnických sad, včetně ochranných zdravotnických pomůcek, několika zdravotnickým agenturám a určeným střediskům pro boj proti nemoci po celé zemi.

Vláda také bude v blízké budoucnosti distribuovat 95 tisíc dalších dodávek ochranných prostředků do několika provincií po celé zemi.

Opatření po dnech:

 • 28. března

Ministerstvo průmyslu vydalo opatření, které má dočasně odstranit technické a administrativní požadavky a překážky pro import důležitých ochranných pomůcek a lékařských zařízení či vybavení tak, aby se neprodlužoval stav nedostatku těchto pomůcek jak pro lékařský personál, tak i pro obyvatelstvo.
Vláda rovněž oslovila textilní výrobce v zemi, aby okamžitě přestavěli své výrobní kapacity a začaly vyrábět roušky. Textilní firma Pan Brothers souhlasila s tím, že se pokusí vyrobit 20 milionů pratelných masek pro vícero použití během dubna.
Další firma, start-up Nusantics, připravuje vyrobit během následujících tří týdnů prototyp testovací sady na covid-19 a potom vyrobí až 100 tisíc kusů

 • 27. března

Vláda představila plán na vydání státních dluhopisů, jejichž výnosy by měly pomoci indonéskému podnikatelskému sektoru. Bude vytvořen státní tzv. “Recovery fond“ na podpůrné programy pro firmy postižené v důsledku opatření spojených s pandemií COVID-19.
Indonéská vláda také vyčlenila 3,9 mld USD na státní výdaje spojené s bojem proti šíření nemoci, spolu s dalšími 7,3 mld. USD na stimulaci ekonomiky.
Indonéská měna Rupie (IDR) oslabila o 20 % v porovnání s lednem 2020. Rupie je na úrovni 16 277 za USD a je na tom nejhůře ze zemí ASEANu. Národní banka, Bank Indonesia, doposud vydala 10,3 mld USD nákup státních dluhopisů a bude nadále v intervencích s cílem pokusit se stabilizovat místní měnu.
Vláda rovněž oznámila, že přistoupí v případě nutnosti ke zvýšení zastropování deficitu státního rozpočtu ze současných 3% na 5% celkového rozpočtu, aby si mohla půjčit více financí.

Finanční pomoc půjde až 70 milionům lidí
Vláda uvedla, že vyplatí zhruba 2,3 miliardy dolarů na pomoc znevýhodněným obyvatelům v oblastem zasažených nemocí. Informovala také, že je připravena vyplatit 38 trilionů rupií (asi 2,3 miliardy dolarů) na programy sociální záchranné sítě, aby pomohla až 70 milionům znevýhodněných občanů vyrovnat se s finančními dopady nemoci. (Indonésie má zhruba 270 mil obyvatel.)

Mnisterstvo financí plánuje vyplatit další prostředky na covid-19 prostřednictvím programu Family Hope Program (PKH) nebo Staple Food Card. V roce 2019 vláda rozdělila pomoc prostřednictvím programu Family Hope přes 10 milionů rodin.

Indonésská vláda má také program na poskytování rýže pro potřebné. V loňském roce distribuovala rýži zdarma pro 15,5 milionu rodin. Všechny programy sociální záchrany společně by pomohly asi 70 milionům znevýhodněných lidí v zemi, uvádí ministerstvo financí.

Podle zprávy Světové banky s názvem Aspiring Indonesia je pouze jeden z pěti Indonésanů ekonomicky zabezpečený, což znamená, že kolem 24,8 milionů (víc než devět procent populace) žije za méně než jeden dolar denně a více než 60 milionů lidí je ohroženo upadnutím do chudoby.

Nejčastější otázky a odpovědi
Mám v nejbližších dnech letenku z Indonésie a nevím, jestli můj let bude či nebude zrušený. Chtěl bych Indonésii opustit co nejdříve. Co mám dělat?
V takových případech kontaktujte leteckou společnost, u které máte zakoupenou letenku. Letecká společnost by Vám měla zajistit alternativní let, případně nabídnout předsunutí data Vašeho odletu na dřívější termín odletu, k jehož zrušení dle předpokladu nedojde.

Pobývám v Indonésii v rámci třicetidenního bezvízového styku, „visa on arrival“ a vypšela mi platnost pobytu, respektive mi platnost pobytu v nejbližších dnech vyprší. Nemohu se za současné situace rušení letů dostat z Indonésie. Budu mít problém s indonéskými imigračními úřady (pokuta 1 tisíc IDR za jeden den nad rámec pobytového povolení)?
Řada českých i jiných evropských turistů se nyní nachází ve stejné situaci. Velvyslanectví zemí akreditovaných v Jakartě (včetně naší ambasády) se aktuálně snaží dojednat s MZV Indonésie možnost prominutí penalizace za porušení pobytového oprávnění v zemi. Indonéská strana k naší žádosti však ještě nepřijala žádné stanovisko. Na takové řešení, které je navíc nejisté, v současné situaci nelze spoléhat.

Zamýšlím prodloužit si pobyt v Indonésii vycestováním na několik dnů mimo zemi a poté se vrátit zpět. Přichází taková možnost v úvahu, eventuálně do které země v regionu takto vycestovat?
Pokud vycestujete z Indonésie, nebudete vpuštění zpět bez platného víza. Nyní vstupují v platnost nová omezení, která zavádí Indonésie pro vstup do země. Mezi tato omezení patří i zrušení bezvízového styku (pro občany ČR dosud platil třicetidenní bezvízový pobyt) a visa on arrival, přičemž toto opatření bude v platnosti 30 dnů. Všichni cestovatelé, kteří budou chtít navštívit Indonésii, musí požádat o vízum na indonéské ambasádě a k vízové žádosti doložit zdravotní potvrzení o neinfekčnosti vydané relevantním zdravotnickým zařízením v zemi svého původu/pobytu.

Je lepší v současné situaci zůstat v Indonésii, nebo se vrátit zpět do ČR?
Dochází k rušení řady leteckých spojení z Indonésie s přestupy k cestě dále do ČR či jiných evropských zemí. Vzhledem k nejistému dalšímu vývoji šíření koronaviru Covid-19 v Indonésii, doporučujeme českým turistům, aby se navrátili do ČR nejbližším možným leteckým spojem.

Zdroj: Zastupitelský úřad ČR v Jakartě
Autor: Michal Sontodinomo, CzechTrade Jakarta, 30.3.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru v Idonésii a k mimořádným opatřením

Obecné informace o teritoriu

Indonésie v posledních letech dosahuje zajímavých temp růstu, je politicky stabilní a ekonomicky patří mezi největší země Jihovýchodní Asie.

Motorem tohoto boomu je obrovská vnitřní spotřeba a export přírodních zdrojů. Indonésie představuje díky svému počtu obyvatelstva (téměř 240 mil.) obrovský potencionální trh. 

V současné době dochází k prudkému nárůstu střední třídy (15 % obyvatelstva), která si může dovolit koupit široké spektrum produktů začínající od výrobků běžné denní spotřeby, přes luxusní produkty až po nákup letadel.

Většina obyvatel vyznává islám, ale jedná se o republiku, s fungujícím parlamentem v čele s voleným prezidentem.

Indonésie se zařadila mezi jednu ze zemí skupiny G20 a je druhou nejrychleji se rozvíjející asijskou zemí. Indonésie je dlouholetým členem WTO a jedním z nejaktivnějších a nejsilnějších členů ASEAN. Indonéská ekonomika v posledních letech dosahuje 6% meziročního nárůstu HDP, což je výsledkem zvyšující se domácí spotřeby, exportem a růstem domácích a zahraničních investic.

V žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který sestavuje Světové ekonomické fórum (WDF) se Indonésie drží na 38. místě.

Vývozy českých výrobků do Indonésie mají dlouholetou tradici. Indonéská vláda, ale i soukromý sektor, se v posledních letech snaží modernizovat zastaralou výrobní základnu zaváděním nových technologií. Státní sektor si stále udržuje silný vliv v odvětvích jako je infrastruktura, energetika, cukrovarnictví. Je kladen důraz na rozvoj odvětví zpracovatelského průmyslu, díky významné surovinové základně. V poslední době se investice zaměřují i do posilování ochrany životního prostředí. Tyto pozitivní trendy jsou posilovány přílivem zahraničního kapitálu a zájmem mezinárodních bankovních institucí o financování projektů.

Podrobné teritoriální informace o indonéské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Indonésie svou rozlohou zasahuje do 2 časových zón GMT +7 a +8 hod.
Zahraniční kancelář CzechTrade ve městě Jakarta náleží do pásma GMT +7 hod.

Desatero pro obchodování

IndonésieIndonésie
 1. Alfou a omegou je navázat osobní vztah. 
  To se samozřejmě nepovede na první schůzce, ale všichni zde počítají s tím, že se uvidíte vícekrát. Většina obchodů se uskuteční přes osobní kontakty. Pokud se Indonésan začne chovat chladně a odtažitě je zřejmé, že nastal problém.
 2. Na schůzku přijďte včas.
  Indonésané očekávají ze strany svých evropských obchodních partnerů dochvilnost, nicméně zejména v Jakartě mají všichni porozumění pro zdržení způsobené obrovskými dopravními zácpami.
 3. Jednejte v angličtině.
  Jazykem v zahraničním obchodním styku je angličtina. Nicméně místní partnery vždy velmi potěšíte pár frázemi v indonéštině. Je obvyklé oslovování křestním jménem, což není neuctivost, ale místní zvyk.
 4. Vizitku podávejte i přijímejte oběma rukama. 
  Vizitka by měla být prezentována každé osobě, která se účastní jednání, a po obdržení se pečlivě studuje a drží oběma rukama. Nikdy na ni nepište nebo neuchovávejte v zadní kapse kalhot.
 5. Obrňte se trpělivostí.
  Počítejte s tím, že jedno setkání pro dojednání obchodu nestačí. Obrňte se trpělivostí a buďte přátelští a optimističtí.
 6. Indonésané jsou zvyklí o cenách smlouvat. 
  Od obchodníka, který chce v Indonésii uspět, to vyžaduje velkou trpělivost a většina obchodních jednání o smluvních podmínkách trvá déle, než se plánovalo.
 7. Indonésané upřednostňují tlumené vyjadřování. 
  Hluční lidé bývají považováni za agresivní. Snažte se být trpěliví, přátelští a optimističtí. Indonésané moc neumí říkat přímé „ne“ a raději nechají věci plynout.
 8. V zemi je bezpečno.
  Dokonce bezpečněji než v mnoha evropských městech, i když je tu, jako všude na světě, nutné čelit kapesním a jiným zlodějům zejména v turistických oblastech. Pokud jste opatrní, je málo pravděpodobné, že budete okradeni.
 9. Důvěřuj, ale prověřuj.
  Pečlivě si předem prověřte bonitu, serióznost, případně i reference partnerských indonéských firem. Jen tak je možné včas se vyhnout případným problémům. 
 10. Angažujte profesionály
  Vzhledem ke značné geografické vzdálenosti a rozlehlosti Indonésie je navázání obchodních aktivit bez fyzické přítomnosti na trhu poměrně složité. Nejefektivnější formou se jeví využití služeb, které nabízí zahraniční zastoupení CzechTrade.