Thajsko

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

ThajskoThajsko

Thajsko je s téměř 70 mil. obyvatel čtvrtou nejlidnatější zemí uskupení ASEAN, po Indonésii, Filipínách a Vietnamu. Po Indonésii disponuje druhým největším HDP, který je přibližně dvakrát tak velký jako hrubý domácí produkt České republiky. V přepočtu na obyvatele je thajský HDP čtvrtý nejvyšší v rámci ASEAN, po Singapuru, Brunei a Malajsii.

V Indexu prostředí pro podnikání Světové banky je Thajsko hodnoceno na 18. místě, v Indexu mezinárodní konkurenceschopnosti podle Světového hospodářského fóra zaujímá 37. místo.

Nejvýznamnějším odvětvím thajského hospodářství jsou služby, které představují 49 % HDP, následované průmyslem s 29 %, zemědělstvím (včetně lesnictví a rybolovu) s 11,5 %, stavebnictvím se 7 % a těžbou surovin se 3,5 %.

Thajsko se v poslední době stalo atraktivní destinací pro přímé zahraniční investice, které jsou významným motorem ekonomického rozvoje. V roce 2013 činily téměř 13 miliard US$. Od roku 2005 Thajsko přilákalo celkem 84 miliard US$. Nejvíce zahraničních investic pochází z Japonska, následují země ASEAN, EU a USA.

Thajsko se stalo regionálním centrem automobilové výroby (ročně produkuje 2,7 mil. automobilů a přibližně stejný počet motocyklů), disponuje velmi rozvinutým elektrotechnickým průmyslem a na vysoké úrovni je i zdravotnictví, které láká pacienty z celého regionu.

Přestože se hospodářský růst Thajska v roce 2013 zpomalil, především z důvodu poklesu soukromé spotřeby, a firemní investice s výjimkou maloobchodu a hotelového byznysu se odkládají, představuje Thajsko pro české firmy stále velmi zajímavou bránu do jihovýchodní Asie.

Situace v zemi po převzetí moci armádou v květnu 2014 se stabilizovala a v brzké době se očekává schválení velkých infrastrukturních projektů zejména v oblastech dopravy a vodního hospodářství.

Podrobné teritoriální informace o thajské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +7 hodin

Desatero pro obchodování

ThajskoThajsko
 1. V Thajsku má vše svůj čas. 
  Neočekávejte podepsání obchodního kontraktu při prvním jednání. Thajci vyžadují dostatek času na důkladné zvážení nabídky.
 2. Thajci považují za nejdůležitější souhlas a soulad. 
  Nikdy nevystavujte svého partnera konfrontaci nebo mu veřejně nedokazujte, že se mýlí. Diplomatické svedení viny na nepříznivé okolnosti a pomoc při zachování tváře bývá náležitě oceněno.
 3. Všechny vztahy jsou určované společenským postavením, které vyplývá z věku, majetku, prestiže a osobního či politického statusu. 
  Protokol určovaný společenskou hierarchií ovládá téměř každý aspekt chování Thajců v rodinách, úředních organizacích, školách i vládě.
 4. Thajci velmi dbají na svůj zevnějšek a stejně hodnotí i své partnery.
  Nezbytností je oblek s kravatou pro muže a střízlivý oděv zakrývající ramena pro ženy. Nejrůznější doplňky (šperky, hodinky, spony a zlato obecně) jsou rovněž vhodné.
 5. Dochvilnost nade vše.
  Na schůzku přijďte včas, byť to díky dopravním zácpám nemusí být jednoduché. Na druhou stranu vás nesmí překvapit, musíte-li čekat na své thajské partnery.
 6. Thajského obchodního partnera nejlépe získáte přes osobní vazby. 
  Vzájemná osobní důvěra je pro Thajce velice důležitá. A naopak, důvěryhodný thajský partner je nezbytný pro jakoukoli zahraniční firmu s ambicemi na trhu.
 7. Vhodným počátkem kontaktů je pozvání na večeři do kvalitní restaurace. 
  K zakázaným tématům konverzace patří jakákoli kritika Thajska, krále a jeho rodiny, náboženství či prostituce. Účet zásadně platí hostitel a pouze jedna osoba. Dárky jsou velmi kladně přijímané.
 8. Thajsko má zcela specifický právní systém, který jen vzdáleně připomíná právo západní. 
  Proto je třeba se spolehnout na služby místních právníků.
 9. Před vstupem do soukromého domu si nezapomeňte zout boty.
  Nikdy na nikoho a na něco neukazujte nohou a není slušné sedět s překříženýma nohama před starší osobou. Dále se dotýkejte hlavy, neboť ta je v buddhismu považovaná za sídlo duše. Neslušné je ukazovat na někoho prstem a upřeně „zírat“ do tváře.
 10. Důležité je pozorné naslouchání tomu, co nebylo řečeno.
  Jinými slovy, z drobných náznaků si vyvodit správnou odpověď. Thajci málokdy něco přímo odmítnou, spíše naznačují a krouží kolem skutečného problému.

Nejbližší související akce

Konzultace s ekon. diplomaty a řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade 26. 6. 2019 - 27. 6. 2019 Akce s účastí CzechTrade
Česká republika
Praha
Více informací
DEFENSE & SECURITY 2019 18. 11. 2019 - 21. 11. 2019 Veletrh
Thajsko
Bangkok,
Thajsko
Více informací