Thajsko

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

ThajskoThajsko

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

30.3.2020, Bangkok
Thajsko bylo hned druhou zemí, kde se virus objevil. Epidemie ale graduje až nyní

První případ nakažení koronavirem SARS-CoV-2 byl v Thajsku zaznamenán 13. ledna, jako první mimo Čínu. Jednalo se o ženu, která přiletěla z čínského Wuhanu. Až do první poloviny března se počet nakažených zvyšoval denně v řádu jednotek a zdálo se, že nemoc COVID-19 Thajsko nijak významně nezasáhne. Situace se dramaticky změnila v polovině března. Tehdy se denní nárůst nově infikovaných osob začal zvyšovat, nicméně tempo růstu se podařilo stabilizovat. K 29. březnu měla země 1388 nakažených, sedm mrtvých a 111 pacientů se z nemoci uzdravilo.

V reakci na rapidní nárůst infikovaných osob thajská vláda nejprve uzavřela 17. března všechny školy, univerzity, sportovní zařízení, hospody, bary a zábavní centra v Bangkoku a přilehlých provinciích (Bangkok metropolitan area) a následně 22. března všechna ostatní veřejná zařízení, včetně obchodů, s výjimkou prodejen potravin, základních hygienických potřeb a lékáren. Tato opatření jsou zatím platná do 12. dubna. Zároveň guvernéři Bangkoku, přilehlých provincií a Chiang Mai vyzvali obyvatele, aby pokud možno zůstali doma a vyhýbali se sociálním kontaktům. Restaurace zatím mohou být otevřené, ale smějí prodávat pouze jídlo s sebou. Omezení zatím nebyla uplatněna ve výrobní sféře, která je pro thajskou pro-exportně orientovanou ekonomiku klíčová.

Thajci všeobecně dbají velmi na hygienu, většina nosí roušky, ve všech veřejných budovách je u vstupu kontrolována teplota a všude jsou rozmístěny dezinfekční gely.

26. března vyhlásila thajská vláda stav ohrožení s platností zatím do 30. dubna 2020 a předala rozsáhlé pravomoci do rukou ministerského předsedy Prajut Čan-o-čá, který nyní řídí zemi s použitím vyhlášek bez schvalování vládní koalicí. Pokud se nepodaří šíření COVID-19 zastavit nebo alespoň zpomalit, je premiér připraven vyhlásit zákaz vycházení.

Zákaz vstupu cizincům

Mezi prvními opatřeními po vyhlášení stavu ohrožení je zákaz vstupu všem cizincům do Thajska, s výjimkou diplomatů a držitelů pracovního povolení. Ti se však musí prokázat zdravotním certifikátem, že nejsou nakaženi koronavirem, a zároveň musí mít uzavřené zdravotní pojištění minimálně na 100 tisíc dolarů.

Dále je omezen pohyb obyvatel mezi jednotlivými provinciemi, některé provincie se zcela uzavřely, nejnověji například známá turistická destinace na ostrově Phuket, jehož guvernér vyhlásil zákaz vstupu a opouštění provincie s výjimkou nejnutnějšího zásobování.

Loni přijelo 40 milionů turistů, po pandemii je pusto
Thajsko jako otevřená proexportní ekonomika s významným odvětvím turistického ruchu je pandemií silně zasaženo, rozsah škod a celkové dopady na thajskou ekonomiku lze v tomto okamžiku jen těžko odhadovat. Výzkumné centrum thajské banky Kasikorn předpokládá, že hospodářské ztráty Thajska dosáhnou 400 miliard bátů (v přepočtu přes 300 miliard Kč), pokud se pandemie protáhne do září.

Velmi silně je zasažen turistický ruch, jehož podíl na HDP se během posledních čtyř let zvýšil z 14 % na 18. V loňském roce navštívilo Thajsko téměř 40 mil. turistů, oproti 28 mil. v roce 2014. Přitom významně narostl podíl čínských turistů, který v loňském roce tvořil s 10,5 miliónu návštěvníků více než čtvrtinu.  V únoru klesl počet zahraničních turistů oproti loňskému roku o 44% a počet čínských turistů dokonce o 85%.

Thajská rada pro turistický ruch odhaduje, že pokud se nepodaří nákazu brzy zastavit, ztráty z propadu turistického ruchu, který je již dnes zadlužen u komerčních bank nejméně 20 miliardami amerických dolarů, mohou dosáhnout 44 miliard.

Opatření spojená s bojem proti pandemii COVID-19 dopadnou rovněž na průmysl, včetně exportně orientovaného automobilového a elektrotechnického průmyslu.

Veletrhy, výstavy a další veřejné akce jsou zatím odkládány do druhé poloviny roku, většinou od září dále.

Centrální banka snižuje úrokovou sazbu na 0,75 %
Pro vládní podporu firmám, jejichž hospodaření je negativně ovlivněno pandemií, má Thajsko poměrně dobrou výchozí pozici. Veřejné finance jsou v relativně dobrém stavu, podíl veřejného dluhu na HDP činil necelých 42 % ke konci roku 2018 a mezinárodní ratingová agentura Fitch právě potvrdila Thajská úvěrový rating BBB+, který indikuje zdravé vnější a veřejné finance, které mohou sloužit jako polštář proti ekonomickým a finančním šokům.

Nicméně vysoká míra zadlužení domácností (80 % thajského HDP) spojená s potenciálním růstem nezaměstnanosti (dosud kolem 1 %) při praktické neexistenci záchytné sociální sítě a rovněž zadlužení zejména malých a středních firem představují vysoká rizika.

Thajská vláda spolu s centrální bankou a bankovními domy nyní připravují balíčky na podporu zadlužených firem i domácností a rovněž pro ty, kteří v důsledku pandemie přijdou o pravidelný příjem. Nejnovější záchranná opatření schválená vládou mají hodnotu 200 miliard bátů (6,2 miliardy US dolarů). Za účelem podpory ekonomiky zasažené pandemií COVID-19 centrální banka Bank of Thailand snížila základní úrokovou sazbu nejprve o 25 bazických bodů na 1 % již 5. února a po vypuknutí pandemie o dalších 25 bazických bodů 20. března.

CzechTrade Bangkok nadále zůstává exportérům k dispozici
Zahraniční kancelář CzechTrade v Bangkoku je i v této složité době stále schopna poskytovat komplexní služby českým exportérům související s analýzou trhu, přípravou strategie vstupu na thajský trh nebo asistencí při řešení krizových situací. V současné době se však musíme omezit na výzkum od stolu a osobní schůzky odkládáme na období, jakmile pomine nebezpečí nákazy. S některými thajskými firmami a organizacemi se nám daří výjimečně navázat a udržovat kontakt online.

Vítáme jakékoliv náměty na pomoc Thajsku v této složité situaci v podobě technologií využitelných v boji s koronavirem, které by mohly být využity pro dlouhodobé budování vztahů s thajskými partnery.

Aktuální informace je možné získat na webových stránkách Světové zdravotnické organizace, Ministerstva zdravotnictví Thajského království a Agentury pro podporu turismu (Tourism Authority of Thailand).

Autor: Jan Lembas, CzechTrade Bangkok, 30.3.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte na stránkách zahraničních kanceláří CzechTrade, podle zemí, a na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

 

Archiv zpráv ke koronaviru v Thajsku a k mimořádným opatřením

 

Obecné informace o teritoriu

Thajsko je s téměř 70 mil. obyvatel čtvrtou nejlidnatější zemí uskupení zemí ASEAN a po Indonésii disponuje druhým největším HDP, který je přibližně dvakrát tak velký jako hrubý domácí produkt České republiky. Nejvýznamnějším odvětvím je se 36% podílem na HDP průmysl a Thajsko se tak řadí mezi nejprůmyslovější země, obdobně jako Česká republika.

Většina průmyslu se nachází v centrálním Thajsku, kde je také soustředěna největší domácí kupní síla a kde se nacházejí i významné exportní přístavy. Aglomerace hlavního města Bangkoku a přilehlých provincií je s 11 mil. obyvatel obchodním, finančním i kulturním centrem sub-regionu širšího Mekongu zahrnujícího Laos, Kambodžu, Myanmar, Vietnam a jižní Čínu. Strategická poloha v centru Indicko-pacifického regionu v kombinaci se stabilním makroekonomickým prostředím a kvalifikovanou pracovní silou dělají z Thajska ideální lokalitu pro zahraniční investice. Vytvoření společného trhu v rámci ASEAN Economic Community (AEC) v roce 2015 dále usnadňuje přístup thajských firem na trhy nejrychleji rostoucího regionu se 650 mil. potenciálních zákazníků.

Po pěti letech vlády vojenské junty proběhly v březnu 2019 volby do parlamentu a v červenci byla jmenována nová vláda v čele s bývalým šéfem junty Prayut Chan-o-cha. Vláda pokračuje v ekonomické politice nastolené vojenskou juntou, mezi jejíž pilíře patří vytvoření nové hospodářské zóny tzv. Východního ekonomického koridoru, kam se snaží přilákat investory do 11 preferovaných odvětví: automobilová výroba nové generace, chytrá elektronika, turistika pro bohaté, zdravotní a lázeňská turistika, zemědělství a biotechnologie, potravinářství, robotika pro průmysl, logistika a letecký průmysl, biopaliva a biochemie, digitální ekonomika, zdravotnické služby a obranný průmysl. Zároveň vláda podporuje masivní investice do dopravní infrastruktury, zejména městské kolejové veřejné dopravy a železnic. Velkým tématem se stal průmysl 4.0, s jehož pomocí se Thajsko snaží zvýšit svojí mezinárodní konkurenceschopnost.

Podrobné teritoriální informace o thajské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +7 hodin

Desatero pro obchodování

ThajskoThajsko
 1. V Thajsku má vše svůj čas. 
  Neočekávejte podepsání obchodního kontraktu při prvním jednání. Thajci vyžadují dostatek času na důkladné zvážení nabídky.
 2. Thajci považují za nejdůležitější souhlas a soulad. 
  Nikdy nevystavujte svého partnera konfrontaci nebo mu veřejně nedokazujte, že se mýlí. Diplomatické svedení viny na nepříznivé okolnosti a pomoc při zachování tváře bývá náležitě oceněno.
 3. Všechny vztahy jsou určované společenským postavením, které vyplývá z věku, majetku, prestiže a osobního či politického statusu. 
  Protokol určovaný společenskou hierarchií ovládá téměř každý aspekt chování Thajců v rodinách, úředních organizacích, školách i vládě.
 4. Thajci velmi dbají na svůj zevnějšek a stejně hodnotí i své partnery.
  Nezbytností je oblek s kravatou pro muže a střízlivý oděv zakrývající ramena pro ženy. Nejrůznější doplňky (šperky, hodinky, spony a zlato obecně) jsou rovněž vhodné.
 5. Dochvilnost nade vše.
  Na schůzku přijďte včas, byť to díky dopravním zácpám nemusí být jednoduché. Na druhou stranu vás nesmí překvapit, musíte-li čekat na své thajské partnery.
 6. Thajského obchodního partnera nejlépe získáte přes osobní vazby. 
  Vzájemná osobní důvěra je pro Thajce velice důležitá. A naopak, důvěryhodný thajský partner je nezbytný pro jakoukoli zahraniční firmu s ambicemi na trhu.
 7. Vhodným počátkem kontaktů je pozvání na večeři do kvalitní restaurace. 
  K zakázaným tématům konverzace patří jakákoli kritika Thajska, krále a jeho rodiny, náboženství či prostituce. Účet zásadně platí hostitel a pouze jedna osoba. Dárky jsou velmi kladně přijímané.
 8. Thajsko má zcela specifický právní systém, který jen vzdáleně připomíná právo západní. 
  Proto je třeba se spolehnout na služby místních právníků.
 9. Před vstupem do soukromého domu si nezapomeňte zout boty.
  Nikdy na nikoho a na něco neukazujte nohou a není slušné sedět s překříženýma nohama před starší osobou. Dále se dotýkejte hlavy, neboť ta je v buddhismu považovaná za sídlo duše. Neslušné je ukazovat na někoho prstem a upřeně „zírat“ do tváře.
 10. Důležité je pozorné naslouchání tomu, co nebylo řečeno.
  Jinými slovy, z drobných náznaků si vyvodit správnou odpověď. Thajci málokdy něco přímo odmítnou, spíše naznačují a krouží kolem skutečného problému.