Austrálie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Působnost zahraniční kanceláře CzechTrade v australském Sydnex je rozšířena i Na Nový Zéland.

Informace z teritoria

AustrálieAustrálie

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

6.4.2020, Sydney

Austrálie podpoří ekonomiku miliardami dolarů
Epidemie koronaviru COVID-19 se nevyhnula ani Austrálii. Počty nakažených i přijatá opatření tam rychleji stoupají. Vláda už vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – ten ale zatím s koronavirem bojuje relativně úspěšně a striktněji.

Počet nakažených lidí v Austrálii se k 6. dubnu blíží 6000. Nemoci prozatím podlehlo skoro 40 nakažených. Země zaznamenává rapidní nárůst nových případů, postupně přitvrzuje v testování i v přijatých restrikcích.

Nejvíce zasaženými jsou státy Nový Jižní Wales a Viktorie, což samozřejmě souvisí i s nejvyšší hustotou zalidnění. Testování na přítomnost koronaviru probíhá u stále vyššího počtu lidí, v případě projevu symptomů a podezření na nákazu se lidem doporučuje, aby se telefonicky obrátili na svého lékaře a řídili se jeho pokyny.

Vláda postupně zpřísňuje omezení volného pohybu a vyzývá obyvatele k opravdu zodpovědnému přístupu. Na začátku krize, zhruba v polovině března, byly omezeny venkovní události pro více než 500 lidí a akce v uzavřených prostorách s více než stovkou účastníků. Zároveň se doporučovalo všem obyvatelům, aby se zdrželi kontaktu s větším počtem lidí, pokud možno pracovali z domova a dodržovali zvýšenou hygienu. Několik dní poté bylo omezení zpřísněno na pouze jednoho člověka na 4 m2 v místnosti.

Od víkendu 21. – 22. března byly v Sydney uzavřeny všechny pláže, včetně slavné Bondi beach, protože byly i přes vládní nařízení navštěvovány velkým množstvím lidí. Od pondělí 23. března jsou pak uzavřeny všechny hospody, kasina, bary, sportovní kluby, kina, hřiště a knihovny.

V pondělí 30. března pak přišlo další, zatím nejstriktnější omezení volného pohybu obyvatel. V otevřených i uzavřených prostorách se mohou nyní shromažďovat maximálně dva lidé, pokud nežijí ve stejné domácnosti. Pokuta za nedodržení těchto pravidel je až 1000 dolarů v závislosti na státu.

Restaurace a kavárny dále fungovat mohou, ale pouze v případě výdeje jídel ke konzumaci doma. Otevřeny zůstávají i lékárny, benzinové pumpy, banky, večerky a kadeřnické či kosmetické salony.

S narůstajícím počtem nakažených a zpřísňujícími se restrikcemi ale vzrůstá obava mnoha obyvatel o schopnost uživit se. Australská správa sociálního zabezpečení (Centrelink), která poskytuje finanční podporu vybraným skupinám obyvatel, je zavalena žádostmi. Jejich online server byl na několik hodin nedostupný a před kancelářemi se vytvořily dlouhé fronty žadatelů.

Hranice jsou zavřeny, lety omezeny
Austrálie také uzavřela hranice pro všechny cestující s výjimkou australských občanů a jejich nejbližších příbuzných a osob s trvalým pobytem na území Austrálie. Tito lidé mají po příjezdu do teritoria povinnost čtrnáctidenní karantény. Vláda také zakázala veškeré zahraniční cesty Australanů.

Nejpřísnější opatření zavedla Tasmánie, kde je povinnost dvoutýdenní karantény i pro všechny cestující z domácích letů a navracející se obyvatele Tasmánie. Pokuta za porušení tohoto nařízení je 16 800 australských dolarů, nebo až šest měsíců ve vězení. Ostatní státy Austrálie se postupně přidávají a dochází k omezování přechodů hranic vnitřních států.

Aerolinky Qantas spolu se svou dceřinou společností Jetstar, kterým patří více než 60 procent australského trhu, zrušily všechny své mezinárodní lety z Austrálie s platností od 1. dubna minimálně do 31. května. Druhá největší australská aerolinka Virgin Australia oznámila zrušení všech mezinárodních letů minimálně do 14. června.

Společnosti svá letadla částečně odstaví, částečně je nabídnou australským občanům pro jejich cesty ze zahraničí. Rovněž došlo k omezení všech domácích letů o 60 procent. Jednu z posledních možností pro cizince, jak Austrálii v nejbližších dnech či týdnech opustit prozatím nabízí Quatar Airways.

Premiér Austrálie Scott Morrison stále stojí za rozhodnutím nechat otevřené školy. Jakmile by se jednou uzavřely, bylo by obtížné je znovu dostat do provozu. Zároveň chce umožnit pracovníkům ve zdravotnictví, aby zůstali v zaměstnání a nemuseli trávit čas s dětmi doma. Některé školy ve všech státech Austrálie však i navzdory tomu zavírají a většina univerzit pomalu přestupuje do online režimu. Vláda doporučuje rodičům, kteří mají možnost děti do školy neposílat, aby tak učinili. Ve státě Viktorie bylo rozhodnuto o přesunu prázdnin – od úterý 24. března tam již školy nefungují.

Podnikům pomůže podpůrný balíček
Obava o to, co zmohou všechna dosavadní opatření, a co udělá koronavirus s tamní ekonomikou, panuje ve všech teritoriích.

Gradující napětí firem se vláda snaží mírnit vyčleněním 17,6 miliardy australských dolarů na podporu ekonomiky a zajištění zaměstnanosti obyvatel. Austrálie také vyčlenila 2,4 miliardy dolarů na podporu zdravotního systému a přislíbila uhradit 50 procent zvýšených nákladů nemocnic, které budou spojené s testováním na COVID-19 a ošetřováním pacientů.

Centrální banka Austrálie také oznámila rekordně nízké úrokové sazby 0,25 procenta a uvolnila 90 miliard dolarů na půjčky bankám, které je nabídnou malým a středním podnikům. Navzdory všem snahám však australský dolar rapidně oslabuje a je momentálně nejslabší od roku 2002. To samozřejmě negativně ovlivňuje australské podniky, jimž klesají hodnoty akcií, nejvíce zasažené jsou banky. Ty však i přesto oznámily pozastavení splátek úvěrů malých podniků až na šest měsíců.

S přibývajícími restrikcemi se mění i nálada obyvatel, proto australská vláda investuje 74 milionů dolarů do služeb, které pomáhají s mentálním zdravím občanů.

Novinkou na australském trhu kvůli pandemii koronaviru je také ochrana australských firem před zahraničními investory. Všechny zahraniční investice v zemi musí nově schválit Foreign Investment Review Board (vládní agentura na kontrolu zahraničních investic). Vláda zdůrazňuje, že nejde o zmrazení zahraničních toků, ale především o ochranu australských podniků před predátorským chováním investorů.

Zatímco většina australských firem se bojí o svou budoucnost, supermarkety se potýkají s nedostatečnou kapacitou kvůli obrovskému zvýšení poptávky. Nemají dostatek pracovních sil, omezují prodeje vybraných produktů na osobu, pozastavují nákupy online a vyhrazují časy nákupu pro ohroženou skupinu obyvatel.

Na konci března také vláda Austrálie oznámila nové ekonomické stimuly a s již dříve oznámenými podporami bude do ekonomiky investovat celkem 320 miliard dolarů, což odpovídá 16,4 procenta HDP země.

Velmi výraznou podporu, tzv. JobKeeper Payment, bude vláda nově poskytovat podnikům na pokrytí nákladů na mzdu zaměstnanců. Bude se jednat o 1500 dolarů na jednoho zaměstnance za 14 dní a nárok na tuto podporu budou mít podniky, které kvůli restrikcím ztratily 30 procent svého obratu při obratu nižším než 1 miliarda dolarů nebo které ztratily 50 procent obratu při obratu vyšším než 1 miliarda dolarů. Austrálie tak chce podpořit zaměstnanost země a zajistit jistotu příjmů občanů.

Vláda také bude pomáhat s cashflow malým a středním podnikům a neziskovým organizacím. V závislosti na svých aktivitách mohou jmenované organizace získat 20 000 až 100 000 dolarů. Jednotlivci z finančně ohrožených skupin obyvatelstva, jako například nezaměstnaní, studenti, rodiče s nárokem na rodičovský příspěvek a další, pak budou mít nárok na podporu ve výši 550 dolarů za dva týdny.

Experti a vláda avizují, že nepřehledná a velmi rychle se měnící situace bude trvat minimálně do konce srpna.

Autor: Alice Fibigrová, CzechTrade Sydney, 6.4.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte také na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru v Austrálii a k mimořádným opatřením

 

Obecné informace o teritoriu

Austrálie je 12. největší světovou ekonomikou a jedná se o jednu z nejodolnějších ekonomik světa. Nejvýznamnější sektor služeb tvoří 68 % HDP. Austrálie disponuje významnými zásobami nerostných surovin, kde těžební sektor spolu se zemědělstvím tvoří 19 % HDP. Austrálie má silnou a dlouhodobě stabilní ekonomiku a je významným finančním centrem.

Austrálie byla jako exportní destinace českého zboží v roce 2018 na 38. místě, z hlediska importu na 51. místě a z pohledu vzájemného obratu, který v roce 2018 dosáhl 627 mil USD pak na 48. místě. Obchodní bilance vykázala z pohledu ČR přebytek v hodnotě 248 mil USD. V roce 2018 ČR vyvezla do Austrálie zboží za 437,5 mil USD.  Dovoz zboží z Austrálie do ČR v r. 2018 dosáhl hodnoty 189,6 mil USD. Vzájemný obchod se službami pak v roce 2018 dosáhl hodnoty 59 mil USD.

České společnosti mají příležitost se prosadit na australském trhu strojírenskými celky, technologiemi pro těžební průmysl či zemědělství, technologiemi pro obnovitelné zdroje energie. Další obchodní příležitostí představují lehká dopravní letadla či jejich komponenty, kolejová vozidla a spolupráce ve vědě a výzkumu – především biotechnologie, nanotechnologie a kompozitní materiály.

Podrobné teritoriální informace o australské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Austrálie svou rozlohou zasahuje do 3 časových zón GMT +8 až +10 hod. Sezónní změna času je zavedená jen na části území.
Zahraniční kancelář CzechTrade ve městě Sydney náleží do pásma Východního času, který je stanovený GMT +10 hod. a používá letní čas GMT +11 hod. v období od poslední říjnové neděle do poslední březnové neděle.

Nový ZélandNový Zéland

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

6.4.2020, Sydney
Nový Zéland v lepší kondici

Počet nakažených na Novém Zélandu 6. dubna přesáhl 1000 a byla zaznamenána první smrt v důsledku nákazy. Ačkoliv čísla v porovnání s ostatními státy nejsou tak vysoká, vláda Nového Zélandu se snaží zamezit šíření nového typu koronaviru opravdu důsledně.

Dne 28. března byl vyhlášen stav ohrožení země číslo 4, což pro obyvatele Nového Zélandu znamenalo výrazné omezení pohybu. V zásadě došlo k nařízení karantény s výjimkou cesty do zaměstnání, které nelze vykonávat z domova, na nákup či k doktorovi. Důvodem k opuštění domova může být také sport. Tím je však výčet aktivit vyčerpán. Školy jsou až do odvolání zavřeny.

Nový Zéland také výrazně omezil všechny mezinárodní lety a domácí lety byly zrušeny úplně s výjimkou nutné přepravy a přepravy zboží.

V souvislosti s vydanými restrikcemi také vláda oznámila stimulační balíček na podporu ekonomiky, podniků a obyvatel, kteří v důsledku koronaviru nemohou vykonávat své zaměstnání.

Celková částka této vládní podpory činí 12,2 miliard dolarů, což odpovídá zhruba 4 procentům celkového HDP země. Při přepočítání částky na obyvatele se jedná o jednu z nejvyšších podpor ekonomiky na světě. Finance budou směřovány především na podporu podniků a zaměstnanců, kteří se musí v důsledku nařízení izolovat, a tudíž přestali moci vykonávat své povolání.

Stav ohrožení číslo 4 je nyní vyhlášen na čtyři týdny, avšak obecně se počítá spíše s jeho prodloužením. Bude záležet na účinnosti daných opatření.

Autor: Alice Fibigrová, CzechTrade Sydney, 6.4.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte také na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru na Novém Zélandu a k mimořádným opatřením

 

Obecné informace o teritoriu

V žebříčku konkurenceschopnosti je podle Světového ekonomického fóra WEF Nový Zéland na 13. pozici (ze 137 zemí) a dle OECD není exportně rizikovou zemí. Své postavení získal díky záviděníhodnému stavu veřejného sektoru a státní správy, která zaručuje příznivé podmínky pro podnikatelské prostředí.

Na Novém Zélandě s 4,5 milionem obyvateli jsou příležitosti pro civilní letecký průmysl, obranný průmysl, ze zemědělství pro zemědělskou techniku, v oblasti energetiky jsou to především technologie spojené s obnovitelnými zdroji energie, v železniční a kolejové dopravě, strojírenství, v odvětví biotechnologií a léčiv.

V roce 2020 má vstoupit v platnost Dohoda o volném obchodu FTA, která přinese odstranění tarifních i netarifních překážek a usnadní tak firmám vstup na tamní trhy. 

Podrobné teritoriální informace o australské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Desatero pro obchodování

AustrálieAustrálie
 1. Nepodceňujte přípravu – Precizní příprava podkladů a argumentů k jednání je klíčová. Nutností jsou přehledné a upoutávající materiály o daném produktu, technologii či službě.
 2. Buďte sebevědomí nikoliv arogantní – Australané jsou tvrdí vyjednavači. Buďte si vědomi své konkurenční výhody, kvality svých produktů a výhodnosti své nabídky a nebojte se slušně, leč asertivně prosazovat své zájmy.
 3. Buďte spolehlivým a důvěryhodným partnerem – Neslibujte nic, co nemůžete splnit, a respektujte uzavřené dohody a domluvené termíny. V případě zpoždění obratem informujte australského partnera a situaci řešte k oboustranné spokojenosti.
 4. Buďte flexibilní – Na projevený zájem o vaše produkty je třeba reagovat co nejrychleji, včetně dodání podkladů potřebných pro rozhodování (nabídka, ceník, katalog apod.). Tím prokážete váš profesionální přístup a vážný zájem o spolupráci.
 5. Buďte aktivní a iniciativní – Udržujte s australskými partnery dlouhodobé vztahy a informujte je o vašich nových produktech. Při konverzaci naslouchejte a buďte aktivní posluchači. Sdělení vašich názorů (i kritických) je oceňováno, avšak dodržujte přímost, stručnost a příliš se nevychvalujte.
 6. Oslovování – Australané se i při prvních jednání brzy začnou oslovovat křestním jménem a dále nepoužívají Mr./Mrs. S tykáním vyčkejte na vyzvání protistrany.
 7. Silný obchodní partner – Na australském trhu mají šanci uspět produkty vysoké kvality. Pro obyvatele je důležitá také šetrnost k životnímu prostředí. V Austrálii stále může přetrvávat i určitá rezervovanost v přístupu k zemím tzv. východní Evropy. ČR prezentovat jako Central Europe.
 8. Respektujte specifika místního prostředí – Buďte opatrní s používáním humoru v průběhu jednání a respektujte význam tradičních australských hodnot. Při jednáních Australané ocení stručnost, přímost a otevřené a korektní vystupování. Smlouvání není obvyklé.
 9. Buďte aktivní – Českým firmám a oborovým asociacím může velmi prospět účast na australských veletrzích. Hledejte obchodní zástupce, kteří vám podnikání v Austrálii usnadní.
 10. Využijte služeb profesionálů – Doporučujeme využít služeb odborníků na právní, dovozní či certifikační problematiku znalých místního prostředí, v případě nutnosti i se specializací na daný průmyslový segment.
Nový ZélandNový Zéland
 1. Nepodceňujte přípravu - Novozélanďané jsou přátelští a otevření lidé. Nezapomínejte na přesnost, dochvilnost a precizní přípravu na jednání. Doporučujeme přehledné propagační materiály a web v angličtině.
 2. Buďte sebevědomí – Novozélanďané jsou tvrdí vyjednavači. Buďte si vědomi své konkurenční výhody, kvality svých produktů a výhodnosti své nabídky a nebojte se slušně, leč asertivně prosazovat své zájmy.
 3. Buďte spolehlivým a důvěryhodným partnerem - Neslibujte nic, co nemůžete splnit, a respektujte uzavřené dohody. V případě zpoždění obratem kontaktujte novozélandského partnera a snažte se situaci vyřešit k oboustranné spokojenosti.
 4. Buďte flexibilní - Na projevený zájem o vaše produkty je třeba reagovat co nejrychleji, včetně dodání podkladů potřebných pro rozhodování (nabídka, ceník, katalog apod.). Tím prokážete váš profesionální přístup a vážný zájem o spolupráci. Oceňují osobni setkání. Už jen fakt, že přijede někdo z Evropy má velkou váhu.
 5. Buďte aktivní a iniciativní - Sledujte situaci na trhu a monitorujte trendy. Udržujte s novozélandskými partnery dlouhodobé vztahy a informujte je o nových produktech. Budete bráni jako seriózní partner s vážným zájmem o spolupráci.
 6. Oslovování - Novozélanďané se i při prvních jednání brzy začnou oslovovat křestním jménem a dále nepoužívají Mr./Mrs. S tykáním vyčkejte na vyzvání protistrany.
 7. Silný obchodní partner – Země patří k zemím s nejvyšší životní úrovní na světě, proto mají šanci uspět produkty vysoké kvality. Pro tamní obyvatele je důležitá také šetrnost k životnímu prostředí. Jsou rezervovaní v přístupu k zemím tzv. východní Evropy. ČR prezentovat jako Central Europe.
 8. Respektujte specifika místního prostředí - Buďte opatrní s používáním humoru v průběhu jednání a respektujte význam tradičních australských hodnot. Při jednáních Novozélanďané ocení stručnost, přímost a otevřené a korektní vystupování. Smlouvání není obvyklé.
 9. Buďte aktivní – Doporučujeme účast na veletrzích. Hledejte obchodní zástupce, kteří vám podnikání na Novém Zélandu usnadní. Přítomnost na místním trhu, a nebo alespon caste navstevy jsou nutne pro dlouhodoby uspech.
 10. Využijte služeb profesionálů - Využijte služeb místních odborníků na právní, dovozní či certifikační problematiku. Nezbytné kontakty vám může pomoci zprostředkovat CzechTrade v Sydney.

Články a rozhovory