Voda je základní zdroj pro existenci lidstva, její ochrana a technologie využívání vodních zdrojů jsou pro rozvoj lidstva i ekonomik zemí zcela zásadní. V Indonésii se snaží vodu jako zdroj chránit, nejinak tomu musí být v případě státu s tak velkou populací. Agentura CzechTrade připravuje účast českých firem na veletrhu Water Indonesia, aby české firmy mohly nabídnout svoje technologie.
Mezi přední úkoly současné vlády Indonésie patří výzkum a inovace. CzechTrade hledá příležitosti pro české firmy ve spolupráci s místní Národní agenturou pro výzkum a inovace. První projekty se objevují v oblasti využití nanotechnologií.
Nová indonéská vláda vypracovala program výstavby 3 000 000 domů pro nízkopříjmové obyvatele. Jedná se o ambiciózní plán, který vyžaduje finanční podporu státu, a zároveň umožní bydlení pro velký počet rodin.
Indonésie je jedním z největších producentů palmového oleje. Země se snaží, aby palmový olej byl uznán jako složka biopaliv a požádala WTO o revizi přístupu EU k dané problematice.
Indonéská vláda začala provádět poskytovat bezplatné jídla pro žáky, studenty a těhotné ženy. Vedle zlepšení kvality výživy a života program přinese multiplikační efekt i v počtu nových pracovních míst a zvýšení zemědělské a potravinářské produkce.
Indonésie požádala o vstup do bloku BRICS již před několika lety. V roce 2025 byla oficiálně přijata ostatními členy uskupení.
Indonésie vytvořila projekt masivní výstavby domů a bytů pro obyvatele. Projekt nabídne výrobní příležitosti i malých stavebním firmám.
Po celá desetiletí byla Čína nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou světa, která poháněla globální růst a poskytovala významnou podporu dalším rozvíjejícím se zemím, včetně Indonésie. budoucí předpovědi vykreslují odlišný obrázek.
Indonésie se snaží řešit svízelnou dopravu nejen v největším městě Jakartě, ale i v oblastech s velkou turistickou návštěvností. To se týká ostrova Bali, který se potýká s enormním zájmem turistů a s následky husté dopravy, která omezuje obyvatele i návštěvníky. Indonésie se rozhodla investovat do zavedení autonomního rychlého tranzitního systému (ART). Systém ART je již zaváděn a provozován v novém hlavním městě Nusantara.
Indonésie si stanovila zajistit potravinovou soběstačnost pro své občany. V produkci mléka však významně zaostává za poptávkou. Řešením se jeví výstavba obří farmy, která by zajistila dostatek mléka pro trh. K tomu bude zapotřebí dovoz dojných krav.
Obchodní přebytek Indonésie dosáhl 14měsíčního minima, protože prudce vzrostl dovoz. Obchodní deficit s Čínou dosáhl v červenci 1,7 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobný nárůst, za kterým strojí hlavně import mechanických zařízení, elektrického zboží a vozidel.
Uprostřed celosvětového uvědomění po odpovědnosti za životní prostředí stojí indonéský průmysl balení potravin na kritické křižovatce. Jasný směr udává prezidentské nařízení č. 73/2023, které podtrhuje zásadní posun směrem k upřednostňování ochrany životního prostředí. Nařízením se vláda zavazuje, že sníží stopu plastového odpadu tím, že stanoví příjmy ze spotřební daně z plastů. Ty mohou dosáhnout až 115 milionů dolarů.