Thajsko

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

ThajskoThajsko

Thajsko je s téměř 70 mil. obyvatel čtvrtou nejlidnatější zemí uskupení zemí ASEAN a po Indonésii disponuje druhým největším HDP, který je přibližně dvakrát tak velký jako hrubý domácí produkt České republiky. Nejvýznamnějším odvětvím je se 36% podílem na HDP průmysl a Thajsko se tak řadí mezi nejprůmyslovější země, obdobně jako Česká republika.

Většina průmyslu se nachází v centrálním Thajsku, kde je také soustředěna největší domácí kupní síla a kde se nacházejí i významné exportní přístavy. Aglomerace hlavního města Bangkoku a přilehlých provincií je s 11 mil. obyvatel obchodním, finančním i kulturním centrem sub-regionu širšího Mekongu zahrnujícího Laos, Kambodžu, Myanmar, Vietnam a jižní Čínu. Strategická poloha v centru Indicko-pacifického regionu v kombinaci se stabilním makroekonomickým prostředím a kvalifikovanou pracovní silou dělají z Thajska ideální lokalitu pro zahraniční investice. Vytvoření společného trhu v rámci ASEAN Economic Community (AEC) v roce 2015 dále usnadňuje přístup thajských firem na trhy nejrychleji rostoucího regionu se 650 mil. potenciálních zákazníků.

Po pěti letech vlády vojenské junty proběhly v březnu 2019 volby do parlamentu a v červenci byla jmenována nová vláda v čele s bývalým šéfem junty Prayut Chan-o-cha. Vláda pokračuje v ekonomické politice nastolené vojenskou juntou, mezi jejíž pilíře patří vytvoření nové hospodářské zóny tzv. Východního ekonomického koridoru, kam se snaží přilákat investory do 11 preferovaných odvětví: automobilová výroba nové generace, chytrá elektronika, turistika pro bohaté, zdravotní a lázeňská turistika, zemědělství a biotechnologie, potravinářství, robotika pro průmysl, logistika a letecký průmysl, biopaliva a biochemie, digitální ekonomika, zdravotnické služby a obranný průmysl. Zároveň vláda podporuje masivní investice do dopravní infrastruktury, zejména městské kolejové veřejné dopravy a železnic. Velkým tématem se stal průmysl 4.0, s jehož pomocí se Thajsko snaží zvýšit svojí mezinárodní konkurenceschopnost.

Podrobné teritoriální informace o thajské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +7 hodin

Desatero pro obchodování

ThajskoThajsko
 1. V Thajsku má vše svůj čas. 
  Neočekávejte podepsání obchodního kontraktu při prvním jednání. Thajci vyžadují dostatek času na důkladné zvážení nabídky.
 2. Thajci považují za nejdůležitější souhlas a soulad. 
  Nikdy nevystavujte svého partnera konfrontaci nebo mu veřejně nedokazujte, že se mýlí. Diplomatické svedení viny na nepříznivé okolnosti a pomoc při zachování tváře bývá náležitě oceněno.
 3. Všechny vztahy jsou určované společenským postavením, které vyplývá z věku, majetku, prestiže a osobního či politického statusu. 
  Protokol určovaný společenskou hierarchií ovládá téměř každý aspekt chování Thajců v rodinách, úředních organizacích, školách i vládě.
 4. Thajci velmi dbají na svůj zevnějšek a stejně hodnotí i své partnery.
  Nezbytností je oblek s kravatou pro muže a střízlivý oděv zakrývající ramena pro ženy. Nejrůznější doplňky (šperky, hodinky, spony a zlato obecně) jsou rovněž vhodné.
 5. Dochvilnost nade vše.
  Na schůzku přijďte včas, byť to díky dopravním zácpám nemusí být jednoduché. Na druhou stranu vás nesmí překvapit, musíte-li čekat na své thajské partnery.
 6. Thajského obchodního partnera nejlépe získáte přes osobní vazby. 
  Vzájemná osobní důvěra je pro Thajce velice důležitá. A naopak, důvěryhodný thajský partner je nezbytný pro jakoukoli zahraniční firmu s ambicemi na trhu.
 7. Vhodným počátkem kontaktů je pozvání na večeři do kvalitní restaurace. 
  K zakázaným tématům konverzace patří jakákoli kritika Thajska, krále a jeho rodiny, náboženství či prostituce. Účet zásadně platí hostitel a pouze jedna osoba. Dárky jsou velmi kladně přijímané.
 8. Thajsko má zcela specifický právní systém, který jen vzdáleně připomíná právo západní. 
  Proto je třeba se spolehnout na služby místních právníků.
 9. Před vstupem do soukromého domu si nezapomeňte zout boty.
  Nikdy na nikoho a na něco neukazujte nohou a není slušné sedět s překříženýma nohama před starší osobou. Dále se dotýkejte hlavy, neboť ta je v buddhismu považovaná za sídlo duše. Neslušné je ukazovat na někoho prstem a upřeně „zírat“ do tváře.
 10. Důležité je pozorné naslouchání tomu, co nebylo řečeno.
  Jinými slovy, z drobných náznaků si vyvodit správnou odpověď. Thajci málokdy něco přímo odmítnou, spíše naznačují a krouží kolem skutečného problému.