Doporučení pro vstup na thajský trh za současné situace a aktuální zpravodajství
- Příprava na vstup na thajský trh
Thajský trh je vysoce konkurenční a protekcionistický, vstup na něj je dlouhodobou záležitostí. Neexistuje jeden univerzální návod, jak vstoupit na trh, každý výrobek či služba vyžaduje individuální strategii, kterou je v současné době nutné rovněž přizpůsobit stávající situaci, kdy vládní opatření na potlačení pandemie COVID-19 mají drastické dopady na celou thajskou ekonomiku s výjimkou několika málo odvětví, jakými jsou například digitální ekonomika a zdravotnictví. Oživení řady průmyslových odvětví tvrdě zasažených následky boje s pandemií může trvat i několik let. Tento stav by však neměl potenciální zájemce odrazovat, neboť období hospodářského poklesu je možné využít k důkladné přípravě vstupu na trh.
- Podpora zahraniční kanceláře CzechTrade
Zahraniční kancelář CzechTrade Bangkok se specializuje na přípravu a implementaci komplexních strategií vstupu na thajský trh, vždy šitých na míru konkrétnímu klientovi, včetně jejich implementace.
- Průzkum trhu
Základem strategie pro vstup na thajský trh je podrobná analýza daného tržního segmentu a konkurenčního prostředí. Jeho součástí je i analýza dovozních a vývozních statistik pro rozhodnutí, zda je Thajsko čistým dovozcem nebo vývozcem daného produktu nebo skupiny produktů. V některých případech však HS kódy zahrnují širší portfolio výrobků a jejich analýza má omezenou vypovídací schopnost. Pro řadu odvětví je klíčový právní a regulační rámec pro podnikání v daném oboru, včetně požadavků na případnou místní certifikaci. Naše kancelář provádí analytické práce formou kombinace výzkumu od stolu a v případě potřeby i osobních jednání k ověření veřejně dostupných údajů.
- Navazování osobních kontaktů
Rozhodující pro podnikání v Thajsku je navázání osobních kontaktů s potenciálními obchodními partnery a získání jejich důvěry. Thajci jsou obecně velmi opatrní a bez osobní znalosti obchodních partnerů do rozvoje obchodu neinvestují.
ZK Bangkok vám může pomoci v identifikování vhodných obchodních partnerů a navázání osobních vztahů v době, kdy není možné zatím do Thajska cestovat. Rovněž jsme schopni vést úvodní jednání s potenciálními thajskými partnery z pověření českých firem.
Aktuální informace o situaci v Thajsku naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Obecné informace o teritoriu
Thajsko je s téměř 70 mil. obyvatel čtvrtou nejlidnatější zemí uskupení zemí ASEAN a po Indonésii disponuje druhým největším HDP, který je přibližně dvakrát tak velký jako hrubý domácí produkt České republiky. Nejvýznamnějším odvětvím je se 36% podílem na HDP průmysl a Thajsko se tak řadí mezi nejprůmyslovější země, obdobně jako Česká republika.
Většina průmyslu se nachází v centrálním Thajsku, kde je také soustředěna největší domácí kupní síla a kde se nacházejí i významné exportní přístavy. Aglomerace hlavního města Bangkoku a přilehlých provincií je s 11 mil. obyvatel obchodním, finančním i kulturním centrem sub-regionu širšího Mekongu zahrnujícího Laos, Kambodžu, Myanmar, Vietnam a jižní Čínu. Strategická poloha v centru Indicko-pacifického regionu v kombinaci se stabilním makroekonomickým prostředím a kvalifikovanou pracovní silou dělají z Thajska ideální lokalitu pro zahraniční investice. Vytvoření společného trhu v rámci ASEAN Economic Community (AEC) v roce 2015 dále usnadňuje přístup thajských firem na trhy nejrychleji rostoucího regionu se 650 mil. potenciálních zákazníků.
Po pěti letech vlády vojenské junty proběhly v roce 2019 volby do parlamentu a následně byla jmenována nová vláda v čele s bývalým šéfem junty Prayut Chan-o-cha. Vláda pokračuje v ekonomické politice nastolené vojenskou juntou, mezi jejíž pilíře patří vytvoření nové hospodářské zóny tzv. Východního ekonomického koridoru, kam se snaží přilákat investory do 11 preferovaných odvětví: automobilová výroba nové generace, chytrá elektronika, turistika pro bohaté, zdravotní a lázeňská turistika, zemědělství a biotechnologie, potravinářství, robotika pro průmysl, logistika a letecký průmysl, biopaliva a biochemie, digitální ekonomika, zdravotnické služby a obranný průmysl. Zároveň vláda podporuje masivní investice do dopravní infrastruktury, zejména městské kolejové veřejné dopravy a železnic. Velkým tématem se stal průmysl 4.0, s jehož pomocí se Thajsko snaží zvýšit svojí mezinárodní konkurenceschopnost.
Podrobné teritoriální informace o thajské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Časové pásmo
GMT +7 hodin